Polska

Pustynia pod Warszawą – Grochalskie Piachy – okolice Warszawy na weekend

Nie Afryka, nie Słowiński Park Narodowy, nie Pustynia Błędowska, a Grochalskie Piachy moi mili! Tak, Warszawa ma swoją pustynię! I to jak się okazuje JESZCZE ma, bo kiedyś jej było więcej, ale temat zarasta – tak działa natura. A gdzie, zapytacie, ta pustynia? A no pod Warszawą, tuż obok naszego pięknego Kampinoskiego Parku Narodowego!

To idealny pomysł na wypad na jeden dzień z Warszawy, aby pobyć wśród natury, po środku lasu!

Grochalskie Piachy – pustynia pod Warszawą

Ten niesamowity i zaskakujący krajobraz czeka na nas w Puszczy Kampinoskiej! Kto by się spodziewał, że po środku lasu zastanie pustynię?! I to pustynię, która zachowuje się nawet jak klasyczna pustynia i posiada duże amplitudy temperatur: w dzień piasek nagrzewa się od słońca do wysokich temperatur, a w nocy temperatura przy gruncie spada do okolic 0.

 

Wydmy Kampinoskie

A okazuje się, że występowanie takich ilości piasku nie jest czymś zaskakującym w tej okolicy. Kampinoski Park Narodowy położony jest na obszarze obejmującym jeden z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych w Europie – tarasie wydmowym.  Mają one już ok 10 tys. lat i nawet 30m wysokości!

 

Rabunkowa gospodarka leśna

Grochalskie Piachy to w tej chwili ostatnia z „pustyń” w rejonie Puszczy Kampinoskiej – jeszcze w latach 50. było ich znacznie więcej. Ich powstawanie było efektem rabunkowej gospodarki leśnej prowadzonej w puszczy od końca XIX wieku – w miejscu wyciętych połaci lasu szybko odsłaniało się piaszczyste podłoże i całe hektary zamieniały się w „pustynie” w bardzo szybkim tempie. W latach przedwojennych piękne i zalesione dziś okolice Truskawia były na przykład strefą prawdziwej katastrofy ekologicznej- „pustynia” ciągnęła się tam kilometrami, uniemożliwiając wypas zwierząt gospodarskich. Stopniowe odwracanie tego trendu zaczęło się dopiero w latach 60. – po utworzeniu Kampinoskiego Parku Narodowego i przeprowadzeniu serii gigantycznych akcji zalesiania spustynnionych obszarów. źródło: polskatimes.pl  

 

 

 

Poligon wojskowy

Dziś teren Grochalskich Piachów to obszar poligonu wojskowego Cybulice. Są tu przeprowadzone manewry wojskowe. Teren idealnie symuluje pustynne warunki, więc dla oddziałów stacjonujących w Iraku to być może pierwsza pustynia w karierze? Skoro to teren wojskowy, to jak się pewnie domyślacie – wstęp wzbroniony. Choć teren nie jest ogrodzony i od strony lasu łatwo na niego wejść nie zdając sobie nawet z tego sprawy :).

W pobliżu znajduje się strzelnica – nawet nie wiem, czy jest czynna, bo jej stan na to nie wskazuje :D.

 

 

Plan filmowy – pustynia pod Warszawą

Okazuje się, że takie malownicze pustynne okolice Warszawy przyciągnęły tu też niejedną ekipę filmową! Na terenie Grochalskich Piachów kręcono sceny do takich filmów jak: „W pustyni i w puszczy”, czy „Operacji Samum”.

Grochalskie Piachy, pustynia pod Warszawą – dojazd

Grochalskie Piachy położone są w północno-wschodniej części Kampinosu. Tuż przy drodze 575 i 899, przy Forcie VIII.

To około 40 km z Warszawy, czyli jakieś 40 minut jazdy samochodem. To kolejna nasza propozycja na taki wypad na jeden dzień ze stolicy.

Na teren pustyni można dostać się z kilku stron. My trafiliśmy tam idąc przez… las:D Ale można też od strony drogi, gdzie traficie na tablice „zakaz wstępu – teren wojskowy”. Wejście oczywiście na własne ryzyko…

Poniżej macie mapkę z okolicą – kliknij w widok zdjęcia satelitarnego, aby lepiej zobaczyć teren (kwadracik w lewym dolnym rogu mapy).

Byliście w tej okolicy? A może mieliście okazję podziwiać inne pustynie? Pochwalcie się w komentarzach!:)

SPRAWDŹ TEŻ NASZ RANKING:

 

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał to będzie nam mega miło jesli zostawisz komentarz. A jesli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super jeśli go udostępnisz na swoim Facebooku, Tweeterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Aga

View Comments

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

2 tygodnie ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

3 tygodnie ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

4 tygodnie ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

3 miesiące ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

5 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

5 miesięcy ago

This website uses cookies.