Żyć w drodze i budzić się codziennie z innym widokiem. Każdego dnia przeżywać nowe przygody i poznawać nawet najbliższe okolice zupełnie od innej strony. Czy spanie w samochodzie osobowym jest takie kolorowe? Czy jest dla Ciebie? Jak to zorganizować? Dziś w końcu ujawniamy kulisy naszych biwaków 😀
Zapraszamy do pierwszej części z serii wpisów (KLIKNIJ!) o naszym samochodowym (osobowym) domu na kółkach.
P.S. Aby nie przegapić kolejnych wpisów obserwuj nas na Instagramie, Facebooku i Tweeterze 🙂
Spanie w samochodzie osobowym- jakie auto?
Zanim obudzimy się z widokiem z bagażnika na mazurskie jezioro lub ośnieżone szczyty Alp trzeba zorganizować nasz dom na kółkach. Tylko jak to zrobić?
Najprościej zacząć od tego, czym dysponujemy. Rozkładamy na maksa auto od strony bagażnika i mierzymy. Może trzeba wyjąć tylną kanapę? A może wystarczy ją tylko rozłożyć, aby zrobiło się miejsce?
My podróżujemy SUVem : Hyundai Tucson, a mamy wzrostu: 1,73m i 1,83m i mieścimy się w bagażniku idealnie – wystarczy, że rozłożymy tylną kanapę oraz przesuniemy przednie siedzenia do przodu. Dzięki temu otrzymujemy sporą przestrzeń, którą możemy zagospodarować nocą 😀 to przestrzeń, którą można porównać do namiotu 2- osobowego.
W takim noclegowym aucie istotna jest też wysokość „robocza” samochodu. Fajnie jeśli da się w samochodzie chociaż usiąść, gdy mamy przygotowane spanie. Pozwala to na swobodny odpoczynek na leżąco lub w półleżącej pozycji no i gdy w nocy lubimy machnąć ręką lub się podnieść to będzie na to miejsce. Ale jeśli nie macie takiej przestrzeni też spróbujcie przespać się choć 1-2 noce i zobaczcie czy to dla Was:)
Spanie w samochodzie – materac
Nasza historia spania w aucie sięga 2015 roku i mamy spore doświadczenie w różnych kombinacjach materacowych.
Zaczynaliśmy od wyjazdów na Islandię i maty samopompującej oraz… plastikowego, różowego materaca na wodę 😀 dodam tylko, że spał na nim Jarek 😀 – ja miałam matę, na której biwakowałam jeszcze na woodstockowym polu:).
Gdy dorobiliśmy się własnego „domu na kółkach” na pierwszy wyjazd – 9 nocy – pojechaliśmy w Góry Stołowe. Nasze łóżko było składakiem z : materaca z Ikea, maty samopompującej oraz… poduszek z naszego zestawu mebli ogrodowych z Jysk i poduch z kanapy typu ektorp ze szwedzkiego sklepu 😀 SERIO taki składak to był!
I co? I bardzo dobrze się sprawdził! Na tyle dobrze, że taki zestaw zabraliśmy na 3-tygodniowy wypad po Bałkanach.
Oczywiście nie osiedliśmy na laurach i do kolejnego sezonu postanowiliśmy przygotować już prawdziwe łoże do spania w samochodzie! Długo przeczesywałam internet w poszukiwaniu materaca do spania w naszym Tucsonie. Internety pokazują duży wybór materaców dmuchanych do aut, ale to wg mnie jest mało wygodne rozwiązanie i najgorzej jak w środku wyprawy zrobi się dziura. A tanie też nie jest! Zależało mi na takim materacu, którego kształt będzie wyprofilowany i dostosowany do wnętrza auta – mamy wysokie nadkola od wewnętrznej strony bagażnika Tucsona.
I w końcu znalazłam rozwiązanie!
Dopasowany materac do samochodu – jak zrobić samemu? DIY
Poniżej filmik naszego auta w praktyce 😀 (zapraszamy do obserwacji naszego TIKTOKA), reszta artykułu niżej, pod filmikiem.
Rozwiązaniem okazała się… gąbka tapicerska! Inaczej zwana też pianką tapicerską.
