Polska

Wyszogród-miasto na 30-metrowej skarpie starsze od Stolicy-na jeden dzień z Warszawy.

To jedno z najstarszych miast Mazowsza (Polski też) liczy sobie już prawie 1000 lat. Dziś niepozorne, gminne miasteczko zamieszkane przez ok. 2tys mieszkańców, położone na 30-metrowej nadwiślańskiej skarpie, było niegdyś ważnym punktem na mapie produkcji sukna i handlu rzecznego. Wyszogród leży na Szlaku Książąt Mazowieckich, a dokładniej na trasie Konrada Mazowieckiego – części zachodniej.

Położenie Wyszogrodu

Jak wcześniej wspomniałam, Wyszogród leży w środkowo-zachodniej części województwa mazowieckiego w powiecie płockim nad Wisłą i ujściem Bzury. Miasto leży na wysokiej  skarpie na prawym brzegu Wisły. Geograficznie leży na Wysoczyźnie Mazowieckiej.

Z Warszawy mamy tutaj zaledwie godzinę drogi samochodem (ok 70km). Więc jest to idealny cel na jednodniowy wypad ze stolicy! A z Łodzi dojedziemy w ok 1,5h (ok 110km) więc też się da na jeden dzień:)

Kapkę o historii Wyszogrodu

Wyszogród ma całkiem sympatyczną nazwę taką, że od razu wyczuwa się powiew historii, naszej słowiańskiej historii.

Sama nazwa wywodzi się ze Staropolskiego i jest połączeniem dwóch słów : wyse i grad, co oznacza wysoki gród, a nawiązuje do położenia oczywiście. W czasach bez wieżowców, każde wzniesienie było cenne ze względów obronnych i im się wyżej miało chałupę, tym lepszy status to oznaczało. Tak więc nic dziwnego, że mieszkańcy wykorzystali potencjał marketingowy drzemiący w 30-metrowej skarpie i odwołali się do tego w nazwie:D

 

Tak więc Wyszogród to Gród na Wysokiej skarpie. Dziś Grody możemy zobaczyć np w Biskupinie, a pozostałości po grodach (wały naziemne) np w Stradowie (klik)!

„W VIII wieku ważny ośrodek kultowy Słowian. Pierwsza pisana wzmianka o Wyszogrodzie datowana jest na 1065 rok.

Z początkiem XIII w. Konrad I polecił wybudować tutaj zamek drewniany, który w późniejszym okresie został rozebrany, aby ustąpić zamkowi murowanemu postawionemu przez prawdopodobnie Janusza I Starszego. Zamek ten zresztą w późniejszym czasie został długoletnią siedzibą starostów królewskich.

Wyszogród już był sporą osadą, gdy w 1398 r. uzyskał prawa miejskie od Janusza I Starszego. Liczne przywileje królewskie towarzyszące prawom miejskim spowodowały znaczny rozwój i rozbudowę miasta. Wyszogród stał się znanym ośrodkiem handlowym, gdzie handlowano głównie suknem. Dzięki portowi handlowemu w mieście rozwijał się także handel zbożem, cukrem oraz wyrobami z drewna, mieszkańcy uprawiali winorośl i produkowali wino. Rozkwit przerwał potop szwedzki w latach 1655-1660, a całkowity upadek miasta nastąpił po wielkim pożarze, który strawił całe miasto.

Wraz z drugim rozbiorem Polski Wyszogród trafił pod panowanie Prus, co utrudniało rozwój miasta. Stan ten uległ zmianie dopiero w XIX w. głównie dzięki rozwojowi handlu zbożem i budowie zakładów przemysłowych. Doprowadziło to do znacznego wzrostu zaludnienia, szczególnie w okresie międzywojennym. Wyszogród liczył w 1939 r. 6739 mieszkańców, najwięcej jak dotąd w historii miasta. Związane to było z planami rozwoju turystyki i planowanej rozbudowie usług turystycznych w mieście, związanej z ruchem turystycznym na trasie Warszawa – Żelazowa Wola – Czerwińsk nad Wisłą.

II wojna światowa przyniosła duże straty dla miasta. Ludność żydowską, która stanowiła znaczną część mieszkańców, aresztowano, zamknięto w getcie, a następnie wywieziono do obozów zagłady i wymordowano. Po wyzwoleniu nastąpiła odbudowa i rozbudowa miasta, które stało się lokalnym ośrodkiem handlowym i usługowym dla rolniczej okolicy.”

wikipedia.pl

Ciekawe miejsca w Wyszogrodzie

Miasteczko ma do zaoferowania kilka lokalnych atrakcji-miejsc.

Z pewnością najwiekszą z nich jest samo położenie i piękny widok na Wisłę zarówno z uliczek pomiędzy niskimi malowniczymi domkami jak i z rynku, ale mamy też dla Was listę i mapę miejsc dla ułatwienia.

  • Klasztor Ojców Franciszkanów
  • Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej -Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
  • Pawilon z wrakiem samolotu Pe-2
  • Góra Zamkowa
  • Park Stary Most
  • Cmentarz żydowski
  • Drzewo solarne
  • Barka Herbatnik

Klasztor Ojców Franciszkanów w Wyszogrodzie

Zespół klasztorny w Wyszogrodzie składa się z Kościoła Matki Boskiej Anielskiej z XV w i Klasztoru z XVII w. Zespół należy do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej -Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Gdy odwiedzaliśmy Wyszogród muzeum ze względu na pandemię (coronavirus) było zamknięte. Więc jedyne co możemy Wam na ten moment powiedzieć to to, że jest :D. Strona muzeum jest słabo prowadzona ( można na niej znaleźć sprzeczne (nieaktualne z obecnym stanem wiedzy historyków) informacje na temat historii zamku:( ) więc Was tam nie odsyłamy. Natomiast do samego muzeum, gdy już będzie otwarte, sami z chęcią zajrzymy, aby wyrobić sobie opinię o gospodarzach i opiekunach miejscowego dziedzictwa kulturowego.

