Polska

Ogród rzeźb Juana Soriano- hołd meksykańsko-polskiej miłości 2 niezwykłych mężczyzn.

Gdy czytałam historię o tym magicznym i całkiem nieznanym miejscu w Owczarni pod Warszawą, czułam ogromne wzruszenie. Siedziałam na jednej z białych, żeliwnych, zdobnych ławek w Ogrodzie Rzeźb Juana Soriano i myślałam o tym jak wiele materialnego piękna potrafią stworzyć uczucia. I że nawet śmierć nie działa na nie destrukcyjnie, a wręcz przeciwnie!

Kim był Juan Soriano?

Juan Soriano, był jednym z najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy XX wieku. W dzieciństwie cudowne, utalentowane dziecko, wyrosło na genialnego i wielce płodnego artystę. Artystę wszechstronnego – rzeźbił, malował, projektował stroje. Jego prace wystawiały największe muzea świata od Ameryki po Azję (także warszawska Zachęta).

Polecam Wam zapoznać się z życiorysem Soriano na oficjalnej stronie Ogrodu Rzeźb Juliana Soriano szczególnie, jeśli nasz wpis zachęci Was do wizyty w ogrodzie. Ta historia dopełnia zwiedzanie ogrodu.

Willa Kazimierówka w Owczarnii

Dwór Kazimierówka i jej otoczenie zachwyciło Juana niedługo przed jego śmiercią. Marek Keller, przyjaciel Juana, chcąc upamiętnić wielkiego artystę i swojego partnera, postanowił kupić posiadłość i zamienił ją w miejsce pamięci twórczości Soriana. Polecam Wam świetny wywiad z Markiem Kellerem, w którym opowiada o ogrodzie, a także związku z Juanem.

Sam teren Ogrodu Rzeźb Juana Soriano jak i budynki zostały fantastycznie odratowane, gdyż dwór Kazimierówka uległ zniszczeniom podczas pierwszej wojny światowej. Z zabudowań zachował się: dom zarządcy, budynki gospodarcze, piwniczka z lamusem. Zachował się też otaczający budynki stary, siedmiohektarowy park pełen rybnych stawów.

 

Keller stworzył tu przestrzeń, w której pod starymi, kilkusetletnimi lipami podziwiać można rzeźby Soriano. Park ma wiele ciekawych zaułków, stawy, miejsca, gdzie można posiedzieć i pokontemplować piękną, polską przyrodę, a na jej tle twórczość meksykańskiego „z najwyższej półki” artysty. Takie połączenie przyrody i sztuki jest wg mnie niesamowite!

Jak dojechać do Parku Rzeźb Juana Soriano?

Tradycyjnie na dole wrzucamy Wam mapkę z lokalizacją.

Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni położony jest na obrzeżach Warszawy, tuż przy skąpanej w zieleni Podkowie Leśnej.

Samochodem:

Z Warszawy jest tu bardzo blisko! To niecałe 35 km i niecała godzina drogi autem z centrum stolicy. Więc to kolejny doskonały pomysł na weekendowy, jednodniowy wypad w okolice Warszawy. Możemy tu dojechać A2 lub S8 kierując się na Owczarnię i na miejscu na ulicę Artystyczną. Ulica ukryta jest w lesie, jest drogą gruntową. Należy jechać nią aż do momentu dojechania do bramy wjazdowej na teren dworku Kazimierówka. Nie da się tego przegapić :D.

Komunikacją miejską:

Z centrum Warszawy pociągiem do stacji WKD Brzózki (ok. 50 minut). Ze stacji pieszo ulicą Łąkową, z której skręcamy w Szyszkową. Ulica Szyszkowa po kilkuset metrach zmieni się w ulicę Artystyczną i tą drogą dojdziemy do bramy ogrodu. Cały spacer ma 1,5km w jedną stronę.

parking przy ogrodzie

Godziny otwarcia Parku Rzeźb Juana Soriano

Wstęp jest bezpłatny.

Ogród jest otwarty dla zwiedzających po wcześniejszym umówieniu, ale w sezonie letnim w weekendy do zmierzchu swobodnie można wejść przez otwarte na oścież bramy.

Godziny otwarcia: 10:00 -20:00

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

3 miesiące ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

3 miesiące ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

3 miesiące ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

5 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

7 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

7 miesięcy ago

This website uses cookies.