To podstawowy materiał wykorzystywany przy produkcji mebli tapicerowanych, tapicerek drzwiowych, tapicerek samochodowych czy samodzielnych materaców.
Rozmiar gąbki- materac do samochodu
My zakupiliśmy gąbkę tapicerską o wymiarze, który był większy od wymierzonej przez nas powierzchni „sypialnianej” w samochodzie. U nas jest to: 1,95 x 1,30 x 0,1 m.
TU możecie kupić piankę o podobnym wymiarze 🙂
Jeśli chcecie zrobić sobie swój materac do samochodu musicie pamiętać o tym, aby dodać margines do wymiarów zdjętych w aucie. Raczej to nie będzie trudne, bo gąbki tapicerskie sprzedawane są w arkuszach. W naszym przypadku był to arkusz 2m x 1,5m i grubość 10 cm.
Grubość gąbki – materac do samochodu
Gąbki tapicerskie dostępne są w różnych grubościach. My wybraliśmy 10 cm i to wg mnie idealna grubość. Na tyle duża, że wszelkie nierówności wynikające z budowy auta nie są wyczuwalne podczas spania w aucie 😀
Twardość gąbki – materac do spania w samochodzie
Kluczową, ale tez bardzo indywidualną sprawą jest twardość materaca. Każdy lubi co innego i tutaj warto się zastanowić chwilę dłużej. W zasadzie potrzeba wykonania materaca do spania w samochodzie daje nam wybór pomiędzy poniższymi typami pianek/gąbek tapicerskich:
T25 | T25 mają wysoki stopień gęstości, odpowiednią twardość i sprężystość dzięki czemu charakteryzują się małą podatnością na odkształcenia, wysokim komfortem użytkowania i niewygórowaną ceną. To pianka polecana do produkcji i renowacji mebli. Najczęściej używa się jej w siedziskach, fotelach, krzesłach i niskiej oraz średniej jakości samodzielnych materacach. |
T30 T30SG – z atestem trudnopalności |
T30 stosuje się najczęściej przy produkcji materacy, siedzisk, foteli i krzeseł. Ten rodzaj pianki tapicerskiej ma doskonałą twardość, idealną sprężystość, dużą gęstość. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki komfort użytkowania, trwałość na odkształcenia i uszkodzenia. |
T35 | T35 to gąbka wykorzystywana do produkcji materacy, siedzisk, ale również podłokietników czy materacy z jednoczesnym zastosowaniem sprężyn. To bardzo popularna pianka, szeroko stosowana. Odznacza się wysoką sprężystością i elastycznością. |
My zdecydowaliśmy się na tę ostatnią twardość: T35, ale zanim sami podejmiecie decyzję, warto przejechać się do hurtowni (w hurtowniach z materiałami do budowy mebli są takie cuda) i pomacać, może nawet się położyć. W końcu to ma być Wasze urlopowe łóżko, więc wybór musi być totalnie pod Wasze cztery litery:)
Kształtowanie gąbki na wymiar auta – spanie w samochodzie
Gdy mamy już wybrany i zakupiony materiał przystępujemy do pracy DIY 😀 Potrzebny jest:
- nóż do tapet
- nożyczki
- marker (do zaznaczania miejsc cięć)
Gąbkę trzeba wyrzeźbić tak, aby pasowała do wnętrza auta. U nas problemem były nadkola, tak więc należało część gąbki wyciąć. Dzięki usunięciu części pianki materac może idealnie rozłożyć się na „podłodze” samochodu.
Pokrowiec na materac – spanie w samochodzie
Kolejną kwestią jest zabezpieczenie gąbki za pomocą pokrowca. Oczywiście jeśli macie maszynę, materiał, zdolności krawieckie i czas, to możecie uszyć sobie taki pokrowiec samodzielnie. My poszliśmy na łatwiznę i nasz pokrowiec to dwa gęste prześcieradła na gumkę założone od góry i od dołu na gąbkę 😀 Nie wiem, czy każda pianka tak ma, ale nasza trochę się pyliła więc taki zabieg z pokrowcem był niezbędny. Prześcieradła łatwo uprać lub wymienić.
Nasz materac bez problemu możemy złożyć na pół, gdy potrzebujemy tylnej kanapy w standardowej pozycji foteli:). Materac mieści się w bagażniku, a gdy obciążymy jego górną część właściwie nie widać go w lusterku.
