Kolejne miejsce, które zachwyciło nas swoim sezonowym urokiem podczas naszej wizyty na Roztoczu były Stawy Echo w Zwierzyńcu. To miejsce ukryte w Roztoczańskim Parku Narodowym jest idealne na spacer, sesję zdjęciową lub opalanie na tutejszej plaży!
Stawy Echo w Zwierzyńcu – historia
Jak możemy przeczytać na stronie Parku, Stawy Echo, to:
Zespół stawów założono w latach 1929 – 34 na miejscu rozległych mokradeł w dorzeczu strumienia Świerszcz. Prowadzona przez Ordynację Zamojską w okresie okupacji hitlerowskiej rozbudowa stawów dawała zatrudnienie i ochronę pracującym tu ludziom przed wywiezieniem na roboty do Niemiec. Ślady tej działalności pozostały w postaci tzw. starych stawów, systemu grobli przylegającego do kompleksu stawów Echo od strony wschodniej, który pomimo zalesienia w latach 60-tych nadal jest czytelny.
Stawy obecnie
Obecnie Zespół Stawów Echo tworzą 4 zbiorniki, których układ zbliżony został do tego sprzed wojny. Zasilane są nadal przez strumień Świerszcz. Zasilane są okresowo. Co to oznacza? Oznacz to, że na zimę woda ze stawów jest spuszczana, aby wiosną ponownie je napełnić. Piszę o tym, abyście nie zdziwili się będąc tam w okresie pomiędzy listopadem, a wczesną wiosną :D.
Stawy są obecnie bardzo popularną atrakcją w sezonie letnim. Można tu poplażować, popływać w wodzie, pojeździć na rowerze w okolicy, a także pospacerować po drewnianych kładkach.
Stawy Echo – drewniane kładki
Malownicze kładki nad Stawami Echo to niestety nie jest pozytywny wskaźnik dla tutejszej przyrody. Takie kładki kojarzą nam się zazwyczaj z rezerwatami, parkami narodowymi, gdzie drewniane ścieżki tworzy się, aby turyści mogli bez przeszkód i szkody dla otoczenia spacerować po podmokłych terenach.
Nad Stawami Echo poprowadzone są one nie po bagnach, a wśród drzew. Dlaczego? Intensywne użytkowanie terenu przy Stawach Echo uruchomiło procesy erozyjne w tutejszych wydmach. Możemy to dostrzec na przykładzie odkrytych korzeni drzew rosnących na skraju lasu. Przypominają one trochę słynną „Sosnę Kroczącą” pomnik przyrody znajdujący się w województwie świętokrzyskim, w Wełeczu. Są one niestety smutnym efektem działalności człowieka. I właśnie z powodu cofania się tej granicy stworzono tu system drewnianych kładek.
Stawy Echo – ważne informacje
Zebrałam dla Was kilka informacji, które warto znać wybierając się w te okolice:
- Stawy Echo leżą na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a więc podlegają ochronie!
- Nie należy plażować na terenie zagrożonym erozją – od tego jest teren plaży
- Nie należy również schodzić ze szlaków!
- Kładki wraz z tarasem widokowym nad Stawami Echo są przystosowane dla osób niepełnosprawnych
- Obok Stawów Echo znajduje się duży, płatny parking, czynny od zmierzchu do świtu – parkowanie poza wyznaczonymi porami jest karane!
- Sezonowo przy parkingu stoi foodtruck, w którym kupicie napoje i coś do jedzenia
- Obok parkingu jest też duża, zadaszona wiata z ławkami
- Obok parkingu znajduje się toaleta
- Wstęp na teren plaży jest bezpłatny
- Wizyta z psem jest możliwa, ale dopuszcza się wprowadzenie psów na uwięzi i w kagańcu tylko na ścieżce do Stawów Echo, z wyłączeniem stawu kąpielowego i plaży.
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)