Lifestyle

21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie.

Od blisko 7 lat podróżujemy w większości czasu śpiąc w naszej osobówce. Najczęściej spędzamy tak weekendy, ale i 1-2-3-tygodniowe wypady. W dzisiejszym artykule, kolejnym już z serii spania w samochodzie , zebraliśmy kilka wg nas istotnych kwestii, które warto wiedzieć, gdy chce się rozpocząć biwakowanie w samochodzie. Dajcie znać w komentarzu co dodali byście do listy!

1. Wybieraj legalne miejsca postoju

Spanie w samochodzie w Polsce nie jest nielegalne. Ale nie oznacza to, że spać można wszędzie. Raczej nie powinno być problemu, gdy śpicie tam, gdzie legalnie (zgodnie z kodeksem) można zaparkować. Warto zwrócić uwagę, czy na parkingach, na których parkujecie, nie ma odrębnych regulaminów regulujących zasady korzystania z postoju. Szczególnie tyczy się to parkingów leśnych!

2. Wybieraj bezpieczne miejsca postoju

Miejsce noclegu, gdy śpisz w aucie powinno być bezpieczne. Osłonięte od drogi, tak aby w przypadku kolizji/wpadnięcia w poślizg jadących po drodze aut, nie wjechały one w twój samochód. Miejsca wybieraj raczej za dnia, w mieście upewnij się, że możesz parkować w nocy, a poza miastem, czy nie jest to lokalna „imprezownia” – alkohol i obce „blachy” mogą generować niepotrzebne sytuacje spięć, szczególnie gdy twoje auto to jedyny „obcy” samochód.

Poniżej filmik, na którym widać jak biwakujemy, więcej takich filmów znajdziesz na naszym TIKTOKU – obserwuj!

Reszta artykułu pod filmikiem – czytaj dalej!

3. Zabezpiecz się przed deszczem

Gdy natkniesz się na deszczową, ciepłą noc na pewno będziesz chciał uchylić szyby, aby się nie podusić (my zawsze uchylamy, nawet przy niskich temperaturach). W takiej sytuacji potrzebne będzie zabezpieczenie przed wodą, która zacznie wpadać do auta. Aby osłonić szczelinę w oknie przed deszczem użyj owiewek. Zadziałają jak mały daszek zabezpieczając wnętrze auta przed wodą.

4. Zabezpiecz się przed owadami

Lato i ciepła noc, szczególnie w lesie lub nad wodą,to połączenie prowadzące do spotkania z owadami: komarami, gzami, muchami, ćmami i kto go tam wie czego jeszcze :D. I tutaj z pomocą przychodzą niezawodne, używane przez nad od lat siatki – moskitiery samochodowe, dzięki którym wsypaliśmy się i na Mazurach i na Bałkanach :). warto mieć po jednej na każde okno/drzwi, aby w naprawdę gorące noce mieć możliwość uchylenia wszystkich okien. Dostaniecie je tu: Aliexpress , Allegro .

 

5. Przygotuj wygodny materac

Sen na urlopie to jednak podstawa, więc warto mieć wygodne łóżko. Nie potrzebujesz żadnej zabudowy, ani stelaża, aby móc spać w aucie, chyba, że chcesz taką mieć. Na początek wystarczy odpowiedni materac, najlepiej dostosowany do długości auta i wyprofilowany do wszelkich kształtów ścianek bocznych w samochodzie. Jak zrobić samodzielnie materac dopasowany do auta  <- przeczytasz tu.

7. Zabezpiecz leki

Z pewnością w dłuższą podróż zabierzesz ze sobą przynajmniej jakieś podstawowe leki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe itp. Warto spakować je do torby termicznej i umieścić w samochodzie gdzieś na podłodze – np. po siedzeniem lub za fotelami. Tam powietrze jest najchłodniejsze i gdy latem zaparkujesz w pełnym słońcu jest szansa, że leki się „nie ugotują”, bo wysoka temperatura może zdezaktywować ich funkcje lecznicze.

8. Osłona przed porannym słońcem

Latem, gdy lubisz dłużej pospać staraj się parkować tak, aby poranne słońce nie nagrzało ci szybko samochodu. Możesz schować się za drzewami/krzakami/budynkiem/większym samochodem (jeśli obok ciebie parkuje np van lub kamper). Na przednią szybę zastosuj osłonę przeciwsłoneczną i zaparkuj przodem do wschodu.

