Site icon Never Ending Travel

Spanie w samochodzie osobowym – #1 Jak przygotować auto i materac?

samochód, auto, materac, spanie, kołdra, pościel, bagażnik, gołe niebo, biwak, na dziko, bezpiecznie

Żyć w drodze i budzić się codziennie z innym widokiem. Każdego dnia przeżywać nowe przygody i poznawać nawet najbliższe okolice zupełnie od innej strony. Czy spanie w samochodzie osobowym jest takie kolorowe? Czy jest dla Ciebie? Jak to zorganizować? Dziś w końcu ujawniamy kulisy naszych biwaków 😀

Zapraszamy do pierwszej części z  serii wpisów (KLIKNIJ!) o naszym samochodowym (osobowym) domu na kółkach.

P.S. Aby nie przegapić kolejnych wpisów obserwuj nas na InstagramieFacebooku i Tweeterze 🙂

Spanie w samochodzie osobowym- jakie auto?

Zanim obudzimy się z widokiem z bagażnika na mazurskie jezioro lub ośnieżone szczyty Alp trzeba zorganizować nasz dom na kółkach. Tylko jak to zrobić?

samochód, auto, materac, spanie, kołdra, pościel, bagażnik, gołe niebo, biwak, na dziko, bezpiecznie

Najprościej zacząć od tego, czym dysponujemy. Rozkładamy na maksa auto od strony bagażnika i mierzymy. Może trzeba wyjąć tylną kanapę? A może wystarczy ją tylko rozłożyć, aby zrobiło się miejsce?

My podróżujemy SUVem : Hyundai Tucson, a mamy wzrostu: 1,73m i 1,83m i mieścimy się w bagażniku idealnie – wystarczy, że rozłożymy tylną kanapę oraz przesuniemy przednie siedzenia do przodu. Dzięki temu otrzymujemy sporą przestrzeń, którą możemy zagospodarować nocą 😀 to przestrzeń, którą można porównać do namiotu 2- osobowego.

W takim noclegowym aucie istotna jest też wysokość “robocza” samochodu. Fajnie jeśli da się w samochodzie chociaż usiąść, gdy mamy przygotowane spanie. Pozwala to na swobodny odpoczynek na leżąco lub w półleżącej pozycji no i gdy w nocy lubimy machnąć ręką lub się podnieść to będzie na to miejsce. Ale jeśli nie macie takiej przestrzeni też spróbujcie przespać się choć 1-2 noce i zobaczcie czy to dla Was:)

Spanie w samochodzie – materac

Nasza historia spania w aucie sięga 2015 roku i mamy spore doświadczenie w różnych kombinacjach materacowych.

Zaczynaliśmy od wyjazdów na Islandię i maty samopompującej oraz… plastikowego, różowego materaca na wodę 😀 dodam tylko, że spał na nim Jarek 😀 – ja miałam matę, na której biwakowałam jeszcze na woodstockowym polu:).

Gdy dorobiliśmy się własnego “domu na kółkach” na pierwszy wyjazd – 9 nocy – pojechaliśmy w Góry Stołowe. Nasze łóżko było składakiem z : materaca z Ikea, maty samopompującej oraz… poduszek z naszego zestawu mebli ogrodowych z Jysk  i poduch z kanapy typu ektorp ze szwedzkiego sklepu  😀 SERIO taki składak to był!

I co? I bardzo dobrze się sprawdził! Na tyle dobrze, że taki zestaw zabraliśmy na 3-tygodniowy wypad po Bałkanach.

 

Oczywiście nie osiedliśmy na laurach i do kolejnego sezonu postanowiliśmy przygotować już prawdziwe łoże do spania w samochodzie! Długo przeczesywałam internet w poszukiwaniu materaca do spania w naszym Tucsonie. Internety pokazują duży wybór materaców dmuchanych do aut, ale to wg mnie jest mało wygodne rozwiązanie i najgorzej jak w środku wyprawy zrobi się dziura. A tanie też nie jest! Zależało mi na takim materacu, którego kształt będzie wyprofilowany i dostosowany do wnętrza auta – mamy wysokie nadkola od wewnętrznej strony bagażnika Tucsona.

I w końcu znalazłam rozwiązanie!

Dopasowany materac do samochodu – jak zrobić samemu? DIY

Rozwiązaniem okazała się… gąbka tapicerska! Inaczej zwana też pianką tapicerską.

To podstawowy materiał wykorzystywany przy produkcji mebli tapicerowanych, tapicerek drzwiowych, tapicerek samochodowych czy samodzielnych materaców.

 

Rozmiar gąbki- materac do samochodu

My zakupiliśmy gąbkę tapicerską o wymiarze, który był większy od wymierzonej przez nas powierzchni “sypialnianej” w samochodzie. U nas jest to: 1,95 x 1,30 x 0,1 m.