Godziny otwarcia:
pon-pt : 10.00-16.00
sob-nd : 11.00-16.00

wstęp: 5zł/osoba

Wrak samolotu Pe-2  w Wyszogrodzie

W sierpniu 2015 roku w dorzeczu Bzury odnaleziono szczątki zestrzelonego podczas II Wojny Światowej radzieckiego samolotu Pe-2.

„W czasie akcji odnaleziono duże fragmenty samolotu Pe-2: jeden silnik i śmigło, fragment prawego skrzydła z podwoziem, tylne podwozie, 3 chłodnice, aparat fotograficzny z rolkami filmu, radiostację, wolant, karabin UBT, UBS i SzKAS, 1 butlę do tlenu. Odnaleziono także 2 spadochrony i 3 pistolety TT, jeden nieśmiertelnik, oraz wiele innych drobnych części, które teraz identyfikujemy. Zwróciliśmy uwagę na to że karabin nawigatora UBT 12,7 mm. był zacięty z powodu szkła które znalazło się w komorze zamkowej a na szklanych odłamkach brunatne plamy przypominające krew, 2 z 3 pistoletów TT były przeładowane z nabojem w lufie ale kompletem amunicji. Oględziny aparatu fotograficznego wykazały że załoga zdążyła wykonać dosłownie kilka zdjęć Wraz ze szczątkami wraku samolotu wydobywane były szczątki załogi ale ze względu na stan maszyny szczątki ludzkie były rozrzucone i w bardzo złym stanie (Koło tylnego podwozia było w kabinie pilota a tablica przyrządów z kabiny pilota zwinięta w rolkę)”

źródło : e-wyszogrod.pl

Dziś wrak można bezpłatnie obejrzeć w pawilonie mieszczącym się przy rynku w Wyszogrodzie. Dla fanów wojennych klimatów to niezła ciekawostka:)

Góra zamkowa i EkoMuzeum w Wyszogrodzie

Góra zamkowa to miejsce, w którym niegdyś stał zamek. Dziś prowadzą na nią wysokie, drewniane schody. Latem, wśród zieleni to idealne miejsce na sesję!

Na szczycie znajduje się tzw Eko Muzeum.

„Ekomuzeum prezentuje pozostałości wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego średniowiecznego zamku (mury wraz z podwórcem pokrytym oryginalnym średniowiecznym brukiem) oraz część niemieckiej fortyfikacji obronnej z czasu drugiej wojny światowej.” źródło: wyszogrod.pl

Ze szczytu góry rozpościera się też piękny widok na Wisłę.

Drzewo Solarne w Wyszogrodzie

Tuż przy rynku w Wyszogrodzie możemy trafić na ciekawą konstrukcję, która… naładuje nam telefon!

„Instalacja „Drzewko OZE” to sztuczne drzewo (konstrukcja stalowa o wysokości ponad trzech metrów), które przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Instalacja imituje pień drzewa wraz z konarami. Powierzchnia na górze ładowarki słonecznej obejmuje cztery moduły paneli polikrystalicznych usytuowane na czterech konarach wspierających, zakotwiczonych w pniu drzewa, stanowiącym nośny element konstrukcji. W ten sposób konstrukcja instalacji drzewka OZE przypomina prawdziwe drzewo, co sprawia, że idealnie pasuje do otoczenia.

Instalacja służy do ładowania urządzeń mobilnych, tj. telefonów, smartfonów, tabletów, laptopów, ale jest też źródłem wiedzy ekologicznej. Urządzenie posiada cztery wejścia – dwa standardowe oraz dwa wejścia USB. Panel LCD, znajdujący się na bocznej ścianie betonowej donicy zlokalizowanej obok drzewa, daje użytkownikowi możliwość odczytu ilości wyprodukowanej energii, bieżącego jej zużycia oraz stanu naładowania akumulatora.” źródło: powiat-plock.pl

Barka Herbatnik w Wyszogrodzie

Gdy zejdziemy z Góry Zamkowej warto wybrać się w kierunku brzegu Wisły, gdzie możemy obejrzeć ustawioną na lądzie Barkę Herbatnik.

„Barka konstrukcji stalowej, spawanej o wymiarach: 16 x 3 x 0,9 m, trzyprzedziałowa, z dolnopokładową odkrytą ładownią, samospławowa, stanowi relikt transformacji taboru żeglugi wiślanej z drewniano – żaglowego na stalowy z napędem mechanicznym. Barka będąca jedną z ostatnich pozostałości po Warszawskiej Stoczni Rzecznej w Porcie Czerniakowskim w Warszawie.” źródło: e-wyszogrod.pl

Poniżej znajdziesz mapkę z ciekawymi miejscami w Wyszogrodzie.

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂

A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

TikTok

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

  • Dzięki za użyteczne informacje. Włąśnie organizuję rajd rowerowy na trasie Wyszogród-płock i potrzebowałem takiej zwięzłej informacji turystycznej o najważniejszych punktach wyszogrodu. Dziękuję;)

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

6 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

6 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

6 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

9 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

10 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

10 miesięcy ago

This website uses cookies.