Stawy Raszyńskie- przepiękne tereny spacerowe i raj ornitologiczny tuż pod Warszawą

Niecałe 15 km od centrum Warszawy, w Falentach mieści się magiczne, klimatem nawiązujące do mazurskich jezior miejsce. To Rezerwat Przyrody Stawy Raszyńskie. To kolejne z serii ciekawe miejsce na jednodniowy wypad z Warszawy. Warto się tam udać o każdej porze roku, gdyż przyroda każdego dnia roku ukazuje nam inną odsłonę tych malowniczych krajobrazowo terenów.

Falenty – Pałac i stawy

Wczesnobarokowy pałac wybudowany został około 1620 roku przez Zygmunta Opackiego, podkomorzego warszawskiego. Niestety, w wyniku potopu szwedzkiego pałac uległ zniszczeniu. Odnowiony został w 1717 przez Franciszka Jana Załuskiego. Około 1787 Piotr Tepper wraz z adoptowanym siostrzeńcem Piotrem Fergussonem Tepperem nabyli posiadłości w Raszynie i Falentach i dokonali modernizacji pałacu.

pałac w falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów pałac w falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

W 1839 majątek w Falentach kupił warszawski kupiec Jan August Spiski. Zbudował oranżerię i założył hodowlę kwiatów sprowadzanych zza granicy, powiększył ogród, wprowadził i rozwinął na szeroką skalę hodowlę ryb zakładając nowe stawy o powierzchni prawie czterdziestu hektarów. To od jego nazwiska pochodzi nazwa jednego ze stawów. Kilka lat później, w 1845, posiadłość trafiła w ręce Marii z Tyzenhauzów hr. Przeździeckiej i hr. Aleksandra Przeździeckiego. W latach 1852-1857 dokonali oni przebudowy pałacu. Dobudowano m.in. oficyny. Projekt przygotował znany włoski architekt Franciszek Maria Lanci.

pałac w falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

W latach 1872-1909 właścicielem pałacu był Gustaw Przezdziecki, a 1909-1939 jego córka, Zofia Czetwertyńska. W latach II wojny światowej w Falentach działał ośrodek wypoczynkowy dla wyższych oficerów SS i funkcjonariuszy gestapo. W 1945 pałac przejęty został przez Skarb Państwa i po odbudowie wg. projektu architekta Franciszka Kanclerza urządzono w nim siedzibę Najwyższej Izby Kontroli, a następnie (od 1952 r.) Rady Państwa.


SPRAWDŹ TEŻ:

kampinos ciekawe miejsca


pałac w falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologówPałac dotrwał do naszych czasów. W jego skład wchodzą dziś:

  • oficyna południowa z 1852 – 1854 r.
  • oranżeria – palmiarnia (1852 – 1857)
  • brama neogotycka (1852 – 1857)
  • czworaki, liczący blisko 450 lat budynek rozebrano w 1994 r.

Od 1964 roku użytkownikiem całego zespołu jest Instytut Melioracji i Użytków Zielonych (dziś Instytut Technologiczno-Przyrodniczy).

pałac w falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów pałac w falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Rezerwat Przyrody Stawy Raszyńskie

Największą atrakcją (wg nas) terenu Stawów Raszyńskich są właśnie stawy! 😀 Serio! Stawy i ich otoczenie: wysokie drzewa, krzewy, trzcinowiska. Tworzą one niesamowitą atmosferę i klimat niczym znad mazurskich jezior. Dzięki wysokiej zieleni dźwięk ulicy, pomimo, że stawy usytuowane są tuż obok mega ruchliwej Alei Krakowskiej, nie dociera do spacerujących. Można więc odetchnąć od zgiełku miasta, pospacerować i po podglądać przyrodę, a jest co oglądać!

stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Rezerwat Przyrody

Rezerwat Przyrody Stawy Raszyńskie jest rezerwatem ornitologicznym stanowiącym bogaty ekosystem dla ptactwa wodnego oraz błotnego. W 1978 roku na 110ha został wytyczony jego oficjalny obszar chroniony, który w 2011 roku zwiększono do 155,1313 ha. Dodatkowo utworzono otulinę o powierzchni 186,74 ha. Takie działania pozwoliły zachować spokojną ostoję dla ok 100 gatunków ptaków! Co tu się dzieje w okresie godowym to ja nawet boję się myśleć :D.