TU możecie kupić piankę o podobnym wymiarze 🙂

Jeśli chcecie zrobić sobie swój materac do samochodu musicie pamiętać o tym, aby dodać margines do wymiarów zdjętych w aucie. Raczej to nie będzie trudne, bo gąbki tapicerskie sprzedawane są w arkuszach. W naszym przypadku był to arkusz 2m x 1,5m i grubość 10 cm.

 

Grubość gąbki – materac do samochodu

Gąbki tapicerskie dostępne są w różnych grubościach. My wybraliśmy 10 cm i to wg mnie idealna grubość. Na tyle duża, że wszelkie nierówności wynikające z budowy auta nie są wyczuwalne podczas spania w aucie 😀

 

Twardość gąbki – materac do spania w samochodzie

Kluczową, ale tez bardzo indywidualną sprawą jest twardość materaca. Każdy lubi co innego i tutaj warto się zastanowić chwilę dłużej. W zasadzie potrzeba wykonania materaca do spania w samochodzie daje nam wybór pomiędzy poniższymi typami pianek/gąbek tapicerskich:

T25 T25 mają wysoki stopień gęstości, odpowiednią twardość i sprężystość dzięki czemu charakteryzują się małą podatnością na odkształcenia, wysokim komfortem użytkowania i niewygórowaną ceną. To pianka polecana do produkcji i renowacji mebli. Najczęściej używa się jej w siedziskach, fotelach, krzesłach i niskiej oraz średniej jakości samodzielnych materacach.
T30
T30SG – z atestem trudnopalności
T30 stosuje się najczęściej przy produkcji materacy, siedzisk, foteli i krzeseł. Ten rodzaj pianki tapicerskiej ma doskonałą twardość, idealną sprężystość, dużą gęstość. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki komfort użytkowania, trwałość na odkształcenia i uszkodzenia.
T35 T35 to gąbka wykorzystywana do produkcji materacy, siedzisk, ale również podłokietników czy materacy z jednoczesnym zastosowaniem sprężyn. To bardzo popularna pianka, szeroko stosowana. Odznacza się wysoką sprężystością i elastycznością.

My zdecydowaliśmy się na tę ostatnią twardość: T35, ale zanim sami podejmiecie decyzję, warto przejechać się do hurtowni (w hurtowniach z materiałami do budowy mebli są takie cuda) i pomacać, może nawet się położyć. W końcu to ma być Wasze urlopowe łóżko, więc wybór musi być totalnie pod Wasze cztery litery:)

 

Kształtowanie gąbki na wymiar auta – spanie w samochodzie

Gdy mamy już wybrany i zakupiony materiał przystępujemy do pracy DIY 😀 Potrzebny jest:

  • nóż do tapet
  • nożyczki
  • marker (do zaznaczania miejsc cięć)

Gąbkę trzeba wyrzeźbić tak, aby pasowała do wnętrza auta. U nas problemem były nadkola, tak więc należało część gąbki wyciąć. Dzięki usunięciu części pianki materac może idealnie rozłożyć się na “podłodze” samochodu.

 

 

Pokrowiec na materac – spanie w samochodzie

Kolejną kwestią jest zabezpieczenie gąbki za pomocą pokrowca. Oczywiście jeśli macie maszynę, materiał, zdolności krawieckie i czas, to możecie uszyć sobie taki pokrowiec samodzielnie. My poszliśmy na łatwiznę i nasz pokrowiec to dwa gęste prześcieradła na gumkę założone od góry i od dołu na gąbkę 😀 Nie wiem, czy każda pianka tak ma, ale nasza trochę się pyliła więc taki zabieg z pokrowcem był niezbędny. Prześcieradła łatwo uprać lub wymienić.

 

Nasz materac bez problemu możemy złożyć na pół, gdy potrzebujemy tylnej kanapy w standardowej pozycji foteli:). Materac mieści się w bagażniku, a gdy obciążymy jego górną część właściwie nie widać go w lusterku.

Spanie w aucie – co dalej?

W tym wpisie dowiedzieliście, się jak zorganizować sobie miejsce do spania w samochodzie. Na początek polecamy jakiekolwiek podłoże jako materac: koce, gąbkę z zestawu ogrodowego,  poduszki z kanapy – cokolwiek co pozwoli Wam na test psychologiczny, w plenerze 😀 Bo to stylówka nie dla każdego 🙂

W kolejnych wpisach z cyklu spania w samochodzie, poruszać będziemy tematy związane z życiem w aucie podczas biwaku, np. o:

A może macie jakieś pytania – piszcie w komentarzach. Z chęcią weźmiemy je pod uwagę przy kolejnych tekstach.

A jeśli już podróżujecie w taki sposób jak my, to napiszcie o swoim doświadczeniu- z chęcią poczytamy, a może i my zainspirujemy się Waszymi pomysłami?:)

I koniecznie obserwujcie nas na Instagramie, Facebooku i Tweeterze, aby nie przegapić kolejnych postów:)

Obejrzyj również

Exit mobile version