Polska zadziwia na każdym kroku! Dziś zabieramy Was w miejsce, które ma w sobie wiele z islandzkich krajobrazów. A wszystkiemu winne są tutejsze wulkany! TAK! Wulkany w Polsce :).
Czy w Polsce są wulkany?
Wiecie, takie pytanie to bardzo dobrze zadane pytanie. Bo Polska istniejąca jako kraj (licząc nawet od Mieszka I) w porównaniu z czasem, kiedy istnieje nasza planeta, a jeśli nawet nie planeta, to kontynent – nie jest nawet śmieszną „sekundą” jestestwa Europy.
Więc jeśli cofniemy się w czasie o kilkanaście lub nawet kilkaset milionów lat, to jak już ustaliliśmy Polski nie będzie, ale będą się w tym miejscu dziać różne ciekawe zjawiska geologiczne. Między innymi będą wybuchać wulkany!
A gdzie ich szukać? Obecnie polskie wulkany znajdziemy w Gorcach, Beskidach, Pieninach, Górach Świętokrzyskich oraz na Dolnym Śląsku w Górach Kaczawskich, regionie nazywanym Krainą Wygasłych Wulkanów, do którego zabieramy Was w dzisiejszym artykule!
Kraina Wygasłych Wulkanów – Góry Kaczawskie
Góry Kaczawskie, to piękny region naszego kraju. To pasmo górskie położone w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, w północno-zachodniej części Sudetów, a dokładnie w Sudetach Zachodnich.
I pasmo to kryje w sobie niesamowite pozostałości po aktywności wulkanów w tym regionie. A jest tego niemało! A nawet na tyle dużo, że powstał w tej części Polski obszar turystyczny nazywany „Krainą Wygasłych Wulkanów”. Na jego terenie znajdziemy mnóstwo pięknych miejsc związanych z dawną aktywnością wulkaniczną.
Jednodniowa trasa po Krainie Wygasłych Wulkanów
Krainę Wygasłych Wulkanów można zwiedzać kilka dni. Mamy w tym regionie wiele rezerwatów z wytyczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. My jak to my, wybraliśmy się na Dolny Śląsk naszym autem, w którym spaliśmy i kręciliśmy się po okolicy. I propozycję właśnie takiego jednodniowego zwiedzania Wam dziś przekazujemy:)
Małe Organy Myśliborskie – Kraina Wygasłych Wulkanów
Niegdyś w tym miejscu był kamieniołom, który odsłonił piękne bazaltowe słupy. Kolumny stojące pionowo, tworzące ścianę o wysokości około 20 m, przy grubości kolumn 20–30 cm tworzą niesamowite wrażenie! A całość otoczona zielenią wygląda przepięknie, szczególnie w słoneczny dzień. Małe Organy Myśliborskie powstały około 18-15 mln lat.
Po drodze, na szlaku, trafimy na punkt widokowy z przepiękną panoramą na pobliskie tereny. Warto choć na chwilę się tu zatrzymać.
Jak dojechać do Małych Organów Myśliborskich?
Dojazd jest dość prosty. Musimy zaparkować na płatnym parkingu we wsi Myślibórz i z parkingu (na mapie na końcu artykułu) mamy spokojnym spacerem 15-30 minut w jedną stronę do pozostałości wulkanów. Pamiętajcie, żeby poruszać się po szlakach, a nie po wydeptanych skrótach – po pierwsze nie wolno tak robić w rezerwatach, a po drugie nie warto, bo ominą Was punkty widokowe na szlaku i tylko się zmachacie (widzieliśmy wiele zasapanych osób korzystających z tych skrótów). A i tak najładniejszy widok jest z dołu takich formacji skalnych.
Czartowska Skała – Kraina Wygasłych Wulkanów
Te miejsce to prawdziwa gratka dla fanów widoków, panoram i dalekich kadrów. Z tej lokalizacji, ze szczytu Czartowskiej Skały 468 m n.p.m. otoczonej polami, rozpościera się piękny widok na hektary rzepaku, zielone aleje drogowe, wzgórza i w końcu nawet Karkonosze! Myślę, że to miejsce jest piękne o każdej porze roku i godzinie w ciągu doby. Jakie tu musi być piękne niebo nocą!
Po wejściu na szczyt oprócz samych widoków warto popatrzeć pod nogi i trochę na „tył” skały. Zobaczymy tam piękne bazaltowe formy – słupy o średnicy ok. 20 cm. Tutejsze skały szacuje się, że powstały ok. 20 min lat temu. Także są dość młode, w porównaniu z kolejnym miejscem, które Wam pokażemy:).
Jak dojechać do Czartowskiej Skały?
