Wśród urokliwych, pełnych sadów krajobrazów Mazowsza znajdziemy schowany trochę na uboczu pałac i piękny park w Małej Wsi. To kolejny z zespołów pałacowych, jakie warto odwiedzić w okolicy Warszawy.
Wśród urokliwych, pełnych sadów krajobrazów Mazowsza znajdziemy schowany trochę na uboczu pałac i piękny park w Małej Wsi. To kolejny z zespołów pałacowych, jakie warto odwiedzić w okolicy Warszawy.
Pałac i park w Małej Wsi, zlokalizowane są na Mazowszu tuż obok Grójca. W sąsiedztwie Rezerwatu Modrzewina, o którym wielokrotnie wspominaliśmy na FB i Instagramie .
Z Warszawy do parku w Małej Wsi dojedziemy samochodem drogą S7 w ok 50 minut (50km).
To idealny i kolejny cel na jednodniowy wypad ze Stolicy, który można połączyć ze spacerem po wspomnianym rezerwacie.
Parking na terenie pałacu w Małej Wsi jest bezpłatny do 30 minut, więc jeśli chcesz spędzić więcej czasu w parku, polecam zatrzymać auto na niewielkim placu niedaleko bramy wjazdowej (po lewej stronie).
Teren pałacowy w Małej Wsi to imponujący zespół pałacowo-parkowy, którego historia sięga lat 1783-1786, kiedy to powstał według projektu Hilarego Szpilowskiego dla Bazylego Walickiego, wojewody rawskiego, i jego żony Róży z Nieborskich. W I połowie XIX wieku pałac został przebudowany przez Fryderyka Lessela, który nadał mu obecny kształt.
Po Walickich, właścicielami dóbr małowiejskich byli Lubomirscy i Morawscy. Po II wojnie światowej zespół pałacowy stał się własnością Urzędu Rady Ministrów, a następnie został zwrócony rodzinie Morawskich. Ostatnimi właścicielami pałacu w Małej Wsi są Barańscy, którzy zakupili go w 2013 roku i poddali gruntownej renowacji. Od 2017 roku zespół ten pełni funkcję centrum usługowo-wypoczynkowego.
Pałac w Małej Wsi to imponująca budowla piętrowa, wyposażona w czterokolumnowy portyk i trójkątny fronton z attyką. Zabudowę boczną stanowią cztery pawilony. Wnętrze pałacu zdobi klasycystyczna polichromia, a w sali balowej znajdują się freski przedstawiające panoramę Warszawy z końca XVIII wieku.
Ogromy teren, który otacza pałac w Małej Wsi, składa się z kilku części.
Znajdziemy tu m.in:
Park jest porośnięty wieloma gatunkami drzew, w tym egzotycznymi. Wśród najstarszych drzew w parku można wyróżnić topolę białą, tulipanowiec amerykański oraz platan klonolistny.
Spacerując po parku natkniemy się w wielu miejscach na huśtawki zawieszane na ogromnych konarach starych drzew – to świetne miejsce do sesji fotograficznych!
W angielskiej części parku znajdziemy również rodzinne Mauzoleum, zbudowane przez Józefę Walicką, córkę Józefa Walickiego i Klementyny z Kozietulskich, która stworzyła tu miejsce pamięci po zmarłych w czasie epidemii cholery w Krakowie w 1831 bracie, Aleksandrze i mężu, Stanisławie Rzewuskim.
Ciekawostką jest to, że na terenach pałacu znajdował się jeszcze jeden kawałek ogrodu – ogród owocowy, który jest początkiem sadownictwa na ziemi grójeckiej.
Mała Wieś to także miejsce, gdzie kręcono wiele znanych filmów. Już przed wojną nakręcono tam „Ada to nie wypada”, a po wojnie „Widziadło”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Trędowata”, „Nad Niemnem”, „Ślub doskonały”.
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂
A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?
Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii
Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee
Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...
Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most
Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!
This website uses cookies.