Polska

Kampinos – 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Kampinoski Park Narodowy, Puszcza Kampinoska, Kampinos. Ten ogromny chroniony prawem teren Mazowsza, tuż przy Warszawie, to fantastyczny cel na wszelkiego rodzaju weekendowe wycieczki ze stolicy. Dziś zdradzamy Wam najciekawsze miejsca, które wg nas koniecznie trzeba odwiedzić, gdy zaczyna się odkrywać tajemnice KPN.

Na końcu artykułu znajdziecie mapę ze wszystkimi lokalizacjami z tego wpisu.

1.Palmiry Miejsce Pamięci – muzeum i cmentarz

Miejsce, w którym dowiadujemy się jakie zbrodnie zostały dokonane podczas II W.Ś. na terenie Puszczy Kampinoskiej. Wystawa jest bardzo ciekawie przygotowana. Budynek ma nowoczesną formę, pamiątki w gablotach są dobrze opisane. Zastosowano też zabiegi multimedialne. Miejsce, które skłania do refleksji i uczy kolejnego przykrego kawałka historii.

2. Łużowa Góra – kładka i nietoperze

Do niedawna uważana za najwyższą (100,6m n.p.m.) górę w Kampinosie jest jedną z najlepiej zachowanych wydm parabolicznych. Biegnie przez nią ścieżka dydaktyczna, której fragment został wyposażony w drewnianą kładkę z siedziskami. Dojdziemy nią do miejsca, gdzie tutejsze nietoperze znalazły swój azyl – zaadaptowany pod zimowanie tych ssaków budynek pozostały po likwidacji obiektów wojskowych z czasów zimnej wojny.


ZOBACZ TEŻ:


3. Opaleń – ogromna polana rekreacyjna

W lesie nie wolno palić ogniska? Tu wolno! A nawet trzeba, bo specjalnie w tym celu KPN przygotował dla użytkowników parku narodowego takie miejsca pod ogniska wraz z wiatami. Czasem jest nawet drewno! Teren polany jest bardzo duży, więc znajdzie się tu miejsce na grę w piłkę, bieganie, bujanie na hamaku i siedzenie przy ogniskach.

4. Motylowe Łąki- kładka

Kolejne miejsce w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie możemy spacerować drewnianymi kładkami. Poprowadzone je tutaj w celu ochrony obszaru zamieszkałego przez rzadkie gatunki motyli dziennych w terenie, który w okresie deszczowym może być częściowo zalany. Jest to fragment ścieżki dydaktycznej „Wokół Opalenia”.

5. Cyganka obszar ochrony ścisłej – kładki

I kolejne miejsce w Kampinosie uzbrojone w drewniane podesty. Jest nim fragment Ścieżki dydaktycznej „Do Karczmiska” poprowadzonej przez łąkę, grąd, łęg, las bagienny oraz bór sosnowy. Fragment z kładkami pozwala pokonać bagienny odcinek szlaku.

6. Kładka Zaborowska – drewniany Kampinos

Tym razem mowa o najdłuższej kampinoskiej kładce – Zaborowskiej. Poprowadzona jest ona nad Kanałem Zaborowskim i przecina obszar ochrony ścisłej Kalisko. Wspaniałe miejsce do spaceru o każdej porze roku.

7. Grochalskie Piachy – pustynia w Kampinosie

Jest to zaskakujące i dość tajemnicze miejsce w Kampinoskim Parku Narodowym. Ogromna, piaszczysta przestrzeń powoli przejmowana przez las za kilkadziesiąt lat może zupełnie zaniknąć. Więcej o tej kampinoskiej pustyni przeczytacie we wpisie: Pustynia pod Warszawą.

 

8. Folwark batorówka

A to jest dość zaskakujące miejsce w Kampinosie – węgierska „wioska” w środku lasu. Folwark Batorówka, to niewielki park tematyczny, poświęcony węgierskiej kulturze, muzyce, motywom i historii. Powstał z miłości właściciela folwarku do Węgier. Można tam zobaczyć kilka zwierząt, zjeść węgierskie smakołyki, a także zobaczyć węgierski dom, pełen węgierskich akcentów, tradycji i pamiątek.

