Kościół – zamek, czyli Bazylika św Jana Chrzciciela i św Rocha w Brochowie na Mazowszu.

Kręcąc się po kampinoskich okolicach, możemy natknąć się na dość zaskakujący widok. Otóż we wsi Brochów stoi dość monumentalna jak na tereny Parku Narodowego budowla przypominająca zamek z bajki. Ale nie, to nie zamek, to bazylika, którą warto zobaczyć poszukując ciekawych miejsc w okolicach Warszawy.

Kilka informacji o Bazylice w Brochowie.

Pierwotnie była to świątynia gotycka. W wyniku przebudowy ma ona obecnie charakter gotycko – renesansowy. Wzniesiona w latach 1551–1561 przez muratora Jana Baptystę Wenecjanina, a ufundowana przez rodzinę Brochowskich. Nie da się ukryć, że Bazylika św Jana Chrzciciela i św Rocha w Brochowie ma charakter obronny. Mają o tym świadczyć 3 wieże – baszty i okalające świątynię obramowania bastionowe. Jest nawet pozostałość fosy!

W 1806 w kościele tym ślub wzięli Mikołaj Chopin i Tekla Justyna z Krzyżanowskich, rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był chrzczony.

Więcej informacji o samej świątyni i jej dziejach możecie przeczytać na stronie parafii

 

kosciol brochów, wieże, bazylika, kampinos, atrakcje, Kampinoski Park Narodowy, ciekawe miejsce, na weekend, za Warszawe

Jak dojechać do Bazyliki św Jana Chrzciciela i św Rocha w Brochowie?

Najprościej wpisując sobie w nawigację koordynacje: 52.312508860521376, 20.274564653200123 .

Brochów, to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Brochów.

Z centrum Warszawy, kierując się na zachód w kierunku Leszna, dojazd samochodem zajmie nam ok godziny. Odległość z centrum do bazyliki, to ok 56 km. Wyprawa w okolice świątyni, to kolejny ciekawy pomysł na spędzenie czasu na jednodniowej wycieczce poza Warszawą (kliknij po więcej propozycji).

 

 

kosciol brochów, wieże, bazylika, kampinos, atrakcje, Kampinoski Park Narodowy, ciekawe miejsce kosciol brochów, wieże, bazylika, kampinos, atrakcje, Kampinoski Park Narodowy, ciekawe miejsce, blisko Warszawy, za miastem

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Written by
No comments

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.