Dzikie gorące źródła nad jeziorem Garda w Sirmione.

Wyobraź sobie, że siedzisz w jeziorze z widokiem na góry. Siedzisz zanurzony po szyję, patrzysz na te góry, które są ogromne i wystają ponad taflę błękitnego jeziora. Być może jednocześnie widzisz nad sobą rozgwieżdżone niebo. Czujesz dreszcze? Możliwe! Ale na pewno nie ze względu na temperaturę wody, która może być tak gorąca, że w wannie takiej nie miałeś :D. To nie sen! To scena wyjęta wprost z gorących źródeł nad jeziorem Garda. Dzikich gorących źródeł!

Źródła termalne w Sirmione nad jeziorem Garda

Zapewne wielu z Was zna te dobrodziejstwo natury, jakim są źródła termalne (gorące źródła). W Polsce mamy kilka miejsc nazywanych termami, gdzie można popluskać się w ciepłej, a nawet gorącej wodzie. My jesteśmy ogromnymi fanami takich miejsc, ale w formie dzikiej 😀 Korzystaliśmy z takich dobrodziejstw na Islandii, we Włoszech (Toskania) i w Albanii. Tym razem podczas naszego kolejnego pobytu nad jeziorem Garda postanowiliśmy poszukać tutejszych gorących wód!

Jak czytamy na oficjalnej stronie term w Sirmione, kropla wody o temperaturze 69 stopni Celsjusza, musiała przebyć długą drogę od postaci deszczu spadającego w górach, do zostania częścią gorącego strumienia. Ta droga zajęła jej aż 10000 lat! Tyle trwa wędrówka wody przez wszystkie warstwy Ziemi, do miejsca, z którego możemy ją wydobywać pod postacią podgrzanego geotermicznie przez naszą planetę źródła.

24 sierpnia 1889 r. nurek o imieniu Prokopius, ubrany zapewne w jeden z tych kosmicznych strojów nurkowych, których kiedyś używano, zanurzył się w jeziorze Garda. Jego misją było „otwarcie” dostępu do podziemnego źródła La Boiola. W tym celu użył kilofa na głębokości 20 (!) metrów. Ręcznie przebił się do gorącego źródła przez skały i tym samym zapoczątkował ważny etap rozwoju tutejszej turystyki. Od tego momentu, dzięki skutecznie zastosowanym hydraulicznym rozwiązaniom, możliwe jest wydobycie wód termalnych spod jeziora Garda i wykorzystanie ich w komercyjnych, luksusowych hotelach mieszczących się na półwyspie Sirmione.

Samo istnienie wód termalnych w tym regionie znane było już w starożytności, ale dopiero po powyższym wydarzeniu zastosowana technologia wydobycia wody zakończyła się sukcesem.

W 2003 roku powstał kompleks basenów termalnych, gdzie za opłatą wstępu można skorzystać z gorących kąpieli. My tam nie zaglądaliśmy, ale w sieci znalazłam informacje, o cenniku oferującym wejścia od 22 € przy pobycie 2 godziny do 79 € za bilet całodniowy. W cenie zawarte są: baseny termalne, sauny i łaźnie tureckie, strefa relaksu, hydromasaże, i inne.

Darmowy basen termalny w Sirmione nad Gardą we Włoszech

Z płatnych atrakcji skorzystamy na emeryturze :D, a teraz zabieramy Was do mega (wg nas) miejscówki na wieczorną kąpiel z widokiem na Gardę i otaczające jezioro góry <3

Aby dojść do tego magicznego miejsca musimy dostać się na „stare miasto” Sirmione.

Auto najlepiej zostawić gdzieś daleeeeko od centrum i podjechać rowerem (tak zrobiliśmy my, ale mieliśmy rowery ze sobą:D), chyba że śmierdzicie kasą, to możecie zaparkować tuż pod sama starówką jeśli będzie miejsce. Mapa z zaznaczonymi punktami (parking i gorące źródła) znajduje się na końcu tekstu :).

na rowerze gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

starówka, wejscie barama miejska, gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda, włochy neverendingtravel

Rowery musieliśmy zostawić przed wejściem na starówkę (może to przez covid, a może tak jest już zawsze?).

Spacerujemy urokliwymi uliczkami, dochodzimy do alei drzew i kierujemy się przez bramę w kierunku brzegu jeziora.

gorące, darmowe, źrodła,starówka, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

Tamtędy dojdziemy do tutejszej restauracji, a gdy stojąc przodem w kierunku jeziora odbijemy deptakiem w prawo, dojdziemy do małego budynku, na rogu którego jest nasz upragniony gorący basen!

gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

A zanim go zobaczymy (pewnie będą w nim siedzieć inni amatorzy dzikich, gorących kąpieli) z pewnością go poczujemy nosem :D. Tak, tak! Siarkowodór (czyli zapach mocno ugotowanych jajek :D) czuć tu bardzo dobrze :D.

Jak gorące są darmowe źródła termalne w Sirmione nad jeziorem Garda?

BARDZO!!!

gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

Dziki basen termalny w Sirmione ma postać, jak widzicie na zdjęciach, niecki w jeziorze Garda ogrodzonej większymi i mniejszymi kamieniami. Do tej niecki doprowadzona jest pod kamieniami rura, z której wylewa się do jeziora Garda gorąca woda. Woda ma bardzo wysoką temperaturę, paruje i łatwo się nią poparzyć nawet na brzegu! Wiele osób podchodzących na brzeg, chcących sprawdzić ręką wodę może się poparzyć w sekundę! Piszę o tym, bo sama o mały włos byłabym tą osobą, gdyby nie jakiś Włoch, który w ostatnich chwili mnie ostrzegł! Z resztą sami potem mocząc się w wodzie, niejednokrotnie ostrzegaliśmy ciekawskich przechodniów przed oparzeniem.

gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

Aby spokojnie się popluskać, należy obejść główną nieckę i wybrać sobie miejsce za jej granicą – za kamieni, lub w sąsiedniej niecce. My za każdym razem, gdy byliśmy nad gorącym źródłem w Sirmione, trafialiśmy na zajętą najlepszą miejscówkę i musieliśmy zadowolić się tą za głazami. Ale tam też jest super! Woda przepływając przez pierwszą nieckę lekko stygnie i gdy siedzimy za kamieniami można sobie samemu regulować otaczającą nas wodę, mieszając tę gorącą z zimną z jeziora:D . Niektórzy moczą się też w tej najgorętszej części, ale serio, nie wiem jak oni to robią :O !

gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel gorące, darmowe, źrodła, termy sirmione jezioro garda neverendingtravel

Poniżej wklejamy mapkę z zaznaczonymi parkingami oraz darmowymi, gorącymi źródłami w Sirmione!:)

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Written by
Latest comments

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.