Kamieniołom Kamyki w Głuszycy Górnej, to niesamowicie urokliwe, skryte pośród zielonych gór i pól miejsce na krańcu Polski. Odwiedziliśmy ten zakątek w pewien letni weekend i spędziliśmy tam przyjemne chwile biwakując w naszej osobówce.
Gdzie znajduje się Kamieniołom Kamyki?
Kamieniołom „Kamyki” znajduje się na południu Polski, na Dolnym Śląsku w Sudetach Środkowych, w Górach Suchych, a dokładnie w Górach Kamiennych. Kamieniołom od kilku lat stanowi lubianą przez amatorów vanlife’u i spania w samochodzie miejscówkę biwakową, a także nieoficjalną ( jeszcze) atrakcję turystyczną gminy Głuszyca (powiat wałbrzyski).
Kamieniołom Kamyki w Głuszycy Górnej – kopalnia melafiru – historia
Stary kamieniołom melafiru w Głuszycy
Ten turkusowy zbiornik wodny, położony na wysokości 585 m n.p.m , ukryty pośród rdzawych wschodnich zboczy masywu Ostoja w Górach Suchych, porośniętych drzewami, to dawny kamieniołom melafiru. Melafir, to skała, którą cechują trwałość, twardość, odporność na ścieranie, dzięki czemu jest to idealny materiał wykorzystywany np. jako tłuczeń kolejowy. Prace wydobywcze w Głuszycy Górnej były prowadzone przez Niemców w trakcie oraz już po wojnie. Kamieniołom w Głuszycy nieczynny jest od lat 70-tych XX wieku. Po zakończonej eksploatacji terenu, wyrobisko zostało zalane wodą. Z czasem zbocza porosły sosnami, świerkami i bukami.
Kamieniołom Kamyki – mało znana dolnośląska atrakcja turystyczna z ogromnym potencjałem
Kamieniołom Kamyki – ukryta perełka Dolnego Śląska
Dziś ten ukryty pośród wzgórz zbiornik wodny ma niesamowity urok i przyciąga ogromnym potencjałem turystycznym. My byliśmy tu latem, ale podobno zimą, w mroźnych miesiącach, tutejsze strumyczki spadające z góry tworzą wodospady, które zimą zmieniają się w niesamowite lodospady! Podobno spotkać tu można amatorów wspinaczki po takich tworach.
Jezioro jest zarybione, więc amatorzy „moczenia kija” znajdą tu piękne miejsce do wędkowania. Woda przyciąga również amatorów kąpieli – podczas naszej wizyty widzieliśmy wiele osób korzystających z takiej formy wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce nie jest strzeżone, więc kąpiel tu to jak narazie jest dość ryzykownym „sportem”.
Punkty widokowe i trasy spacerowe w kamieniołomie „Kamyki”
Do kamieniołomu „Kamyki” w Głuszycy Górnej można dotrzeć m.in. na rowerze. Dojedziemy tu szlakiem „Czerwona Głuszyca -Mieroszów”.
Nad jeziorkiem w Głuszycy znajdziemy też wiele miejsc z pięknym widokiem. Głównym punktem widokowym jest miejsce, z którego rozpościera się widok z góry na cały kamieniołom (gwiazdka na mapce). Dojdziemy tam ścieżką z parkingu.
„Kładka na Kamykach” – most w Kamieniołomie Kamyki w Głuszycy
Ten potencjał planują wykorzystać gminne władze. Doprowadzono tu asfaltową drogę, a w najbliższych latach nad kamieniołomem powstać ma kładka/most na punkt widokowy. Biorąc pod uwagę wizualną wyjątkowość kamieniołomu, taka kładka będzie hitem i z pewnością stanie się „instamiejscówką”odwiedzaną przez tłumy miłośników pięknych punktów widokowych. Warto więc wybrać się tam jeszcze zanim rozpoczną się prace budowlane i „odkryje” je internet :D.
źródło wizualizacji: dziennik.walbrzych.pl
Kamieniołom Kamyki – festiwal muzyczny „Kamyki Open Air Festival w Głuszycy”
W sieci znalazłam informację, o tutejszym festiwalu muzycznym, jeśli mieliście okazję na takowym być, to koniecznie dajcie znać jak było. Koncert w takim otoczeniu musi być wyjątkowo klimatyczny!
Warto wspomnieć w tym momencie inne podobne, „powydobywcze” miejsce, które stało się już kilka lat temu ogromną atrakcją zwaną dziś „polskimi Malediwami” lub też „śląską Chorwacją”, a przeczytasz o nim tutaj: śląska Chorwacja /polskie Malediwy.
Kamieniołom Kamyki – dziki biwak, spanie w aucie lub namiocie.
Poza powyższymi aktywnościami, jakie można robić w głuszyckim kamieniołomie „Kamyki”, warto wybrać się też w to miejsce tak, jak my na biwak w samochodzie osobowym!
A akurat tutejsza miejscówka jest idealna, jeśli tylko lubimy przebywać w takim otoczeniu wraz z innymi biwakującymi :D. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy dość sporą grupę: kamperów, vanów, ale też biwakujących osobówek takich jak nasza. Na szczęście, gdy tu dojechaliśmy pod koniec dnia, było jeszcze miejsce, aby zaparkować tak, żeby z bagażnika mieć wspaniały widok na kamieniołom.
Trafiła nam się spokojna ekipa sąsiadów – jedni spędzali wieczór na cichych rozmowach, inni łowili ryby. Gdy jeszcze było dość jasno, zjawiła się też grupka młodzieży, aby poskakać do wody ze skarpy i popływać.
Z czasem zrobiło się ciemniej i zaczął kropić deszcz. Mimo tego bardzo przyjemnie nam się leżało z takim widokiem „gasnącego dnia”.
Nasze „mobilne osiedle” odwiedził też tutejszy lisek :D.
Następnego dnia kamieniołom „Kamyki” przywitał nas przepiękną pogodą, idealną do niespiesznego śniadania i porannej kawy.
Jak dojechać do kamieniołomu „Kamyki” w Głuszycy?
Teoretycznie wg google maps drogi są 2, ale praktycznie, to jedźcie tą, którą opisuję, bo dojedziecie nią każdym autem (ta druga trasa była nie do przejechania przez nas, a mieliśmy auto 4×4).
A więc, aby dojechać do kamieniołomu „Kamyki”, należy w miejscowości Głuszyca Górna skręcić z drogi 381 w ulicę Dworcową (koordynacja skrętu: 50.67231370569205, 16.375329698925135 ), a następnie dojechać nią do ulicy Na kamieniołomy, która doprowadzi nas do celu: parkingu w kamieniołomie.
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Zenobjusz | 10 lipca 2022
|
Kładka pasuje jak pięść do nosa