Lifestyle

3 proste sposoby, aby wygodnie zasłonić okna w samochodzie, gdy w nim śpimy.

Zdecydowałaś/eś się na nocleg w samochodzie i próbujesz sobie zorganizować wygodną sypialnię na kółkach?

Masz już dopasowany do samochodu materac.

Wiesz jak się umyć bez łazienki.

Wiesz nawet co możesz jeść na samochodowym biwaku.

Ale jak zorganizować sobie komfortowy sen i się nie podusić w pojeździe pełnym okien, gdy na zewnątrz czekają na ciebie krwiożercze stada komarów? Jeśli szukasz sposobu na wygodne zasłanianie okien w samochodzie, to ten artykuł jest dla Ciebie:)

Czym zasłonić okna w samochodzie latem?

To, co najbardziej nam doskwiera w letnich biwakach czy to samochodowych, czy pod namiotem, to poranna duchota i wszelkie robactwo, które lgnie wieczorem do światła. Gdy robi się gorąco, uchylamy okno, a komary tylko na to czekają. Znajdą najmniejszą szparkę, żeby tylko dobrać się do naszej krwi. Ponieważ biwakujemy w SUVie, czyli niewielkim w porównaniu do VANów i Kamperów aucie, okna uchylać musimy, bo inaczej byśmy się podusili we dwoje na tak małej powierzchni. Ale, żeby nie zaliczać „komarzych”, nieprzespanych nocy,  od wielu lat korzystamy z bardzo sprytnego rozwiązania, jakim są moskitiery samochodowe.

Moskitiery samochodowe, to bardzo przydatny element samochodowego ekwipunku. To elastyczne siatki w stylu „skarpety” zakładanej na skrzydło drzwi. Taki sposób „montażu” nie ingeruje w sam pojazd, a moskitiera świetnie chroni nas przed komarami, muchami, gzami i innym ustrojstwem, pozwalając jednocześnie swobodnie oddychać. Możemy swobodnie podnosić i opuszczać szybę przy otwartych jak i zamkniętych drzwiach – podczas jazdy również.

Moskitiera do auta pełni również rolę przyciemniającą (można jej również używać w dzień, jako przeciwsłonecznej, ażurowej zasłonki) i zasłaniającą. Nocą, nawet przy włączonym świetle w aucie, wnętrze jest praktycznie niewidoczne. My w aucie widzimy wszystko, ale z zewnątrz jesteśmy niewidoczni.

Moskitiery możecie zakupić na Aliexpress (link do modelu, którego używamy) lub Allegro (link do naszego  modelu). Rozmiar siatki na okna jest uniwersalny (one size).

Czym zaizolować okna podczas noclegu zimą w aucie?

Gdy planujemy nocleg w samochodzie zimą sprawa jest zdecydowanie prostsza w temacie owadów – a właściwie ich braku. Ale to, co doskwiera, to uciekające przez szybę ciepło. Okna są w samochodach najsłabszym ogniwem w tym temacie. Nie mają warstw izolujących gazem, jak te w budynkach, mogą mieć wyrobioną uszczelkę. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Z pomocą może nam tu przyjść karimata z warstwą odbijającą ciepło (srebrną). Wystarczy przyłożyć karimatę do okiennicy samochodowej, zaznaczyć kontur okna i wyciąć. Pamiętajcie, aby nie przycinać tej karimaty mniejszej niż otwór okienny! Lepiej, żeby była ciut większa, aby można było powoli, ostrożnie ją dopasować. Taką karimatę zasłonkę stosujemy srebrną warstwą na zewnątrz „do ludzi”. Da nam maksymalne ciemności i izolację od chłodu.

Przyciętą karimatę można zastosować również latem, choć trzeba pamiętać, żeby mieć gdzieś zabezpieczony „wlot” powietrza, bo karimata nie zadziała jak moskitiera (opisana wyżej) :).

Czym zasłonić przednią i tylną szybę w samochodzie podczas biwaku?

Niezależnie od pory roku warto mieć w wyposażeniu auta zasłonę na przednią i tylną stronę.

 

My na przednią szybę stosujemy klasyczną samochodową osłonę słoneczną, taką srebrną. Chroni ona wnętrze auta przed nagrzaniem oraz zasłania przed obserwatorami z ulicy :D. Przydaje się i podczas spania w aucie, gdy staniemy przodem do wschodu słońca, czy latarni, ale też latem, gdy parkujemy w ciągu dnia w miejscach pozbawionych cienia.

Na tylną szybę używamy takiej zwijanej siatki, służy ona przyciemnieniu światła i osłonieniu widoku z ulicy na wnętrze auta. A dzięki temu, że siatka jest ażurowa (jak to siatka :P), to mamy cały czas „na oku” otoczenie auta:) .

Taką siatkę na tylną szybę osobówki możesz zamówić TUTAJ.

 

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że ten artykuł warto słać dalej w świat, będzie super, gdy udostępnisz go w sieci lub pokażesz go znajomym:)

Ponadto zachęcam Cię do obserwacji naszych kanałów społecznościowych, aby żaden nasz nowy wpis i film Cię nie ominął:)

 

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

3 miesiące ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

3 miesiące ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

3 miesiące ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

6 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

7 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

7 miesięcy ago

This website uses cookies.