Olendrzy – wodni inżynierowie
Od XIII do XVII wieku na tereny Rzeczpospolitej zaczęto sprowadzać rolników z odległych jak na tamte czasy stron – Niderlandów (Holandii).
Pierwsze grupy Holendrów pojawiły się tutaj po najeździe Tatarów (XIII w.), kiedy ziemie polskie opustoszały. Z Ponieważ Holandia była wówczas przeludniona, zapraszano ich na obszar Polski. W tym czasie w Holandii wręcz walczono z morzem i osuszano tereny delty Renu chcąc uzyskać tereny dla mieszkańców kraju. Część ludności zdecydowała się na przeprowadzkę, tym bardziej, że posiadali wyspecjalizowane umiejętności do walki z wodnym żywiołem.
Ze względu na umiejętności adaptacji podmokłych terenów pod uprawy, Olendrzy osiedlali się wzdłuż Wisły. Na zlecenie Krzyżaków zbudowali system śluz, który służył nawadnianiu ziemi. Ich inżynieryjne umiejętności, pozwoliły na pozyskanie żyznych gruntów pod wypas bydła i uprawy zbóż. Olędrzy znali również sposoby regulacji wylewu rzek, a także umieli żyć i sprawnie funkcjonować na sezonowo zalewanych terenach.
Ucieczka ku wolności religijnej
Choć dziś trudno w to uwierzyć, w czasach migracji Olędrów na polskie tereny, Polska była bardzo tolerancyjnym pod względem religii krajem. I to również skłoniło tych niezwykłych ludzi do przeprowadzki w rejony Wisły. Olendrzy, głównie mennonici, uciekali na nasze ziemie też przed prześladowaniami religijnymi. W ich ojczyźnie odbierani byli jako zagrożenie zarówno dla katolików, luteranów, a także dla państw, księstw w Niemczech. Aby zachować niezależność potrzebowali nowego miejsca dla swojej kultury i takie odnaleźli na polskiej ziemi.
Zdolni i zamożni Olędrzy
Z Niderlandów przybyło na teren Polski wielu rzemieślników i kupców. Chętnie osiedlali się w Gdańsku, gdzie od zawsze kwitł międzynarodowy biznes.
Olendrów zaliczano raczej do bogatej grupy chłopów. Z prawnego punktu widzenia ich rola ograniczała się jedynie do dzierżawy ziemi, ale choć nie mogli jej mieć na własność, nic nie stało na przeszkodzie, aby z terenów trudnych w zagospodarowaniu uzyskać plony i dorabiać się majątku.
Tworzyli raczej zamknięte grupy i nie asymilowali się z rodzimymi mieszkańcami. Na miejsce zamieszkania wybierali obrzeża wsi, pagórki lub jak wspomniałam, miejsca zalewowe, gdzie nikt oprócz nich się nie budował. Wówczas zajmowali się melioracją terenów, aby przystosować je pod swoje potrzeby. Oprócz typowej pracy na gospodarce pełnili oni inne ważne funkcje, byli szyprami, garbarzami, cieślami okrętowymi, bednarzami, drukarzami, a także artystami.