200 milionów lat temu stalibyśmy tu nad brzegiem ciepłego morza. Dziś, dzięki niesamowitej sile natury, mamy okazję przenieść się do baśniowego świata formacji skalnych jakie można zobaczyć w okolicy Adamowa.
Skały w Adamowie – rezerwat
Te niezwykłe miejsce możemy zobaczyć wybierając się w okolice województwa świętokrzyskiego. To kolejny po Rezerwacie Piekło Dalejowskie, o którym niedawno pisaliśmy, ciekawy punkt na mapie tego regionu Polski.
Rezerwat Skały pod Adamowem jest rezerwatem geologiczno-florystycznym. Został utworzony w 1995 r. w celu ochrony tutejszych wychodni piaskowców dolnotriasowych.
„Dolnojurajskie skałki ze względu na swoje walory krajobrazowe, a także niezaprzeczalne wartości naukowe, dzięki objęciu ochroną mają zostać nienaruszone. Skałki te ciągną się wzdłuż zbocza dolinki około 1 km i osiągają wysokość do 6 m. Omawiane skałki są rozczłonowane przy czym długość członów jest zmienna od kilku do kilkudziesięciometrowych. Górne powierzchnie skałek są równe lub minimalnie sfalowane i stanowią przedłużenie górnej krawędzi zbocza doliny. Obok dużych form morfologicznych występują również liczne drobne urzeźbienia skałek w postaci głębokich owalnych wgłębień podzielonych koronkowymi skalnymi żeberkami.” źródło: starachowice.radom.lasy.gov.pl
Rezerwat ma powierzchnię niecałych 9ha i stanowi wspaniały teren spacerowy.
Skały znajdują się w otoczeniu ponad 100-letniego drzewostanu, a ponieważ dominuje tu głównie sosna, jest to miłe dla oka miejsce również w miesiące, gdy drzewa liściaste zrzucają liście.
Jak dojechać do rezerwatu Skały pod Adamowem?
Rezerwat przyrody nieożywionej zlokalizowany jest w gminie Brody, w powiecie starachowickim, w województwie świętokrzyskim.
Aby tu dojechać powinniśmy kierować się na Starachowice. Z Warszawy podróż zajmie nam około 2 godzin – mamy do pokonania niecałe 160 km. Jest to więc super pomysł na jednodniową wycieczkę ze stolicy.
Niestety rezerwat nie posiada oficjalnego parkingu. Auto musimy zostawić przy drodze tuż obok miejsca składowania ściętych drzew (na zdjęciach wyżej). Miejsca starczy na kilka samochodów. Znajdziecie ten punkt na mapie poniżej.
Ścieżka do rezerwatu i co możemy tam zobaczyć?
W Rezerwacie skały pod Adamowem główna atrakcja są naturalnie owe skały. Mają przeróżne kształty i wysokości. Aby do nich dotrzeć należy przejść leśną drogą (szlakiem). Spacer zajmie 10-15 minut z „parkingu”, który znajdziesz na mapie wyżej.
Na miejscu mamy do wyboru ścieżki prowadzące nad skałkami i u ich podnóża.
Spotkać tu możemy osoby trenujące wspinaczkę.
Warto zapoznać się z tablicami, które zostały umieszczone w końcowym odcinku skałek.
Na miejscu nie ma ubikacji ani sklepów, dlatego warto przygotować się na te sytuacje.
Polecamy zabrać ze sobą hamak i odpocząć w cieniu drzew z widokiem na ten ciekawy twór natury :).
Regulamin Rezerwatu Skały pod Adamowem.
Czy można tu wejść z psem?
Czy można rozpalać ognisko?
Na te i wiele innych pytań odpowie Wam tutejszy regulamin, z którym warto zapoznać się przed wizytą.
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Pingback:Skałki Piekło pod Niekłaniem, brzeg ciepłego morza w środku lasu. | 14 lutego 2022
|
agdamka | 20 maja 2023
|
Uwielbiam świętokrzyskie regulaminy rezerwatów. Według tego ze zdjęcia w rezerwacie zabrania się ruchu pieszego, rowerowego i wprowadzania psów – czyli ludzie też mają zakaz wstępu. Na szczęście wytyczono przez niego szlak turystyczny, więc jednak można (o ile akurat nie wygasł plan ochrony przyrody). My się na taki regulamin nacięliśmy w Rezerwacie Góra Zelejowa. I co? Dwadzieścia metrów dalej był drugi, tym razem szlaku, z którego jasno wynikało, że spokojnie można się nim przejść razem z psem. Z doświadczenia wiem, że świętokrzyskie rezerwaty geologiczne są raczej przyjazne psom.
https://psiepodrozemaleiduze.blogspot.com/2022/12/gory-swietokrzyskie-rezerwat-gora-zelejowa-z-psem.html
nATALIA | 8 lipca 2024
|
rezerwaty PRZYRODY MAJĄ TO DO SIEBIE, ŻE SĄ Z REGUŁY NIEDOSTĘPNE DLA LUDZI. tO WYNIKA Z ISTOTY ICH TWORZENIA. i NIE JEST TO JEDYNIE REGULAMIN REZERWATÓW W WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIM, A USTAWOWE ZAKAZY ZAPISANE W USTAWIE O OCHRONIE PRZYRODY. poruszanie SIĘ Z pSEM PO REZERWACIE MOŻE ZOSTAĆ UREGULOWANE W PLANIE OCHRONY, NATOMIAST ŚCIEŻKI UDOSTĘPNIONE DO RUCHU REGULUJE ZARZĄDZENIE rdoś, KTÓRE NIE WYGASA.