Góra Miedzianka to przede wszystkim szczyt w Górach Świętokrzyskich ( wysokość 354 m n.p.m.). Jest to zachodni kraniec Grzbietu Chęcińskiego i należy on do Korony Gór Świętokrzyskich.
Góra zlokalizowana jest na terenie rezerwatu o takiej samej nazwie: „Góra Miedzianka”, który położony jest w granicach Chęcińsko Kieleckiego Parku Krajobrazowego.
Geneza nazwy i różne określenia „Miedzianki”
Miedzianka, to staropolska nazwa kruszcu miedzi i właśnie od niej wzięła nazwę zarówno miejscowość jak i sama góra.
Ze względu na podobieństwo, górę określano podobno jako „Giewont Świętokrzyski”. Spotkać można było również nazwy takie jak: Wielka Sowa i Góra Miedzińska.
Historia Góry Miedzianki
Pierwsze wzmianki o wydobywczych pracach w okolicy góry, pochodzą z 1396. Wówczas żupnik olkuski, Mikołaj Boner został mianowany równoczesnym żupnikiem chęcińskim.
W 1569, w lustracji starostwa chęcińskiego, znajdujemy takie informacje:
„czwarta góra jest za wioską miejską Polichnem, którą zowią Miedzianką i tamże są huty miejskie. W tej górze kruszec miedziany bardzo dobry, srebra ma niemało. Lazur przy nim bardzo kosztowny i zielenica bardzo cudna. Z tej góry za inszych czasów bardzo wiele skarbów wychodziło i dziś ich jest wiele, ale trzeba robić, jenoby trzeba nakładu wielkiego”
źródło: swietokrzyskie.travel
W 1905, niejaki Stanisława Łaszczyński znalazł tutaj najprawdziwszy rzymski skarb! Były to monety rzymskie, zidentyfikowane przez znanego poszukiwacza i archeologa amatora, księdza Stanisława Skurczyńskiego z Gnojna.
Po wybuchu I wojny światowej kopalnie przejęli Austriacy wyczerpując zasoby tutejszej miedzi. Poszukiwania rudy miedzi prowadzono jeszcze w latach 1949–1954, ale były bezowocne.
W 1958 roku górę objęto ochroną prawną przez ustanowienie na jego terenie rezerwatu przyrody Góra Miedzianka. Chronione są tu powierzchniowe formy skalne, roślinność, zwierzęta, ślady prac górniczych z dawnych wieków oraz zjawiska krasowe.
Góra Miedzianka jest nie lada gratką dla eksploratorów jaskiń – kryje w sobie około 4 km korytarzy górniczych i 10 jaskiń. Można d nich wejść po uzyskanej zgodzie Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach. Nam pozostaje więc spacer tutejszymi szlakami, których nie brakuje w okolicy.