Rezerwat w Raszynie jest jednym z 5 rezerwatów na terenie województwa mazowieckiego, które chronią przyrodę związaną z funkcjonowaniem stawów rybnych. W jego obrębie znajduje się 11 stawów. Utrzymanie stawów hodowlanych wiąże się z regularnym spuszczaniem wody i ponownym napełnianiem zbiorników, wapnowaniem, zachowaniem otwartego lustra wody, wykaszaniem grobli.

stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Ostoja ptaków

Na uwagę zasługuje występowanie tu 4 lęgowych gatunków perkozów: dwuczubego, rdza-woszyjego, perkozka i zausznika, dużej kolonii mewy śmieszki (tuż przy ruchliwej Alei Krakowskiej na Stawie Puchalskim) oraz kolonii lęgowej czapli si-wej i kormorana czarnego na zadrzewionej wyspie na Stawie Falenckim. (…) Wprawni obserwatorzy mają szansę odnotować obecność szeregu rzadkich gatunków ptaków, jak np. rybołowa, bielika, błotniaka stawowego, mewy czarnogłowej, rycyka, remiza, zimorodka czy też dzięcioła białoszyjego. Ekosystemy wodno-błotne rezerwatu stwarzają do-godne warunki do rozwoju bezkręgowców. Warte odnotowania są ważki (około 20 gatunków). (źródło: warszawa.rdos.gov.pl)

stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Niesamowita zieleń

Pomiędzy stawami i na wysepkach znajdują się olsy i łęgi. Rosną w nich olsze czarne z owocami w kształcie małych szyszeczek, okazałe jesiony wyniosłe oraz wiązy polne. Liczne są także klony pospolite, topole białe, dęby szypułkowe, jarzęby pospolite (jarzębiny) i lipy drobnolistne. Cenna jest aleja jesionowa rosnąca wzdłuż alei Hrabskiej, złożona z okazałych 150-letnich jesionów o obwodzie pni przekraczają-cym 2,5 m. (źródło: warszawa.rdos.gov.pl)

stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Stawy Raszyńskie jak zwiedzać?

Na terenie stawów wyznaczono szlak pieszy, którego elementem są trzy wieże widokowe znajdujące się przy stawach: Falenckim, Raszyńskim i Parkowym Górnym.

stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Zachowanie nas- odwiedzających stawy, jest bardzo istotne z punktu widzenia ochrony przyrody, w tym unikalnym miejscu, tuż obok metropolii. Ważne jest, aby osoby poruszające się po rezerwacie stale pamiętały o ochronie jego mieszkańców. Szczególnie jest to ważne w okresie wysiadywania jaj i wychowu piskląt przez ptaki. Bardzo istotne jest przy tym, aby nie schodzić z wyznaczonych ścieżek, bowiem niewinna na pozór przechadzka nad brzegiem stawu podrywa w powietrze setki ptaków i płoszy ptaki żerujące z potomstwem na przybrzeżnych murawach. Warto też pamiętać, że ustawowo zabronione jest wprowadzanie na teren rezerwatu psów – nawet na smyczy. Psy niestety również mogą płoszyć ptactwo, a to przede wszystkim ich dom.

stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Jak dojechać do Stawów Raszyńskich?

Stawy Raszyńskie są usytuowane pomiędzy Raszynem a Jankami, po obu stronach al. Krakowskiej (droga krajowa numer 8 na Katowice).

pałac w Falentach stawy raszyńskie ciekawe miejsce pod warszawą ostoja ptaków raj ornitologów

Dojazd z Warszawy możliwy jest komunikacją miejską. Kursują tutaj linie podmiejskie (2 strefa): 703, 706, 707, 721, 728 (przystanki IMUZ 01 lub Puchały 02).

Dojazd samochodem również od strony al. Krakowskiej. Zaparkować można na kilka sposobów:

  • pod kościołem,
  • pod wieżą widokową nad Stawem Falenckim (po skręcie w Aleję Hrabską),
  • na parkingu pod Instytutem Melioracji i Użytków Zielonych (po skręcie w Aleję Hrabską)
  • można też przy Parku Raszyńskim.

Wszystkie miejsca zaznaczyłam na mapie poniżej 🙂

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Written by

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.