wpis

Warszawskie koloseum, Wolskie Rotundy czyli Gazownia na Woli i wystawa Danuty Karsten.

Wolskie Rotundy, to miejsce od lat znane warszawiakom. Znane raczej ze słyszenia, bo również od lat były one niedostępne (legalnie) zwykłym śmiertelnikom. W końcu nadszedł czas, gdy po miesiącach prac remontowych mamy okazję zobaczyć je oficjalnie od środka! Warto wybrać się tam na najnowszą wystawę Danuty Karsten „Stałość w ulotności”, aby spotkać się ze sztuką w tak niesamowitej i rzadko dostępnej przestrzeni architektonicznej.

Wolskie Rotundy i ich historia

Okrągłe, ceglane budynki zbudowane zostały w 1888 r. jako część gazowni na Woli w Warszawie. W ich wnętrzu znajdował się ogromny metalowy zbiornik na produkowany tu ze spalania węgla kamiennego gaz. Gazu używano do oświetlania miasta za pomocą miejskich latarni gazowych obsługiwanych ręcznie przez latarników. I taka ciekawostka, dziś jest jeszcze jedno miejsce w Warszawie, gdzie można zobaczyć latarnie gazowe, wiecie gdzie? Napiszcie w komentarzu!

Takie metalowe zbiorniki na gaz schowane w ażurowych budynkach z cegły, to dla mnie dość abstrakcyjna wizja postępowania z gazem, gdyż budynki wyglądają dziś raczej jak część jakiegoś teatru niż typowe na tamte czasy budynki przemysłowe. Rotundy zbudowane z cegły, w swojej bryle mają piękne detale, wiele okien i są przyjemnym, bardzo intrygującym dziś obiektem.

Na początku II wojny światowej w 1939 jeden ze zbiorników (mieszczący 23 tysiące metrów sześciennych gazu) został trafiony pociskiem. Nie doszło do wybuchu, ale sam gaz zapalił się formując ogromny płomień. W kolejnym dniu gazowania wstrzymała produkcję i zamknęła dopływ gazu do miasta. Pod koniec września zniszczeniu uległ drugi, pusty zbiornik.

W czasie wojny gazownia mimo wielokrotnych rozkazów zaprzestania produkcji ze strony okupantów nadal pełniła swoją funkcję. W końcu wojsko niemieckie wkroczyło na teren gazowni. Część załogi zatrzymano, a resztę wraz z rodzinami wywieziono z Warszawy. Naziści zdemontowali oraz wywieźli wyposażenie przemysłowe, budynki zaminowali ale na szczęście ładunków nie odpalono.

Po wojnie gazownie zaczęto odbudowywać. I już w czerwcu 1945 roku Gazownia na Woli rozpoczęła ponownie produkcję gazu.

Budynki zakończono używać w latach 70 XX w. , gdy w Warszawie rozpoczęto dystrybucję gazu ziemnego, rozprowadzanego za pomocą rurociągów. Przez lata zmieniający się zarządcy obiektu mieli różne pomysły na ich wykorzystanie. Chciano np. udostępnić jedną z rotund Andrzejowi Wajdzie na inscenizację „Panoramy Powstania Warszawskiego”, a podziemia użyczyć miastu na Muzeum Powstania Warszawskiego.Był także pomysł adaptowania budowli na biura, hotel, a nawet arenę walk gladiatorów!

Wolskie Rotundy i ich przyszłość

Dziś jesteśmy na etapie wykorzystania przestrzeni jednej z rotund na wystawę. A co będzie dalej, czas i fundusze pokażą.

Ciekawą przyszłością takich obiektów jak Wolskie Rotundy może być przykład Gasometer prosto z Wiednia, gdzie podobne budynki zostały w bardzo ciekawy sposób zagospodarowane do współczesnych potrzeb. W zaadaptowanych do nowych celów budynkach są mieszkania, akademik, sklepy, jest kino, sala koncertowa, miejsca spotkań dla lokalnej społeczności.

Obecnie opiekunem Wolskich Rotund jest Fundacja Rodziny Biernackich „Pojęcie o Wyobrażeniu”.

…(fundację) założyliśmy z myślą o krzewieniu wśród młodzieży szkolnej kultury technicznej i propagowaniu użytecznej wiedzy z zakresu podstaw fizyki i mechaniki. Fundacja jest inicjatywą w pełni prywatną. Ma status organizacji pożytku publicznego.

źródło: wolskierotundy.pl

Fundacja chce stworzyć w rotundach Metamuzeum oraz sale koncertowe.

