Wrzosowy ocean po horyzont, gdzie nie spojrzysz widzisz ten kolor! Idziesz zdumiony widokiem, zapadając się lekko w drobnym, białym piasku takim, który jest największym szklarskim skarbem. Wokół cisza, w powietrzu unosi się miły leśno-kwiatowy zapach. Czy to sen? Nie! To Wrzosowisko Mostówka- jedno z najciekawszych i najbardziej niezwykłych przyrodniczo miejsc w Polsce, leżących tuż pod Warszawą!
Wydmy Lucynowsko- Mostowieckie, czyli Wrzosowiska Mostówka
Teren tego niezwykłego wrzosowiska mieści się w granicach Wydm Lucynowsko-Mostowieckich.
Teren o bardzo zróżnicowanej rzeźbie, o powierzchni 435,2 ha, leżący na wysokości od 89 do 111 m npm obejmuje kompleks wydm porośniętych murawami psammofilnymi, wrzosowiskami oraz różnymi zbiorowiskami borowymi. Pożar w 1993 r. zniszczył znaczną część lasów, jednocześnie spowodował bardzo silną ekspansję mącznicy lekarskiej, której płaty osiągają powierzchnię 100-200 m2. Stanowisko to można zaliczyć do największych znanych stanowisk tego gatunku w Polsce. Na omawianym terenie obok wrzosowisk mącznicowych występują także murawy szczotlichowe, wrzosowiska oraz zróżnicowane troficznie zbiorowiska borowe.
źródło: ine.eko.org.pl
Obszar wydm – niegdyś dno morza, dziś stanowi piaskowe wzgórza porośnięte sosnami oraz pojedynczymi brzozami, usłane pięknym wrzosowym dywanem i kryjące wiele niepozornych skarbów!
Wspomniana wyżej mącznica lekarska, to roślina pochodząca pierwotnie ze strefy arktycznej i umiarkowanej półkuli północnej oraz Gwatemali, ale jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie w innych rejonach świata. Ta zimozielona roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Została mocno ograniczona występowaniem przez intensywne pozyskiwanie dla celów leczniczych. Wskutek tego wyginęła na wielu stanowiskach. Tu, na terenie Wydm Lucynowsko – Mostowieckich, czyli Wrzosowisk Mostówka, mieści się największe stanowisko tej rośliny w Polsce.
Kolejnym skarbem jest tutejszy piasek, który wiele lat temu był w trakcie II Wojny Światowej pozyskiwany z tego terenu przez Niemców i wywożony za granicę Polski. Jego wartość jest podobno unikatowa ze względu na specyficzny skład, pożądany przez szklarzy.
Główny bohater jest widoczny z każdej strony. Chodzi oczywiście o wrzosy, które zajmują tu aż 25% powierzchni wydm! Gatunki tu występujące, to: Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-Arctostaphylion.
Wrzosowiska Mostówka największe w Polsce? Czy aby na pewno?
W internecie znajdziecie informacje, że Wrzosowisko Mostówka jest największym wrzosowiskiem w Polsce. Niestety, nie jest to prawda:) Największe znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, w Rezerwacie przyrody Diabelskie Pustacie. Tamtejsze Wrzosowiska Kłomińskie, to największe wrzosowiska w Polsce i jedne z większych w Europie. Ich obszar zajmuje ponad 900 ha, czyli ponad 2 razy większy od tych pod Warszawą. Byliście tam?
Gdzie leży Wrzosowisko Mostówka?
Jak namierzyć to niezwykłe miejsce?
Wrzosowisko Mostówka leży na północny wschód od Warszawy, w powiecie wyszkowskim, w gminie Zabrodzie, we Wsi Mostówka. To tylko niecałe 60km i 40 minut jazdy samochodem z Warszawy! Niżej znajdziesz mapę z dokładną lokalizacją. Okolica wrzosowisk może stanowić idealny cela na weekendowy lub jednodniowy wypad ze Stolicy :).
Jak dojechać do Wrzosowiska Mostówka z Warszawy?
Samochodem: kierując się drogą S8 w kierunku Białegostoku, dojeżdżamy do wsi Mostówka.
Pociągiem: z Dworca Wileńskiego odjeżdża sporo pociągów do Mostówki z przesiadką w Tłuszczu, łączny przejazd trwa ok. godziny. Na mapie poniżej znajdziesz zaznaczoną stację Mostówka, więc łatwo ocenisz odległość ze stacji do wrzosowisk.
Gdzie zaparkować samochód w okolicy Wrzosowiska Mostówka?
Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczoną stacją kolei, parkingami i tablicą informacyjną (którą postawiono, gdy piknikowaliśmy wśród wrzosów 😀 ). Dojazd do parkingu na północy jest po drodze gruntowej, więc auto z niskim zawieszeniem lepiej zostawić na parkingu przy tablicy:).
Ważne informacje
Teren wrzosowiska podlega ochronie, zatem zakazane jest zrywanie, deptanie i ogólnie rzecz biorąc niszczenie roślin na terenie Wydm Lucynowsko – Mostowickich (Obszar chroniony w ramach programu Natura 2000 na podstawie Dyrektywy Siedliskowej!)! Piszę o tym, ponieważ w internecie można znaleźć zdjęcia, na których dzieci trzymają w rękach zerwane kwiaty wrzosu. To nie dopuszczalne i karygodne zachowanie opiekunów pozwalających na takie zachowania. NIGDY TAK NIE RÓBCIE. Po 1 to łamanie prawa, ale nie tylko to powinno odwodzić was od takich „pomysłów”. Takie rośliny nie bez powodu są pod ochroną. Człowiek wydarł przyrodzie już zbyt wiele, więc pozwólmy jej spokojnie tworzyć magiczne miejsca tego typu.
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Asia | 1 września 2020
|
Mega miejsce! I tak blisko miasta! Dzęki za szczegolowe informacje 🙂
Aga | Author | 7 września 2020
|
Dzięki Asia za komentarz:) też nas zaskoczyła ta bliskość od Stolicy! Byłaś już, czy dopiero planujesz?:D
Pingback:Góry Chobockie - mazowieckie wydmy z widokiem na korony drzew - Never Ending Travel | 25 kwietnia 2021
|