Włochy

Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach.

Dolomity są takim regionem, gdzie otoczeni jesteśmy widokami najwyższej klasy. Nic dziwnego, że UNESCO objęło ten kawałek przyrody swoją ochroną. To prawdziwy skarb wizualny i przyrodniczy. Odwiedzając Dolomity grzechem byłoby nie zajrzeć w miejsce, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Funes. To tutaj znajdują się jeden z najpopularniejszych motywów fotograficznych, pocztówkowych, tzw „instamiejscówka” i jeden z „must see” włoskich Alp. Jest to widok na wieś i kościół Santa Maddalena/St. Magdalena, które znajdują się u podnóża góry Ruefen. Wieś położona w tylnej części doliny na wysokości 1339 m n.p.m. liczy około 370 mieszkańców. Kościół wraz z przylegającą do niego zakrystią, starą szkołą i folwarkiem „Obermesnerhof” tworzą na przedpolu masywu Odle/Geisler unikalny zespół architektury.

Jak dojechać i dojść do punktu widokowego na St. Magdalena/Santa Magdalena?

Przebieg proponowanej przez nas trasy:

Choć do punktu widokowego na wieś i kościół Santa Maddalena/S. Maddalena, w Val di Funes w Dolomitach prowadzą asfaltowe drogi, to jest to strefa z ograniczonym ruchem i większość lokalnych uliczek dostępna jest tylko mieszkańcom. Zatem, aby móc zobaczyć ten zjawiskowy widok na strzeliste szczyty grupy Odle, trzeba wybrać się na spacer.

Parking przy Centro visitate Puez-Odle

Jeśli tak, jak my, przyjeżdżacie w Dolomity samochodem, to najprościej będzie zostawić auto na bezpłatnym, publicznym parkingu przy Centrum dla zwiedzających Puez-Odle w Funes/Villnöss/Villnöß. Parking jest niewielki, więc najlepiej być tutaj wcześnie rano lub tak jak my, po sezonie letnim (my byliśmy w połowie września).

Przystanek autobusowy „S. Maddalena, Vergin” , komunikacja publiczna

Jeśli korzystacie z komunikacji publicznej, to powinniście dojechać to przystanku S. Maddalena, Vergin, który znajduje się przy drodze Via Geisler, prowadzącej do Zans – bazy wypadowej do wspaniałych jednodniowych wędrówek po Dolomitach, o których przeczytasz TUTAJ.

Dojście do punktu widokowego przez wieś St. Magdalena/Santa Magdalena

Do drogi prowadzącej na punkt widokowy – Santa Magdalena Viewpoint, poprowadzi nas wujek Google maps. Wystarczy jako cel wpisać jego koordynację: 46.64869303400857, 11.71639924639075 , lub kliknąć wcześniej podlinkowany punkt widokowy.

 

Punkt widokowy na wieś i kościół St. Magdalena/Santa Magdalena w Villnöß (wł. Funes)

Na wzgórzu, z którego rozciąga się widok jest wiele miejsca. Droga wzdłuż, której rozkładają swój sprzęt łowcy panoram jest na tyle długa, że każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Podejrzewam, że najwięcej osób pojawia się tu przy zachodzie słońca, gdy szczyty gór przybierają fantastycznych kolorów od pomarańczowego po różowy i pięknie odcinają się tą barwą od chłodnej zieleni alpejskich łąk otaczających wieś St. Magdalena/Santa Magdalena.

Powrót do wsi St. Magdalena/Santa Maddalena przez zagrodę z kościołem pod wezwaniem św. Magdaleny.

Kościół St. Magdalena/Santa Magdalena

Kościół pod wezwaniem św. Magdaleny, to bardzo stary kościół, który znajduje się w miejscu składania ofiar pogańskim bogom, prawdopodobnie od czasów prehistorycznych. Pierwszy budynek wzmiankowany w kronikach pochodził z 1394 roku. Zachowała się z niego jedynie wieża kościelna.

Wnętrze kościoła charakteryzuje się barokowymi elementami. W ołtarzu znajduje się św. Magdalena, patronka kościoła, w postawie skruchy, po bokach rzeźby św. Piotra, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty i Hieronima. Godne uwagi są malowidła na sklepieniach chóru autorstwa ladyńskiego artysty Johanna M. Peskollera, wykonane w 1928 roku.

Kościół wraz z przylegającą do niego zakrystią, starą szkołą i folwarkiem „Obermesnerhof” tworzą unikatową alpejską zabudowę, będącą wizytówką tego miejsca.

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂

A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

TikTok

Twitter

Youtube

Aga

Recent Posts

Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach.

Jeden z najpiękniejszych widoków na unikatowe Dolomity, który trzeba zobaczyć na własne oczy!

2 miesiące ago

Taormina zimą, 11 miejsc, które trzeba zobaczyć – grudniowa Sycylia.

Taormina, perła Sycylii, w urokach której rozkochał nas serial "Biały Lotos". Dlaczego? Sami zobaczcie...

2 miesiące ago

Lago di Resia, zatopiony kościół Curon i wycieczka rowerem wokół jeziora z widokiem na Alpy.

Kościelna dzwonnica zatopiona w alpejskim jeziorze, to cel naszej kolejnej wyprawy rowerowej!

4 miesiące ago

Termálny prameň Kalameny – słowackie dzikie, gorące źródło tuż obok Polski!

Kąpiel w gorącym, dzikim źródle z widokiem na las? Czasem niczego więcej do szczęścia nie…

8 miesięcy ago

Janosikowe Diery, niesamowity pieszy szlak – pętla wąwozami na Słowacji.

Wędrówka tymi wąwozami przeniesie Was w magiczne, pełne przyrody i przygód miejsce.

9 miesięcy ago

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Kolejna mało znana perełka w okolicy Warszawy, do której warto wybrać się na jednodniowy spacer!

9 miesięcy ago

This website uses cookies.