Chcę by większa z Rotund (planowane 13 000 m2) stała się miejscem nauki przez zabawę, które będzie promieniowało na cały kraj. Zachęci to innych albo do przyłączenia się do naszej inicjatywy albo do podejmowania podobnych w innych lokalizacjach. Przy odpowiednim zasięgu takich działań, stworzymy możliwości skutecznego inspirowania młodych Polek i Polaków do podejmowania wyzwań i przekształcania Polski z obszaru stosunkowo taniej siły roboczej wykonującej proste czynności, w światowe centrum doskonalenia działań przemysłowych i postindustrialnych. To gra o przyszłość Polski, o naszą pozycję w świecie.

Druga Rotunda, zaplanowana jako sala koncertowa (około 2000 miejsc), to oczywistość. Jestem przekonany, że nasza sala pozwoli stworzyć nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy, w której muzyka różnych rodzajów, recytacje czy występy aktorskie dadzą Warszawiakom prawdziwą satysfakcję i radość obcowania z kulturą. Bo kultura, muzyka i słowo czynią nas lepszymi.

źródło: wolskierotundy.pl

Wolskie Rotundy wystawa  „Stałość w ulotności”

Na mapie Mazowsza, a więc i samej Warszawy pojawiła się kolejna ciekawa perełka warta zobaczenia! Od 20 września 2020 roku możemy odwiedzić Wolskie Rotundy i skorzystać z okazji, gdy przestrzeń pofabryczna zamienia się w arenę sztuki. W jednej z rotund artystka Danuta Karsten stworzyła instalację wykorzystując ogromną przestrzeń jaką tworzy rotunda. Jest to praca powstała w ramach pracy doktorskiej na  Akademii Sztuk Pięknych.

Instalację „Stałość w ulotności”, wbudowaną we wnętrze Rotundy o średnicy 52 m i wysokości 52 m, tworzą wypełnione powietrzem przezroczyste rękawy z tworzywa sztucznego. Rękawy zostały zamontowane na specjalnie stworzonych konstrukcjach. Instalacja, choć monumentalna, poprzez zwiewność wykorzystanego tworzywa jest niezwykle ulotna i delikatna, zmieniając się zależnie od pory dnia, światła słonecznego, czy wiatru.

Dzięki świadomej modyfikacji i nadanej formie rękawy pozwoliły mi na opanowanie dużej przestrzeni, rozszerzając znaczenie tego postindustrialnego miejsca dzięki zmultiplikowaniu konotacji i interpretacji. Lokalizacja, architektura i przebieg światła odgrywają integralną rolę w przestrzennym dziele, jakim jest ta instalacja. Rzeźby malowane w przestrzeni są zazwyczaj wielowymiarowe, ale nigdy przytłaczające. Obezwładnienie odbywa się subtelnie.” – mówi Danuta Karsten, z wykształcenia rzeźbiarka. Jej domeną i swoistą specjalizacją są instalacje site specific, aranżujące wybrane przestrzenie.

źródło: wolskierotundy.pl

Wolskie Rotundy zwiedzanie

Wystawę, a więc część terenu rotund, jak i wnętrze jednej z nich, zobaczyć można:

 • od 20 września 2020 roku
 • codziennie w godzinach od 10 do zmierzchu
 • wejście na teren wystawy od ul. Prądzyńskiego drzwiami w murze (patrz: mapa poniżej)
 • wstęp: 6zł osoba
 • płatność kartą lub gotówką
 • nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych
 • nie wolno wchodzić do wnętrza rotund z psami
 • zwiedzanie wystawy odbywa się w maseczkach
 • parking : mapa poniżej

Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:

 • PKP Wola (Kasprzaka)
 • Brylowska

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

 • Dziękuję za ten wpis, dzięki Wam dowiedziałam się że w moich ulubionych gazowniach jest instalacja artystyczna i można się tam teraz legalnie udać. Mieszkałam na Woli wiele lat, muszę tam wrócić i zobaczyć WYSTAWĘ. Pozdrowienia.

 • Z tego co wiem, to jest więcej niż jedno miejsce, w Warszawie, gdzie nadal są latarnie gdzie. Jedno z nich to ulica płatnicza, stare Bielany, drugie to ulica Agrykola.

 • Z tego co wiem, to jest więcej niż jedno miejsce, w Warszawie, gdzie nadal są latarnie gdzie. Jedno z nich to ulica płatnicza, stare Bielany, drugie to ulica Agrykola.

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

6 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

6 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

6 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

8 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

10 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

10 miesięcy ago

This website uses cookies.