Do Czartowskiej Skały droga jest mega prosta, bo sama miejscówka mieści się tuż przy szosie. Niestety nie ma w tym punkcie oficjalnego parkingu, a tam gdzie zostawia się auto (na mapie na końcu artykułu), miejsca jest na dosłownie kilka samochodów. Część kierowców zjeżdża w głąb polnej drogi i parkuje najzwyczajniej wjeżdżając komuś na pole! Na czyjeś uprawy :(! Tak nie wolno i tego nie róbcie. Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie tu wydzielone miejsce, np za pomocą kołków wbitych w ziemie, tak, aby nikt nie niszczył tu czyjejś własności.
Organy Wielisławskie – Kraina Wygasłych Wulkanów
Organy Wielisławskie to prawdziwy olbrzym i zarazem najstarsza z pozostałości wulkanu w tej okolicy. Szacuje się, że czerwone słupy powstały nawet 280 milionów lat temu! To czas, kiedy na Ziemi miało miejsce ostatnie największe wymieranie życia. Ziemia była wówczas bardzo aktywna wulkanicznie.
Kiedyś był w tym miejscu kamieniołom. Dziś to miejsce chronione prawem (pomnik przyrody nieożywionej) zobaczymy riolity, czyli bogate w krzemionkę skały wulkaniczne wieku permskiego. Mają one regularnie spękania podobne do wielkiego odwróconego wachlarza. Widoczne są dwa główne kierunki pęknięć skały, które wspólnie tworzą setki przylegających do siebie wielokątnych słupów o średnicy 20–30 cm.
W okół wzniesienia Wielisławskiego poprowadzona została ścieżka edukacyjna – można obejść wzgórze.
A u stóp samych Organów Wielisławskich mamy miejsce, gdzie możemy zaparkować auto, rozpalić ognisko/grilla i spędzić czas pod tamtejszą wiatą. To chyba super miejscówka na samochodowy biwak?:)
Jak dojechać do Organów Wielisławskich?
Do Organów Wielisławskich dojedziemy w ok 1,5h pokonując autem ok 100km. Zlokalizowane są one na terenie wsi Sędziszowa niedaleko Świerzawy na Pogórzu Kaczawskim. Ostatni odcinek drogi – do parkingu u podnóża skał ( na mapie na końcu artykułu) – prowadzi szutrowa droga.
Zamek Grodziec – zamek na wulkanie
Na deser zostawiliśmy sobie tego dnia zamek, który stanął… na wygasłym wulkanie! Jest to późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec.
Wzniesiony został na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu Grodziec na wysokości 389 m n.p.m. Najwcześniejsze informacje o budowli w tym miejscu pochodzą z z 1155 i 1175 roku.
Zamek to świetna atrakcja dla dorosłych i dzieci. Ma mnóstwo zakamarków, przejść, baszty, wąskie klatki schodowe, ciasne korytarze. Spacer po jego komnatach i odkrywanie tych wszystkich pomieszczeń był dla nas super zabawą. Zwiedzać można samemu lub z przewodnikiem.
Warto odnaleźć średniowieczny kibelek w jednej z wież i zajrzeć do lochu głodowego, który skrywa w sobie mroczne tajemnice.
Z wież i murów rozpościera się piękny widok na okolice.
Jak dojechać do Zamku Grodziec
Zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim.
Mamy tutaj z Wrocławia ok 100km drogi autem.
Na miejscu, na szczycie góry zamkowej, dostępny jest parking (mapa poniżej). Aby zaparkować jak najbliżej wejścia do zamku, trzeba przejechać przez główną, zamkową bramę, za którą zaparkujemy tuż przed wejściem
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE
Cena biletu normalnego: 20,00 zł
Cena biletu ulgowego (młodzież ucząca się): 15,00 zł
Emeryci / renciści: 15 zł
Organizacja ogniska dla grup – 3 zł / os.
Bilet pozwala zwiedzać górną część zamku, m.in.: sale zamkowe, krużganki i dziedziniec.
Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowi wystawa narzędzi tortur.
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę (od marca do listopada) w godzinach: 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00
Poniżej znajdziecie mapę z oznaczonymi punktami opisanymi powyżej.
Powyższa propozycja atrakcji stanowi plan na jednodniową wycieczkę samochodową po Krainie Wygasłych Wulkanów połączoną ze spacerami we wspomnianych miejscach. Oczywiście nie wyczerpuje ona całkowicie tematu poznawania rejonu Gór Kaczawskich, ale może być wstępem do odkrywania tej malowniczej i pełnej zaskakujących miejsc krainy.
Byliście już w tych stronach?:)
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Pingback:Pańska Skała, czyli tropem wygasłych wulkanów - Never Ending Travel | 20 stycznia 2022
|
Pingback:Polskie gazowe wulkany i produkcja jedzenia dla kosmonautów w Małopolsce. - Never Ending Travel | 27 stycznia 2022
|
Pingback:Wieś Nowy Kościół (Neukirch a. Katzbach), ruiny, cmentarz i uratowana kościelna wieża. | 10 lutego 2022
|
Pingback:Vereda dos Balcões - Lewada PR 11 - łatwy szlak na punkt widokowy na Maderze. | 31 marca 2022
|