Spanie w aucie – co dalej?
W tym wpisie dowiedzieliście, się jak zorganizować sobie miejsce do spania w samochodzie. Na początek polecamy jakiekolwiek podłoże jako materac: koce, gąbkę z zestawu ogrodowego, poduszki z kanapy – cokolwiek co pozwoli Wam na test psychologiczny, w plenerze 😀 Bo to stylówka nie dla każdego 🙂
W kolejnych wpisach z cyklu spania w samochodzie, poruszać będziemy tematy związane z życiem w aucie podczas biwaku, np. o:
- toalecie (mycie i załatwianie się na biwaku samochodowym)
- przydatnych gadżetach samochodowych
- o tym skąd wziąć prąd na biwaku
- 21 rzeczy, o których warto wiedzieć, gdy chce się spać w aucie
A może macie jakieś pytania – piszcie w komentarzach. Z chęcią weźmiemy je pod uwagę przy kolejnych tekstach.
A jeśli już podróżujecie w taki sposób jak my, to napiszcie o swoim doświadczeniu- z chęcią poczytamy, a może i my zainspirujemy się Waszymi pomysłami?:)
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę! 🙂
A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie 🙂
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Ania | 18 maja 2020
|
Nic tyLko jechac w plener!
Aga | Author | 28 maja 2020
|
Koniecznie i to jak najszybciej 😀 my czekamy na ciepłe noce i uciekamy gdzieś, gdzie będzie widać drogę mleczną!:)
Dorota | 19 maja 2020
|
Na teraz to idealny pomysł!
Tak bardzo marzy mi się taki dziki wypad chociaż na jedną noc! dziękuję da wszeeeelkie wskazòwki,będę działać, oby tylko moja połòwka na to przystała:) czekam na następne wpisy.pozdrawiam i wielu przygody życzę w tym „DZIWNYM”roku!
Aga | Author | 28 maja 2020
|
Dzięki za komentarz! 🙂
Na teraz , ale i na każde wakacje:) jesli Wam się uda, to koniecznie się pochwalcie! Masz instagrama?:) oznacz nas w swojej relacji z biwaku, strasznie jesteśmy ciekawi jak uda się nowym biwakowiczom to lato 🙂 kolejne wpisy już niebawem:) może masz jakieś pytania?:)
Pingback:Majówka 2019 - SUVem na południe Europy [Wideo] - Never Ending Travel | 27 maja 2020
|
Monika | 18 czerwca 2020
|
Pomysł z docinaną gąbką jest przedni. Spanie w aucie to ekstra sprawa zwłaszcza że często widoki w inny sposób są nie do zobaczenia. Mi najbardziej doskwiera chyba problem z higieną albo nie znalazłam jeszcze rozwiązań
Aga | Author | 19 czerwca 2020
|
Dzięki! tez zrobilas sobie taki materac?:)
o łazience biwakowej i innych sprawach będziemy pisać w kolejnych wpisach:)
Jak Ty to rozwiązujesz?:)
Marta | 20 lipca 2020
|
Cześć! No to dodaliście mi otuchy 😀 Już powoli zaczęłam się oswajać z myślą, że wyczekanych wakacji w tym roku nie będzie, ale chwilę temu wpadłam na pomysł, że zapakuję siebie i psa do auta i w ten sposób odpoczniemy parę dni w górach. Podpowiedzcie, jak wybrać dobre miejsce na nocleg, bo po raz pierwszy będę ruszała sama na taką eskapadę i trochę mam stracha 😀
Pozdrawiam Was serdecznie!
Marta
gaga | 22 lipca 2020
|
Ja mam dokładnie taki sam plan na ten urlop – ja, mój pies i nasze autko 🙂 z tym, ze marzy mi się zwiedzenie całej Polski 😀 i również jestem bardzo ciekawa miejsc do spania?