9. Sprawdzaj pogodę na noc

Z założenia wybierając urlop w stylu biwakowym będziesz unikać brzydkiej pogody, a auto pozwoli ci dosłownie uciekać przed deszczowym frontem – my uciekaliśmy tak kiedyś nad Gardę przed burzami i deszczami, które zastały nas w Dolomitach, ale zmieniliśmy też kompletnie kierunek zwiedzania Islandii parę lat temu goniąc słońce. Jest to niewątpliwy atut spania w aucie, że można być mega elastycznym i zmieniać lokalizację, gdy coś nam nie pasuje. A pogoda potrafi być bardzo zmienna latem. Warto więc, gdy idziecie spać sprawdzać, co będzie dziać się w najbliższych godzinach i jeśli zapowiada się nieciekawa pogoda nigdy nie parkować pod drzewami i blisko rzek! Najlepiej wówczas szukać miejsc w mieście, w wyższych partiach.

10. Nie załatwiaj się blisko miejsca parkowania

Chodzi oczywiście o parkingi, gdzie nie ma toalet. Spanie w samochodach jest z roku na rok coraz bardziej popularne, a wraz ze wzrostem popularności miejsc parkingowych, niekoniecznie idzie w parze wzrost węzłów sanitarnych w tych miejscach. Naprawdę nie załatwiajcie się przy parkingach, bo to obleśne i sami zaczniecie czuć efekty takiego „stylu”, gdy zatrzymacie się w letnią, bezwietrzną noc przy zasikanym przez podróżnych miejscu i otworzycie okna…

Jeśli już musicie, to odejdźcie przynajmniej 30-50 m dalej. Inne sposoby na załatwianie potrzeb fizjologicznych opisaliśmy w tym artykule.

11. Nie myj się mydłem w rzece lub jeziorze

Choć na filmach nie raz widzieliśmy takie sceny, a i niektórzy w internecie chwalą się, że robią to tylko biokosmetykami, to wy tego nie róbcie. Jeśli chcecie się umyć w jeziorze lub rzece to nie używajcie żadnych kosmetyków. Nawet na brzegu. A jeśli chcecie umyć się mydłem/szamponem, to wejdźcie dalej od brzegu w głąb lądu tak, żeby spłukiwane przez was mydliny nie dostały się do wody. Dlaczego to takie ważne? Niezależnie od tego czy użyjecie bio, czy tym bardziej zwykłych kosmetyków, będą one mieć wpływ na napięcie powierzchniowe wody. Owady, które żyją na powierzchni wody zaczną się topić z powodu mydlin. Więc nie zakłócaj natury i zmyj mydliny daleko od cieku/jeziora, aby zdążyły wsiąknąć w glebę i zdegradować. Jak myć się na biwaku – przeczytasz tym wpisie.

12. Zabierz coś do siedzenia poza autem

Choć samochód ma wygodne fotele, to miło jest obejrzeć zachód słońca i wypić wino siedząc w fotelu lub na hamaku. Polecamy zabrać też pianki pod pupę (Allegro , Aliexpress )aby móc wygodnie siedzieć na kamieniach/pniach drzew lub nawet mokrych ławkach, jeśli się taki trafią na trasie :D. My zabieramy je wszędzie, nawet na spacer po Kampinosie 😀 i używamy nawet zimą na górskich szlakach!

13. Zorganizuj zapas energii

Choć sam samochód to świetne źródło prądu, warto mieć ze sobą powerbank, a nawet kilka. Przydadzą się do ładowania aparatów/telefonów/czytników. My mamy też mały panel solarny (na zdjęciu) , który super się sprawdza, szczególnie podczas wyjazdów na południe Europy. Więcej informacji na temat organizacji prądu w podróży przeczytasz tutaj: Skąd brać prąd na biwaku?

14. Zabierz zestaw do gotowania

Choć możesz stołować się w restauracjach, to warto zrobić czasem na obiad coś swojego, szczególnie w miejscach, gdzie będziesz chciał się odciąć od cywilizacji przynajmniej na 1 dzień. My polecamy to, z czego sami korzystamy:

  • kuchenkę gazową
  • butlę z gazem
  • zestaw garnków
  • deskę do krojenia
  • nóż
  • kawiarkę

15. Zaopatrz się w stopery!

Cóż spanie w samochodzie, tak samo jak w namiocie potrafi być utrudnione ze względu na otaczające hałasy. Możecie trafić na miejsce blisko ruchliwej trasy, na głośne zwierzęta (nocne ptaki potrafią dać do wiwatu) lub głośnych sąsiadów na parkingu. Wtedy najlepiej użyć stoperów i spać dalej 😀 my polecamy jedyne wg nas skuteczne woskowe stopery – używamy ich od lat i uratowały nasz sen nie tylko podczas podróży :).

