góry

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Czy ktoś jeszcze ma na swojej liście marzeń wejście w głąb lodowca? Nam marzyło się takie doświadczenie już od czasów naszych wypraw na Islandię. Ale tam niestety nie mieliśmy okazji poza zajrzeniem do szczeliny lodowca zdjęcia są tu i tu. Natomiast planując trasę naszego tripa po Szwajcarii wpisaliśmy lodowce wysoko na listę i udało się! Weszliśmy do krótkiego, ale nadal jaskini – korytarza, w Lodowcu Rodanu Rhonegletscher.

Kilka faktów o Lodowcu Rodanu / Rhonegletscher / Glacier du Rhône

Kilka faktów:

 • Lodowiec Rodanu położony jest w Alpach Urneńskich w kantonie Valais w Szwajcarii.
 • Lodowiec Rodanu to największy lodowiec w Alpach Urner
 • jest źródłem rzeki Rodan
 • Lodowiec przesuwa się rocznie 30 – 40 m, czasem nawet więcej niż 10 cm dziennie
 • jest lodowcem, który przez łatwy dostęp do niego pozwala zwykłym turystom zobaczyć „na własne oczy” jak szybko znikają te „rzeki lodu”
 • W 1879 roku miał długość 9.09 km a w 2016 7.65 km.Lodowiec stracił około 1400 m w ciągu ostatnich 120 lat, pozostawiając po sobie ślad nagiego kamienia.
 • Od kilku lat w ciepłych okresach instaluje się odporne na promieniowanie UV, miękkie, białe koce, które przykrywają około 5 akrów cofającego się lodowca, aby ograniczyć jego topnienie. Szacuje się, że takie działanie powstrzymuje proces topnienia w 70%
 • Mnóstwo lodu topi się latem – grota (do której można wejść) ma na początku lata w czerwcu 100 m, na jego końcu skraca się do 70 m.

Lodowiec Rodanu jak dojechać?

Aby dostać się do Lodowca Rodanu wystarczy kierować się tu trasą Furka Pass w przełęczy Furka.

 • można tu dojechać samochodem ( 46.577252068946805, 8.387773593053575 ) do kultowego Hotelu Belvedere, gdzie w jego okolicy można bezpłatnie zaparkować
 • lub komunikacją publiczną (np. z dworca kolejowego Andermatt autobus 681, do przystanku Belvedere Furka, ok 50 minut)

Lodowiec Rodanu kiedy jechać?

Ze względu na to, że przełęcz Furka przejezdna jest tylko w letnich miesiącach, wizytę w grocie Lodowca Rodanu trzeba planować właśnie na te ciepłe miesiące. Zwykle to maj – październik. Czy droga Furka Pass jest aktualnie przejezdna i możliwy jest dojazd do lodowca można sprawdzić na tej stronie.

Lodowiec Rodanu – zwiedzanie groty lodowcowej

Grota lodowa ze ścieżką edukacyjną po Lodowcu Rodanu, sklep z pamiątkami i bar z przekąskami są czynne codziennie.

Godziny otwarcia groty:

od poniedziałku do piątku 10:00 – 18:00. (ostatnie wejście o godz. 17.30),

sobota/niedziela 9.30 – 19.00 (ostatnie wejście o 18.30).

Nie jest wymagana rezerwacja.

Bilety on-line nie są dostępne.

W przypadku złej pogody możliwe krótkotrwałe zmiany.

Lodowiec Rodanu, Grota Lodowa – bilety :

 • Dorośli 9 CHF
 • Dzieci do lat 5 bezpłatnie
 • Dzieci od 5 do 16 lat 6 CHF

Psy są dozwolone

Sprzedaż biletów wyłącznie na miejscu, bez konieczności rezerwacji

Czas zwiedzania: ok. 1/2 godziny

 

Grota lodowcowa Rodanu –

Grota znajduje się na wysokości prawie 2300 m n.p.m. Jeszcze do około 1830 roku, przy ujściu lodowca istniała naturalna grota. W kolejnych latach zaczęto kopać groty na potrzeby turystyczne. Do około 1885 roku groty kopano po prawej stronie strumienia Lodowca Rodanu, a od tego czasu wkopywano je w lewą stronę czoła lodowca. Przed przełomem wieków, wraz z cofaniem się lodowca, dolna grota przestała istnieć. Co najmniej od 1894 r. grota w Belwederze była wielokrotnie wcinana w lodowiec, co wymagało dużego wysiłku.

