Lifestyle

3 proste sposoby, aby wygodnie zasłonić okna w samochodzie, gdy w nim śpimy.

Zdecydowałaś/eś się na nocleg w samochodzie i próbujesz sobie zorganizować wygodną sypialnię na kółkach?

Masz już dopasowany do samochodu materac.

Wiesz jak się umyć bez łazienki.

Wiesz nawet co możesz jeść na samochodowym biwaku.

Ale jak zorganizować sobie komfortowy sen i się nie podusić w pojeździe pełnym okien, gdy na zewnątrz czekają na ciebie krwiożercze stada komarów? Jeśli szukasz sposobu na wygodne zasłanianie okien w samochodzie, to ten artykuł jest dla Ciebie:)

Czym zasłonić okna w samochodzie latem?

To, co najbardziej nam doskwiera w letnich biwakach czy to samochodowych, czy pod namiotem, to poranna duchota i wszelkie robactwo, które lgnie wieczorem do światła. Gdy robi się gorąco, uchylamy okno, a komary tylko na to czekają. Znajdą najmniejszą szparkę, żeby tylko dobrać się do naszej krwi. Ponieważ biwakujemy w SUVie, czyli niewielkim w porównaniu do VANów i Kamperów aucie, okna uchylać musimy, bo inaczej byśmy się podusili we dwoje na tak małej powierzchni. Ale, żeby nie zaliczać „komarzych”, nieprzespanych nocy,  od wielu lat korzystamy z bardzo sprytnego rozwiązania, jakim są moskitiery samochodowe.

Moskitiery samochodowe, to bardzo przydatny element samochodowego ekwipunku. To elastyczne siatki w stylu „skarpety” zakładanej na skrzydło drzwi. Taki sposób „montażu” nie ingeruje w sam pojazd, a moskitiera świetnie chroni nas przed komarami, muchami, gzami i innym ustrojstwem, pozwalając jednocześnie swobodnie oddychać. Możemy swobodnie podnosić i opuszczać szybę przy otwartych jak i zamkniętych drzwiach – podczas jazdy również.

Moskitiera do auta pełni również rolę przyciemniającą (można jej również używać w dzień, jako przeciwsłonecznej, ażurowej zasłonki) i zasłaniającą. Nocą, nawet przy włączonym świetle w aucie, wnętrze jest praktycznie niewidoczne. My w aucie widzimy wszystko, ale z zewnątrz jesteśmy niewidoczni.

Moskitiery możecie zakupić na Aliexpress (link do modelu, którego używamy) lub Allegro (link do naszego  modelu). Rozmiar siatki na okna jest uniwersalny (one size).

Czym zaizolować okna podczas noclegu zimą w aucie?

Gdy planujemy nocleg w samochodzie zimą sprawa jest zdecydowanie prostsza w temacie owadów – a właściwie ich braku. Ale to, co doskwiera, to uciekające przez szybę ciepło. Okna są w samochodach najsłabszym ogniwem w tym temacie. Nie mają warstw izolujących gazem, jak te w budynkach, mogą mieć wyrobioną uszczelkę. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Z pomocą może nam tu przyjść karimata z warstwą odbijającą ciepło (srebrną). Wystarczy przyłożyć karimatę do okiennicy samochodowej, zaznaczyć kontur okna i wyciąć. Pamiętajcie, aby nie przycinać tej karimaty mniejszej niż otwór okienny! Lepiej, żeby była ciut większa, aby można było powoli, ostrożnie ją dopasować. Taką karimatę zasłonkę stosujemy srebrną warstwą na zewnątrz „do ludzi”. Da nam maksymalne ciemności i izolację od chłodu.

Przyciętą karimatę można zastosować również latem, choć trzeba pamiętać, żeby mieć gdzieś zabezpieczony „wlot” powietrza, bo karimata nie zadziała jak moskitiera (opisana wyżej) :).

Czym zasłonić przednią i tylną szybę w samochodzie podczas biwaku?

Niezależnie od pory roku warto mieć w wyposażeniu auta zasłonę na przednią i tylną stronę.

 

My na przednią szybę stosujemy klasyczną samochodową osłonę słoneczną, taką srebrną. Chroni ona wnętrze auta przed nagrzaniem oraz zasłania przed obserwatorami z ulicy :D. Przydaje się i podczas spania w aucie, gdy staniemy przodem do wschodu słońca, czy latarni, ale też latem, gdy parkujemy w ciągu dnia w miejscach pozbawionych cienia.

Na tylną szybę używamy takiej zwijanej siatki, służy ona przyciemnieniu światła i osłonieniu widoku z ulicy na wnętrze auta. A dzięki temu, że siatka jest ażurowa (jak to siatka :P), to mamy cały czas „na oku” otoczenie auta:) .

Taką siatkę na tylną szybę osobówki możesz zamówić TUTAJ.

 

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że ten artykuł warto słać dalej w świat, będzie super, gdy udostępnisz go w sieci lub pokażesz go znajomym:)

Ponadto zachęcam Cię do obserwacji naszych kanałów społecznościowych, aby żaden nasz nowy wpis i film Cię nie ominął:)

 

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

Recent Posts

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

4 tygodnie ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

1 miesiąc ago

Fernsteinsee, tyrolskie turkusowe jezioro z tajemniczymi ruinami zamku na wyspie.

Te niewątpliwie urokliwe miejsce wydaje się nieźle schowane przed tłumami pokonującymi przełęcz Fernpassstraße/Fernpass

1 miesiąc ago

Rozalin – park, pałac, pyszna beza i krzyk pawia

Piękna stara zieleń, chińska altana, pyszna beza i krzyk pawia, to wszystko czeka na Ciebie…

1 miesiąc ago

Pałac i park w Małej Wsi na Mazowszu

W Małej Wsi niedaleko Grójca znajdziemy kolejny cel na jednodniową wycieczkę z Warszawy.

1 miesiąc ago

Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss – Centro Visite Puez-Odle

Czy można oblicze gór zamknąć w jakichś "ramach" tak, aby dało się je poznać i…

1 miesiąc ago

This website uses cookies.