Termálny prameň Kalameny – słowackie dzikie, gorące źródło tuż obok Polski!

Jesteśmy ogromnymi miłośnikami gorących, dzikich  źródeł. Pływaliśmy w takowych na Islandii ( w Tęczowych Górach,  w opuszczonym termalnym, górskim basenie, po środku pustkowia, a także w gorącej rzece! Robiliśmy też podejście do gorącej kąpieli w mglistym fiordzie :D, a dlaczego nie wyszło przeczytasz TU ), w Albanii, we Włoszech (nad Gardą i w Toskanii), a teraz przyszedł w końcu czas na odwiedziny u naszych południowych sąsiadów – Słowaków, i ich Termalny Pramen Kalameny.

Termalne źródło Kalameny / Termálny prameň Kalameny.

Kąpielisko termalne Kalameny znajduje się na Słowacji w Górach Choczańskich (Chočské vrchy), w powiecie Ružomberok tuż obok miejscowości Kalameny.

Z tego, co się orientuję, to chyba obecnie najbliżej położone względem Polski, dzikie gorące źródło.

 

 

 

Wiele lat temu wykonano tutaj odwiert i z głębokości około 500 metrów wytrysnęła na powierzchnię ciepła woda mineralna o wyczuwalnym zapachu jajecznym 😀 (siarki). Na wykonanie w tym miejscu komercyjnego kąpieliska temperatura wody okazała się chyba za zimna (ok. 33 stopnie Celsjusza), ale nie przeszkodziło to lokalnej społeczności, aby wykorzystać okazję i zrobić sobie naturalne, dzikie i bezpłatne kąpielisko.

Kalameny, gorące źródło, termy, darmowe kąpielisko, na Słowacji, Słowacja, w lesie, źródło, hotpot, hotspring, basen, dzikie kąpielisko, dzikie gorące źródło, parking, ciekawe miejsce na Słowacji, mało znane miejsce na Słowacji, ciekawostkaW ostatnich latach gorące źródło Kalameny przeszło remont. Dziś (2022 rok) kąpielisko wygląda już mniej naturalnie niż kiedyś, ale nadal można się tu pluskać w ciepłej, lekko rudej od minerałów wodzie z widokiem na las.

Jako dojechać do termalnych, gorących źródeł / Termálny prameň na Słowacji?

Dojazd do gorącego źródła Kalameny na Słowacji nie jest trudny. Dojedziemy tu drogą asfaltową.

  • z Zakopanego samochodem dojedziemy tu w 1 godzinę 40 minut
  • z Krakowa samochodem dojedziemy tu w 3 godziny
  • z Bielska-Białej samochodem dojedziemy tu w 2,5 godziny

Należy wpisać w nawigację koordynaty kierujące nas do dzikiego kąpieliska w Kalamenach : 49.13472789108925, 19.42662834039607

Kalameny, gorące źródło, termy, darmowe kąpielisko, na Słowacji, Słowacja, w lesie, źródło, hotpot, hotspring, basen, dzikie kąpielisko, dzikie gorące źródło, parking, ciekawe miejsce na Słowacji, mało znane miejsce na Słowacji, ciekawostka

Czy termalne źródła Kalameny/Termálny prameň Kalameny są darmowe?

Wstęp na teren gorącego źródła Kalameny na Słowacji jest darmowy.

Kalameny, gorące źródło, termy, darmowe kąpielisko, na Słowacji, Słowacja, w lesie, źródło, hotpot, hotspring, basen, dzikie kąpielisko, dzikie gorące źródło, parking, ciekawe miejsce na Słowacji, mało znane miejsce na Słowacji, ciekawostka Kalameny, gorące źródło, termy, darmowe kąpielisko, na Słowacji, Słowacja, w lesie, źródło, hotpot, hotspring, basen, dzikie kąpielisko, dzikie gorące źródło, parking, ciekawe miejsce na Słowacji, mało znane miejsce na Słowacji, ciekawostka

Gorące źródło Kalameny / Termálny prameň Kalameny, gdzie parkować? Ile kosztuje parking?

W pobliżu ciepłego źródła Kalameny wg google są dwa parkingi. Oba są płatne: 4 euro za samochód/dzień (można płacić złotówkami, ale kurs będzie zaokrąglony „w górę”, więc lepiej mieć euro).

Oczywiście, jak to my, zapytaliśmy obsługę jak wygląda kwestia spania w samochodzie na parkingu w Kalamenach. Uzyskaliśmy informację, że można jak najbardziej, ale kolejny płatny dzień zacznie się już od 8:00 rano, więc trzeba się zabrać z parkingu przed tą godziną, lub następnego dnia dopłacić za kolejny dzień postoju.

My tym razem zrezygnowaliśmy z noclegu w naszym aucie w pobliżu kąpieliska (dla nas było za dużo ludzi). Ale polecamy Wam to rozważyć. Na miejscu jest toi toi, miejsce na ognisko, źródełko, z którego ludzie pili wodę ( ale nie wiem jak z jej jakością) i „basen” z ciepłą wodą czynny całą dobę. Można więc korzystać z kąpieli całą noc (polecam wziąć latarki „czołówki”, gdyż nie ma tam oświetlenia, a miejsce otoczone jest lasem).

Na terenie kąpieliska Kalameny widzieliśmy rozbite namioty oraz zaparkowane kampery, więc to raczej popularne biwakowo miejsce w okolicy :).

Kalameny, gorące źródło, termy, darmowe kąpielisko, na Słowacji, Słowacja, w lesie, źródło, hotpot, hotspring, basen, dzikie kąpielisko, dzikie gorące źródło, parking, ciekawe miejsce na Słowacji, mało znane miejsce na Słowacji, ciekawostka

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂

A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

TikTok

Twitter

Youtube

Written by
No comments

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.