Marta | 22 lipca 2020
|
Gaga, trzymam kciuki za Twój urlop (a w sumie Wasz, bo jak jest pies, to już team;))! próbowałam zrobić jakiś research, ale rady, które znalazłam, nie dałyby mi poczucia bezpieczeństwa podczas takiego noclegu więc chętnie posłucham doświadczonych 🙂
Monika | 28 lipca 2020
|
Hej. Jestem Pod Wrażeniem takiego Podróżowania i Nieco zazdroszczę Też Chciałabym Więcej Podróżować Ale Skutecznie Zniechęcają Ceny Za Hotele i Inne NOCLEGOWNIe,. Wy znaleźliście Na To PATENT i To Bez Campera
Aga | Author | 31 lipca 2020
|
Dzięki Monika!:) Jeśli się odważysz na taki biwak (lub pod namiotem:) ), to koniecznie nam daj znać:)
Aga | Author | 31 lipca 2020
|
Hej!:) dzięki za komentarz:) dobre miejsce to przede wszystkim takie, w którym możesz zaparkować i nikomu to nie będzie przeszkadzać:) polecam aplikacje park4night. A o samym szukaniu miejsc jeszcze napiszę na blogu! właśnie pojawił się wpis na temat mycia się na biwaku (sekcja LIFESTYLE lub ORGANIZACJA) zapraszam!:D
No i daj znać jak Ci poszło na pierwszym biwaku 🙂 A jeśli masz instagrama to oznacz nas w relacji lub na zdjęciach, żebyśmy mogli Ciebie podejrzeć 😀
Marta | 5 sierpnia 2020
|
Dzięki za namiary na aplikację. Ostatecznie zdecydowałam się na camping, ale nie mówię jeszcze ostatniego słowa. Instagram mocno zakurzony, ale jak go w końcu reaktywuję, to nie ma sprawy, oznaczę Was przy zdjęciach z wyjazdu! 🙂
Jeszcze raz dzięki za Wasze treści!
Pingback:Spanie w samochodzie osobowym #2 Jak myć się na biwaku? Never Ending Travel | 31 lipca 2020
|
Wieska | 17 sierpnia 2020
|
hej, jesteśmy po pierwszym spaniu w aucie. Wybraliśmy miejsce niedaleko domu, żeby w razie czego ewakuować się na spanie w normalnym łóżku :). obawialiśmy się, że rano będziemy „połamani” bo spaliśmy tylko na grubym kocu i kołdrze. rano okazało się, że nic takiego nie miało miejsca :). już myślimy o następnym noclegu. trochę problemu mamy z klamotami. chyba najlepszym rozwiązaniem jest bagażnik na dachu ale my mamy dach panoramiczny i szkoda nam trochę tego widoku jaki nam daje.
Aga | Author | 7 września 2020
|
Hej! Jak super, że się pochwaliliście swoim biwakiem!:) dzięki! Z rzeczami jest trochę zabawy.. my przez te wszystkie lata podróżowaliśmy bez skrzyni. Da się, tylko trzeba dobrze dobrać szafę wyjazdową:D Rzeczy na noc wrzucamy zawsze na przednie siedzenia. Skrzynia na serio nie jest konieczna:) Bylismy teraz na kilku weekendach bez skrzyni, a mieliśmy ze sobą stół, krzesła, prysznic, gary do gotowania i ciuchy i bez problemu daliśmy radę bez skrzyni:) Jesli macie Instagrama to wołajcie nas w swoich relacjach, z chęcią zobaczymy Wasz biwakowy vibe:)))
Marcin BWZ | 7 września 2020
|
Wszystko fajnie pięknie, ale zastanawiam się nad sprawą oddychania. Nie przepadam za miejscami, gdzie jest ciasno i duszno. Jak wiadomo, auto dość szybko się nagrzewa. Jak poradziliście sobie z tym problemem? Sama idea materaca jak dla mnie rewelacja…
Aga | Author | 7 września 2020
|
CZeść Marcin:) Wszystko zależy od samochodu i pogody na zewnątrz. W aucie, na odludziu możesz spać nawet z otwartym bagażnikiem:) a gdy jest zimno (koło zera) to z ogromną chęcią nie otwieramy okien 😀 . Przy standardowej, letniej nocy uchylamy szyby i jest ok. Najlepiej samemu spróbować, bo każdy jest inny, auta pewnie też mamy różne no i dochodzi kwestia psychiki. Więc tego nie da się wytłumaczyć, trzeba spróbować:) Koniecznie pochwal się nam tu lub na FB/Instagramie (możesz zawołać nas w swojej relacji) jak poszedł Tobie samochodowy biwak, gdy już spróbujesz!:)
Pingback:8 niezbędnych gadżetów podczas podróży i spania w samochodzie osobowym - Never Ending Travel | 12 października 2020
|
Pingback:8 gadżetów niezbędnych podczas podróży i spania w samochodzie osobowym - Never Ending Travel | 12 października 2020
|
Michał | 18 listopada 2020
|
Ciekawy artykuł i przydatne inforamcje.. A jak zamykacie samochod na noc i czy alarm czasami automatycznie nie włącza się co chwilę?
