Europa

Freudenberg Alter Flecken, miasteczko w czarno-białą kratę.

Jest w Niemczech miasteczko, w którym można przenieść się na chwilę do biało-czarnego świata. Przejdziemy się tu urokliwymi uliczkami po kamiennym bruku, mijając czarno-białe domy. Ich charakterystyczny styl: mur pruski/szachulcowy, charakteryzujący się ścianami ze szkieletem z drewnianych belek i wypełnieniami z gliny wymieszanej z sieczką, spotkamy w wielu miejscach w Europie. Ale tu, we Freundenberg ma on swoje wyjątkowe, spójne, monochromatyczne oblicze.

Gdzie leży Freudenberg?

To malownicze miasteczko położone jest w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Siegen-Wittgenstein.

Freudenberg Alter Flecken – historia miasteczka

Wizytówką Freudenberg jest historyczne stare miasto nazwane Alter Flecken.

Pierwsze wzmianki o miasteczku i tutejszym zamku Freudeberg pochodzą z 1389 roku. Karta praw miejskich z 1456 r. podaje, że Freudenberg został założony jako „Flecken”, stąd dzisiejsza nazwa starego miasta Alter Flecken (Alt – stary).

W 1540 roku zarówno zamek, jak i miasto zostały poważnie zniszczone przez pożar. W połowie XVI w na rozkaz Jana Wilhelma,  ruszyły  prace budowlane. Miasto targowe otrzymało nowy mur miejski z czterema bramami. Odbudowę domów zaplanowano poza zamkowym pierścieniem murów. Zaplanowano układ ulic i w rezultacie powstał plan miasta, który dziś możemy zobaczyć w miasteczku.

Niestety, 9 sierpnia 1666 roku od uderzenia pioruna miasteczko nawiedził kolejny pożar. Mieszkańcy miasteczka byli podczas burzy na polach i w okolicznych lasach, więc obyło się bez ofiar w ludziach. Jednak z wyjątkiem jednego budynku wszystkie domy i zamek zostały przez pożar zniszczone. Tym razem książę Mauritz Johan von Nassau-Siegen ufundował odbudowę w oparciu o plan z 1540 roku.

Zniszczonego zamku Freudenberg nie odbudowano, gdyż odbudowa byłaby bezcelowa ze względu na istniejącą wówczas nowszą technologię wojskową. Pozostałości ruin zostały wykorzystywane jako materiał do budowy kamiennych sklepień piwnic domów. Ze względu na ochronę przeciwpożarową stodoły zbudowano poza miastem wzdłuż głównych dróg.

Historyczne centrum miasta przetrwało II wojnę światową bez większych zniszczeń. Alter Flecken Freudenberg jest więc jednym z nielicznych przykładów miasta z XVII wieku, które zrealizowano planowo i zbudowano jednolicie z muru pruskiego. Jest też nielicznym przykładem miasta,  które do naszych czasów zachowało  się w swojej pierwotnej formie budowlanej.

Atlas kulturalny Nadrenii Północnej-Westfalii opisuje „Alten Flecken Freudenberg” jako zabytek „o znaczeniu międzynarodowym”. Każdy z 86 budynków lub połówek budynków został wpisany jako osobny zabytek na listę zabytków miasta Freudenberg. Każdy z nich powstał z tych samych materiałów: białe ściany, brązowe belki, łupkowe dachy. Każda uliczka wygląda podobnie. Budynki ustawione są w rzędach, co świetnie widać z pobliskiego wzgórza.

Co warto robić we Freudebergu?

Spacer po Alter Flecken

Przede wszystkim warto pospacerować chłonąc atmosferę tego miejsca. Ciasne uliczki, klimatyczne zaułki. Momentami mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w Stavanger i tamtejszej bajkowej starówce. W czasie spaceru zwróćcie uwagę jak spójność budulca, kształtu budynków oraz ich wysokości działa kojąco na zmysły.

Jest ogromna różnica między tym jak czujemy się w polskich miasteczkach skażonych „reklamozą” i „wolną amerykanką” budowlaną a taką harmonią i konsekwencją. To niestety smutny „paragon” z podróży, jaki my osobiści przywozimy w głowach wracając do domu z wypraw po różnych zakątkach Europy.

W Alter Flecken warto też usiąść sobie w którymś z ogródków piwnych (my bylismy tu) i napić się tamtejszego piwa i wczuć się w tutejszy klimat.

Park Zdrojowy z punktem widokowym

W bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego centrum miasta „Alter Flecken” znajduje się park zdrojowy (utworzony w 1979 r., kiedy miasto otrzymało tytuł „klimatycznego uzdrowiska”).

Do parku Bürgerpark Freudenberg dostać się można wchodząc na wzgórze. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można piękny kadr Alter Flecken. Z tego miejsca jeszcze wyraźniej widać jak spójne i niemalże nierealnie przypominające bajkową makietę jest te stare miasteczko.




My niestety nie mogliśmy dostać się w te miejsce ze względu na prace ziemne prowadzone w parku (lipiec 2021). Ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy miasteczko i zobaczymy ten kultowy już widok na własne oczy.

To co udało nam się uwiecznić to widok na Alter Flecken z drona.

Na punkt widokowy można dostać się stromymi schodami lub ulicą „Seelbachecke”, z której z poziomu gruntu można również dotrzeć do parku zdrojowego.

Jak dojechać i gdzie parkować we Freudenbergu?

Z Kolonii dojedziemy tutaj samochodem w około godzinę (ok. 80 km).

Z Dusseldorfu dojedziemy tutaj samochodem w około 1,5 godziny (ok.120km)

Z Frankfurtu nad Menem dojedziemy tutaj samochodem w około 2 godziny (ok.140km)

Parking, z którego korzystaliśmy:

50.89672488849152, 7.876940488057161

 

Jeśli interesuje cię architektura szachulcowa, przeczytaj też: Quedlinburg miasto w kolorową kratę.

 

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

TikTok

Aga

View Comments

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

12 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

1 rok ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

1 rok ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

1 rok ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

1 rok ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

1 rok ago

This website uses cookies.