W swojej strefie ablacji lodowiec Rodanu jest lodowcem o klimacie umiarkowanym, dlatego też temperatura tamtejszego lodu wynosi około 0°C. Taka jest również temperatura w grocie lodowej wczesnym rankiem. W gorące letnie dni, kiedy wielu zwiedzających podziwia grotę, a ciepłe powietrze napływa do groty przez różne pęknięcia i dziury, temperatura ta może wzrosnąć do 4 – 5° C. Więc koniecznie trzeba mieć coś ciepłego na sobie! Zatokowcy – pamiętajcie o czapce!!!

Lód groty ma 200 – 300 lat, co można oszacować na podstawie corocznego ruchu lodowca. Zatem nawet „wieczny lód” jednego z największych lodowców alpejskich ma tak naprawdę stosunkowo krótkie życie.


We wnętrzu groty można zaobserwować nawarstwianie się lodu. Podobnie jak słoje w pniu drzewa, ułożone warstwy lodu w lodowcu wskazują na historię jego wzrostu. Jednakże warstwy te mogą zostać zdeformowane przez ruch lodowca, ponieważ lód dopasowuje się do kształtu dna lodowca. Warstwy lodu są często oddzielone bardzo cienkimi pasmami cząstek pyłu i pyłków, które osadzają się głównie latem i jesienią, pod koniec okresu ablacji, kiedy otoczenie lodowca nie jest ukryte pod śniegiem. Podobnie można znaleźć pojedyncze ziarna lodu, a także kuliste lub w kształcie łezki wtrącenia powietrza o średnicy do jednego lub więcej milimetrów. Lód zawierający mało powietrza wygląda na niebieski, natomiast ten z dużą ilością powietrza wygląda na biały. (źródło: www.gletscher.ch/glaziologie/)Punkt widokowy na jezioro lodowcowe przy Lodowcu Rodanu

Oprócz odwiedzin w lodowej grocie można też przejść się do punktu widokowego zlokalizowanego na lewo od groty, tuż przy brzegu jeziora i wodospadu zapoczątkowującego rzekę Rodan.

Wracając warto zatrzymać się na tarasie widokowym w budynku restauracji, gdzie można obejrzeć historyczne zdjęcia miejsca, w którym się znajdujemy. Porównanie ich z aktualnym widokiem pozwala wyobrazić sobie jak wiele lodu ubyło i jak bardzo Lodowiec Rodanu cofnął się i skurczył przez ostanie 120 lat.

Chciałabym dodać jeszcze jedną, dość istotną dla nas sprawę. Wizyta w tym miejscu była dla nas bardzo emocjonująca – z jednej strony nowe doświadczenie wywołuje ekscytację i radość, z drugiej widok koców zabezpieczających lodowiec, kapiąca nieustannie woda, upał jaki nam doskwierał i widok gołych, odkrytych przez lód skał wywołał w nas obojgu głęboki smutek nad kruchością takiego miejsca i niezaprzeczalnie zmianą klimatu. A fakt, że gdy wrócimy tu kiedyś i zobaczymy tego lodowca jeszcze mniej spowodowało wyjechaliśmy z tego miejsca bardziej podłamani niż podekscytowani. Bardzo jesteśmy ciekawi co Wy czujecie bywając w takich „ulotnych” miejscach. I gdzie doświadczyliście podobnych emocji. Podzielcie się w komentarzu.

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂

A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

TikTok

Twitter

Youtube

Aga

Recent Posts

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

9 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

9 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

11 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

1 rok ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

1 rok ago

Fernsteinsee, tyrolskie turkusowe jezioro z tajemniczymi ruinami zamku na wyspie.

Te niewątpliwie urokliwe miejsce wydaje się nieźle schowane przed tłumami pokonującymi przełęcz Fernpassstraße/Fernpass

1 rok ago

This website uses cookies.