Polska

Pałac i park w Małej Wsi na Mazowszu

Wśród urokliwych, pełnych sadów krajobrazów Mazowsza znajdziemy schowany trochę na uboczu pałac i piękny park w Małej Wsi. To kolejny z zespołów pałacowych, jakie warto odwiedzić w okolicy Warszawy.

Zespół pałacowy w Małej Wsi – lokalizacja i dojazd

Pałac i park w Małej Wsi, zlokalizowane są na Mazowszu tuż obok Grójca. W sąsiedztwie Rezerwatu Modrzewina, o którym wielokrotnie wspominaliśmy na FB i Instagramie .

Z Warszawy do parku w Małej Wsi dojedziemy samochodem drogą S7 w ok 50 minut (50km).

To idealny i kolejny cel na jednodniowy wypad ze Stolicy, który można połączyć ze spacerem po wspomnianym rezerwacie.

Parking na terenie pałacu w Małej Wsi jest bezpłatny do 30 minut, więc jeśli chcesz spędzić więcej czasu w parku, polecam zatrzymać auto na niewielkim placu niedaleko bramy wjazdowej (po lewej stronie).

Park i Pałac w Małej Wsi – historia

Pałac w Małej Wsi

Teren pałacowy w Małej Wsi to imponujący zespół pałacowo-parkowy, którego historia sięga lat 1783-1786, kiedy to powstał według projektu Hilarego Szpilowskiego dla Bazylego Walickiego, wojewody rawskiego, i jego żony Róży z Nieborskich. W I połowie XIX wieku pałac został przebudowany przez Fryderyka Lessela, który nadał mu obecny kształt.

 

Po Walickich, właścicielami dóbr małowiejskich byli Lubomirscy i Morawscy. Po II wojnie światowej zespół pałacowy stał się własnością Urzędu Rady Ministrów, a następnie został zwrócony rodzinie Morawskich. Ostatnimi właścicielami pałacu w Małej Wsi są Barańscy, którzy zakupili go w 2013 roku i poddali gruntownej renowacji. Od 2017 roku zespół ten pełni funkcję centrum usługowo-wypoczynkowego.

Pałac w Małej Wsi to imponująca budowla piętrowa, wyposażona w czterokolumnowy portyk i trójkątny fronton z attyką. Zabudowę boczną stanowią cztery pawilony. Wnętrze pałacu zdobi klasycystyczna polichromia, a w sali balowej znajdują się freski przedstawiające panoramę Warszawy z końca XVIII wieku.

Park w Małej Wsi

Ogromy teren, który otacza pałac w Małej Wsi, składa się z kilku części.

Znajdziemy tu m.in:

  • Ogród francuski – w jego alejkach stworzonych przez ogromne, bukowe szpalery można krążyć niczym w labiryncie
  • Ogród różany – z trzema tysiącami krzewów!
  • Ogród lawendowy
  • Część angielska – to obszerny 23 hektarowy teren. Park Małowiejski został założony równocześnie z budową pałacu i pierwotnie był regularnym ogródkiem szpalerowym w stylu francuskim. Jednak w 1825 roku został przekształcony w nieregularny ogród angielski. Wschodnia część parku kiedyś składała się z trzech stawów połączonych kanałami, nad którymi umieszczono drewniane kładki. Obecnie w parku znajdują się dwa stawy – Staw Wielki i Kaczy.

Park jest porośnięty wieloma gatunkami drzew, w tym egzotycznymi. Wśród najstarszych drzew w parku można wyróżnić topolę białą, tulipanowiec amerykański oraz platan klonolistny.

Spacerując po parku natkniemy się w wielu miejscach na huśtawki zawieszane na ogromnych konarach starych drzew – to świetne miejsce do sesji fotograficznych!

W angielskiej części parku znajdziemy również rodzinne Mauzoleum, zbudowane przez Józefę Walicką, córkę Józefa Walickiego i Klementyny z Kozietulskich, która stworzyła tu miejsce pamięci po zmarłych w czasie epidemii cholery w Krakowie w 1831 bracie, Aleksandrze i mężu, Stanisławie Rzewuskim.

Ciekawostką jest to, że na terenach pałacu znajdował się jeszcze jeden kawałek ogrodu – ogród owocowy, który jest początkiem sadownictwa na ziemi grójeckiej.

Filmy kręcone na terenie parku i pałacu w Małej Wsi

Mała Wieś to także miejsce, gdzie kręcono wiele znanych filmów. Już przed wojną nakręcono tam „Ada to nie wypada”, a po wojnie „Widziadło”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Trędowata”, „Nad Niemnem”, „Ślub doskonały”.

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂

A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

TikTok

Twitter

Youtube

Aga

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

6 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

6 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

6 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

9 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

10 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

10 miesięcy ago

This website uses cookies.