16. Nie rzucaj się w oczy z noclegiem

O waszych noclegowych zamiarach nie musi wiedzieć nikt poza wami – tak jest najbezpieczniej. Tak więc jeśli nie jesteście w typowo biwakowej miejscówce, nie rozkładajcie „domu” na widoku. Na parkinach raczej nie wyciągajcie stolika i foteli – takie chwile zostawcie sobie na bardziej odosobnione miejscówki.

17. Szanuj przyrodę

Tu chyba nic nie trzeba dodawać? Szanuj przyrodę, bo mamy ją jedną, po prostu.

18. Zabieraj swoje śmieci ze sobą

Raczej oczywista sprawa, ale nie do końca. Jeśli masz możliwość (niewiele śmieci, krótki wyjazd), to nie korzystaj z koszy na parkingach leśnych i takich, gdzie nie ma segregacji. Zabierz opakowania produktów, które zużyłeś ze sobą. Możesz je wrzucić do kosza obok domu – zostaną poddane segregacji. Kosze na parkingach leśnych, przy plażach i popularnych piknikowych miejscach bardzo szybko zapełniane są odpadami. Często śmieci stoją obok, bo właścicielom nie chce się ich zabrać ze sobą nawet jak już nie ma miejsca w koszu. Nie dokładajmy więc „oliwy do ognia”. Tak jak wcześniej pisałam, infrastruktura rozwija się wolno i musimy pomóc zachować porządek, jeśli chcemy cieszyć się brakiem zakazów i swobodą spania w samochodzie w wielu nieoczywistych miejscach.

19. Nie hałasuj

Dla wielu dość kontrowersyjny temat bo „wakacje, przygoda, piwko, grill i trochę hałasu nikogo nie zabije”. Ano właśnie, zabić nie zabije, ale jeśli korzystamy z miejsc, gdzie obok odpoczywają inni, to nie przeszkadzajmy im swoim stylem. Większość z nas chce odkrywać piękne miejsca z mega widokami, wygodnym i bezpiecznym parkingiem i dobrze przespaną nocą. I fajnie, gdy sobie wzajemnie to umożliwimy. Niestety w ostatnich latach wiele miejsc zamykanych jest (zakazy parkowania) przez śmiecących i głośnych „biwakowiczów”.

20. Nie pozostawiaj włączonego silnika na postoju

Po pierwsze za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym można dostać mandat o wartości 100 zł. Ale nawet jeśli kusi was, żeby odpalić silnik poza miastem, nad rzeką lub jeziorem, to nie róbcie tego. Smród i zanieczyszczenie, to ostatnia rzecz jakiej brakuje w spokojnych, naturalnych miejscach, do których przecież sami przyjechaliście odpocząć od miasta.

21. Ustaw alarm

Gdy idziesz spać ustaw alarm w samochodzie – jeśli taki posiadasz. Polecamy tryb niepełny, w którym auto nie jest w pełni uzbrojone. Alarm nie odpali się, gdy będziesz wiercić się w środku w aucie. Zostanie uaktywniony przy próbie otwarcia drzwi.

Temat biwaków w aucie jest dla ciebie interesujący? Koniecznie zapoznaj się z całą serią wpisów na temat spania w samochodzie.

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę!
A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Youtube

Instagram

TikTok

Twitter

Aga

View Comments

  • cześć,

    Trafiłem na taki koimentarz: "Według ekspertów z Pierwszego Centrum Medycznego w Dubaju, już mniej niż godzinna drzemka w samochodzie z włączoną klimatyzacją, a więc i uruchomionym silnikiem, może spowodować śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla." Co o tym sądzicie?

    Pozdr,
    Remek

    • nie polecamy spania w samochodzie z włączonym silnikiem. Ogólnie nie polecamy też postoju z włączonym silnikiem. Za to można dostać (i słusznie) mandat. My ZAWSZE wyłączamy silnik i uchylamy szyby, aby zapobiec duchocie i mieć nieustanny dostęp świeżego powietrza. I takie podejście polecamy przy spaniu w osobówce.

      • a CO W PRZYPADKU GDY JEST BARDZO ZIMNA NOC I ZALEŻY WAM ŻEBY W AUCIE PODCZAS SNU BYŁO WYSTARCZAJĄCO CIEPŁO?

        • tak, jak napisałam wyżej, zawsze uchylamy szyby (gdy jest zimno, to minimalnie) i nie grzejemy w aucie. Więc nic. Gdy jest zimno (0-10 stopni) śpimy w ciepłych śpiworach i to wystarczy.

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

7 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

7 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

7 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

9 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

11 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

11 miesięcy ago

This website uses cookies.