9. Opuszczona leśniczówka

Opuszczona leśniczówka w Kampinoskim Parku Narodowym, to dość popularna miejscówka w ostatnich latach. A to za sprawą filmów i seriali kręconych w tej lokalizacji. Samo miejsce położone jest w przyjemnej spacerowej okolicy, do której warto wybrać się, aby uciec od hałasów miasta.

10. Muzeum Puszczy Kampinoskiej

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego został założony w 1990 r. Budynek muzealny aktualnie jest remontowany, więc z odwiedzinami trzeba poczekać, ale na pewno warto. O otwarciu obiektu informować będą na stronie muzeum.

11. Granica – ścieżka dydaktyczna z wieżą widokową

Bardzo dobrze zagospodarowany pod kątem turystycznym fragment puszczy. Jest tu ogromny parking z ubikacjami. Znajdziemy tu też super miejsce do obserwacji przyrody – kładkę prowadzącą na wieżę widokową, z której możemy podglądać tutejszą zwierzynę.

12. Skansen budownictwa puszczańskiego w Kampinosie

Skansen jest niewielki, ale bardzo urokliwy. Składa się z trzech zagród, dzięki którym możemy podejrzeć jak wyglądało  drewniane budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej. Skansen powstał w ramach planowanego kiedyś Parku Etnograficznego.

13. Dąb Powstańców 1863

Ten wspaniały pomnik przyrody ma już ponad 250 lat. Jest to dąb szypułkowy rosnący na polanie Wystawa koło wsi Bieliny w Kampinosie. Wysokość drzewa to 18m, a „pierśnica” 420cm! Na jego gałęziach w okresie powstania styczniowego carscy Kozacy wieszali powstańców po bitwie pod Zaborowem Leśnym i starciu pod Górkami.

14. Opuszczona Wieś Bromierzyk – nawiedzona wieś w Kampinosie

Bromierzyk przez wielu mieszkańców Puszczy Kampinoskiej uważany jest za najbardziej nawiedzoną miejscowość w Polsce. Mieszkańcy okolicznych wiosek twierdzą, że od zawsze tam straszyło. Z pokolenia na pokolenie podobno też przekazywane są opowieści o niewyjaśnionych zjawiskach w okolicy. O historiach byłych mieszkańców i tym, co można zobaczyć w okolicy przeczytasz tu: „Bromierzyk, opuszczona, nawiedzona wieś w Kampinosie”.

15. Grodzisko „Zamczysko”

W puszczy znajdziemy nawet ślady naszych bardzo dalekich przodków. Jest tu dobrze zachowane wczesnośredniowieczne grodzisko ( zobacz też wpis: „Polska Toskania, czyli Grodzisko w Stradowie”), otoczone podwójnym pierścieniem wałów i dwiema fosami! Tutaj również przygotowano drewnianą konstrukcję, po której można spacerować i podziwiać pozostałości słowiańskiej historii Kampinosa.

Mapa ze wszystkimi wymienionymi powyżej miejscami:

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂

A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

TikTok

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

Recent Posts

Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach.

W tym miejscu można siedzieć godzinami i oglądać spektakl, jaki natura przedstawia każdego dnia.

2 miesiące ago

Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach.

Jeden z najpiękniejszych widoków na unikatowe Dolomity, który trzeba zobaczyć na własne oczy!

2 miesiące ago

Taormina zimą, 11 miejsc, które trzeba zobaczyć – grudniowa Sycylia.

Taormina, perła Sycylii, w urokach której rozkochał nas serial "Biały Lotos". Dlaczego? Sami zobaczcie...

2 miesiące ago

Lago di Resia, zatopiony kościół Curon i wycieczka rowerem wokół jeziora z widokiem na Alpy.

Kościelna dzwonnica zatopiona w alpejskim jeziorze, to cel naszej kolejnej wyprawy rowerowej!

4 miesiące ago

Termálny prameň Kalameny – słowackie dzikie, gorące źródło tuż obok Polski!

Kąpiel w gorącym, dzikim źródle z widokiem na las? Czasem niczego więcej do szczęścia nie…

8 miesięcy ago

Janosikowe Diery, niesamowity pieszy szlak – pętla wąwozami na Słowacji.

Wędrówka tymi wąwozami przeniesie Was w magiczne, pełne przyrody i przygód miejsce.

9 miesięcy ago

This website uses cookies.