Aga | Author | 23 listopada 2020
|
Dzięki! Próbowałeś już tak biwakować?
a co do pytania- Normalnie zamykamy:) nic się nie włącza:D
Pingback:Prezenty dla podróżnika, miłośnika biwaków i vanlife'u - Prezentownik Travelersa - Never Ending Travel | 25 listopada 2020
|
Pingback:Jak śpimy w samochodzie - wybór materaca (Video) - Never Ending Travel | 12 lutego 2021
|
Pingback:Jak spać w samochodzie osobowym cz. 1 [WIDEO] - Never Ending Travel | 12 lutego 2021
|
Pingback:Prąd na biwaku- skąd wziąć energię elektryczną, gdy śpimy na dziko? - Never Ending Travel | 23 lutego 2021
|
Paw | 11 marca 2021
|
Hej 🙂
mam jedno pytanie odnośnie tej części: „Zaczynaliśmy od wyjazdów na Islandię i maty samopompującej oraz… plastikowego, różowego materaca na wodę dodam tylko, że spał na nim Jarek – ja miałam matę’
Latam na paralotni i czasem wyjeżdżam w góry, ale potrzebuję szybkiego noclegu na 1 lub 2 noce, dlatego nie mam poytrzeby ani miejsca na instalowanie dużego materaca. Chciałbym w związku z tym zapytać jak się spało na macie samopompującej? rozważam też zwykłą karimatę i śpiwór.. Ciekawi mnie też eksperyment Jarka z plastikowym, różowym materacem 🙂 Czy to jest bardzo zła opcja? 🙂
P.S. Ja raczej wybiorę kolor khaki lamany na amarant. ale może spróbuję też kobalt z ecru i indygo 😉
Pozdrawiam Was serdecznie! 🙂
Aga | Author | 19 marca 2021
|
Cześć Paw!:)
Na macie spało się ok, ale o wiele wygodniej jest na materacu piankowym. Mata jest jednak cienka i czuć na niej nierówności. Materac lepiej sprawdza się na dłuższych wyjazdach, czyli takich, jakie my latem lubimy zrobić:)
Myślę, że włożenie do auta gąbki lub maty jest praktycznie tą samą czynnością, a jednak różnica w jakości spania będzie większa na korzyść gąbki:)
Nasz wspomnienia z Islandii (materacowe przygody) możesz wysłuchać tu:
cz.1 https://www.neverendingtravel.pl/2021/02/12/jak-spac-w-samochodzie-osobowym-cz-1-wideo/
cz. 2 https://www.neverendingtravel.pl/2021/02/12/jak-spimy-w-samochodzie-wybor-materaca-video/
daj nam koniecznie znać, gdy już spróbujesz tego typu biwakowania!:)
marcin | 19 marca 2021
|
Jak jeździłem citroenem c4 grand picasso to tam się drugi (i trzeci) rząd siedzeń składał na płasko i można było luksusowo spać nawet bez żadnej maty – teraz w mniejszym samochodzie wydawało mi się to niemożliwe ale gdyby faktycznie machnąć taki 10cm materac z gąbki to może by z tego coś wyszło sensownego 🙂 zaraz idę z miarką sprawdzić 🙂
Co do otwierania okien – znalazłem na aliexpress takie śmieszne moskitiery samochodowe bo strasznie nie lubię robali w nocy i to się faktycznie dość dobrze sprawdza (oczywiście jak się komar uprze to i tak znajdzie sobie jakąś dziurę – ale to raczej jakiś komar mcgyver 😉 np. https://www.aliexpress.com/item/1005001921008076.html (tylko jak macie wielkie okna to sprawdźcie wymiary).
