Polska

Borek – dzielnica drewnianych domów w Zwierzyńcu na Roztoczu.

Uwielbiamy „odkrywać” dla Was (i dla siebie oczywiście też:D) miejsca mało znane w Polsce. I tak się składa, że podczas naszej pierwszej wizyty na Roztoczu trafiliśmy na takie w okolicach Zwierzyńca! Borek, czyli dzielnicę drewnianych domów w Zwierzyńcu, jak się okazuje zna jeszcze niewiele osób (takie dostaliśmy od Was informacje na naszym Instagramie, gdy pokazywaliśmy relację z Roztocza), choć to lokalny zabytek!

Borek, dwudziestolecie międzywojenne w pigułce.

Jak możemy przeczytać na Wikipedii:

71 drewnianych domów, które wybudowane zostały na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, kiedy Ordynacja Zamojska przekazała ten teren chłopom za zrzeczenie się praw do serwitutów. Borek tworzy 6 ulic, z których jedna, ul. Wąska, stanowi ewenement z racji swej szerokości i w całości zachowanej drewnianej zabudowy. Klimat miejsca odpowiada dwudziestoleciu międzywojennemu.

W tej okolicy mamy jeszcze (bo, okolica niestety powoli traci swój historyczny charakter) okazję zobaczyć typowo włościańską, drewnianą zabudowę. Domki są w różnych fazach zachowania. Niektóre wprost wyciągnięte z epoki, niektóre zrujnowane. Są takie, gdzie gospodarze dbają o otoczenie i budynek jak i ogródek ma wspaniały sielski klimat. Ale są też takie, które wyglądają na porzucone.

Ulica Wąska, czyli 1,5 m magii w Zwierzyńcu!

Jedna z tych 6 ulic, przy której można zobaczyć drewnianą zabudowę w Zwierzyńcu, to ulica Wąska. Nazwa nie bierze się  znikąd! Ulica jest faktycznie niewielkich rozmiarów, bo ma niecałe 2 metry szerokości:). Spacer nią w letnie popołudnie, gdy słońce rzuca ciepłe, pomarańczowe światło, mijanie po obu stronach ogródków z niskimi jabłonkami, kwiatami i wijącym się pnączem po drewnianych ścianach jest bardzo romantycznym doznaniem.

Może uda Wam się trafić tam na tutejszych mieszkańców – przywitajcie się z uśmiechem i postarajcie się przebywać w tym miejscu zachowując ciszę i spokój. W końcu jesteście tu gościem tylko 2-3 metry od czyjegoś okna:).

To bardzo intymny sposób poznawania okolicy.

Jak dojechać do Borka – dzielnicy domów drewnianych w Zwierzyńcu?

Dojechać do tej drewniane okolicy jest bardzo łatwo. Trzeba kierować się na Urząd Miasta w Zwierzyńcu ( na Lubelszczyźnie). Tam, pod urzędem możecie zostawić samochód i ruszyć na spacer. Poniżej znajdziecie mapkę z namiarami na wspomniane w tekście miejsca.

 

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Nasze relacje wideo z Roztocza

Aga

View Comments

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

6 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

6 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

6 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

8 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

10 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

10 miesięcy ago

This website uses cookies.