Aga | Author | 19 marca 2021
|
Cześć Marcin:)
Daj znać jak wyszły Twoje przymiarki:)
Dzięki za pomysł z moskitierami- ten temat mamy juz od paru lat załatwiony, polecamy zerknąć na wpis z przydatnymi podczas biwaku w aucie akcesoriami: https://www.neverendingtravel.pl/2020/10/12/8-gadzetow-do-spania-w-samochodzie-osobowym/ 🙂
marcin | 23 marca 2021
|
Średnio 😉 Od tylnego oparcia odsuniętego przedniego fotela do tylnej klapy mam 160cm, po przekątnej wychodzi trochę ponad 180cm. trochę tak jakby na styk 😉 awaryjnie da się przemęczyć ale raczej nie na codzienny nocleg…
Pingback:3 proste sposoby, aby wygodnie zasłonić okna w samochodzie, gdy w nim śpimy. - Never Ending Travel | 8 kwietnia 2021
|
Joanna | 11 lipca 2021
|
Cześć! Właśnie taki sam pomysł miałam z materacem i utwardziłaś mnie w przekonaniu, że to dobry pomysł i chyba jeszcze dziś będę zamawiać. Ale może napiszesz jeszcze, czy da się ten materac o tej twardości zrolować, żeby zajmował mniej miejsca? Mamy co prawda renault Espace, ale mamy też trójkę dzieci i przydałaby się jakaś kompresja 😉
Pingback:Velo Czorsztyn - rowerem wokół jeziora w górach! - Never Ending Travel | 25 stycznia 2022
|
Pingback:Freundenberg Alter Flecken, miasteczko w czarno-białą kratę. | 26 stycznia 2022
|
Pingback:21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie. | 1 lutego 2022
|
Pingback:Tre Cime di Lavaredo, trekking pętlą z noclegiem w samochodzie. | 17 lutego 2022
|
Pingback:Gampenalm / Malga Gampen, lekki spacer - pętla z Zans w Dolomitach. | 3 marca 2022
|
Pingback:Kamieniołom Kamyki w Głuszycy, mało znana perełka Dolnego Śląska. | 10 marca 2022
|
jarek | 19 czerwca 2022
|
pODRÓŻUJEMY TAK OD PONAD 10 LAT, KORZYSTAMY Z MATERACA PIANKOWEGO JEDNAK W NASZYM PRZYPADKU NIE NAGINAMY GO W BAGAŻNIKU TYLKO MAMY GO PRZEDZIELONEGO NA PÓŁ. OBA KAWAŁKI SĄ DOCIĘTE DO DLUGOSCI AUTA DLATEGO PODCZAS SPANIA JEST WSZYSTKO OKEJ. pOLECAM NASZA STRONE NA FACEBOOKU podróże darii
Pingback:Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach. - Never Ending Travel | 23 stycznia 2023
|
Pingback:Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech. - Never Ending Travel | 22 czerwca 2023
|
Adam | 18 lipca 2023
|
świetny wpis, za co bardzo dziękuję! Mam małe auto, ale może uda się przystosować i pojedziemy na woodstock!
Pingback:Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee - jednodniowa trasa w Szwajcarii. | 31 sierpnia 2023
|
Kasia | 1 lutego 2024
|
Po Spaniu, mimo, że na bardzo grubej macie samopomujacej, też jesteśmy na etapie szukania materaca z pianki. Ciągle JEDNA wizja dużo mniejszej przestrzeni w bagażniku do zapakowania gratów nas Zniechęca. Jeździmy tak by być SAMOWYSTARCZALNi. Bagażnik zawsze załadowany po brzegi. Do tego lodówka turystyczna, gadżety do wody, stolik KRZESEŁKA, GARY. Itd. Zastanawiam się, jak rozwiązać problem Wygody spania, kontra PAKownosc..
MoreGreenWool | 19 czerwca 2024
|
Świetne wskazówki! Takie podróże staja się coraz bardziej modne. Warto mieć ze sobą wtedy też wełniany koc, który doskonale ogrzewa nas gdy nadejdą chłodne wieczory 🙂