Polska

Polskie gazowe wulkany i produkcja jedzenia dla kosmonautów w Małopolsce.

Jak zapewne już wiecie, bardzo lubimy podróżując odkrywać ciekawe i nieoczywiste miejsca. A szczególną przyjemność sprawia nam znajdowanie takowych na terenie Polski. Takie jak chociażby Niebieskie Źródła, czy Chorwacja w polskim Gródku. Tym razem zabieramy Was na południe Polski, do Małopolski, gdzie w zasadzie dość przypadkowo trafiliśmy na niezwykłą, przyrodniczą ciekawostkę!  Mofetę w Tyliczu.

 

Wrota piekieł czy wulkan? Czym jest Mofeta?

Mofety to naturalne, ziemne wyziewy będące przejawem aktywności wulkanicznej. Wyziewy wydobywające się z ziemi zawierają w składzie głównie dwutlenek węgla. Aby mogły powstać potrzebna jest odpowiednia budowa geologiczna terenu. Okolice Krynicy Zdrój obfitują w idealne warunki i dzięki temu dziś mamy okazję podziwiać takie ciekawe twory.

Nad mofetą giną owady, ptaki, były nawet przypadki padania owiec. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, gromadzi się więc przy ziemi. Jeśli nie rozwieje go wiatr, zabija wszystkie unoszące się nad mofetą owady. Dwutlenek węgla wydobywa się nie tylko w mofetach, ale i w wielu innych miejscach w Jastrzębiku i okolicach. Dawniej gromadzący się w piwnicach gaz był zmorą mieszkańców tych okolic. Zdarzył się przypadek śmiertelnego zaduszenia właścicielki w jednej z takich piwniczek oraz człowieka kopiącego studnię. Obecnie nie zdarza się to, gdyż piwnice są betonowe i uszczelnione (Wikipedia)

Podobno Łemkowie zamieszkujący w przeszłości tereny Beskidu Sądeckiego wierzyli, że w tych miejscach oddycha piekło.W sumie nie trudno się im dziwić :D.

 

Mofeta w Tyliczu- kręgi w lesie

Mofeta w Tyliczu to ciekawostka ukryta w lesie. Tak więc, jak się zapewne domyślacie, trzeba wziąć się w garść i wejść w las!

Aby dostać się do atrakcji, najpierw musimy przejść prze bramę ośrodka „Domki w Lesie”. Zaraz po jej przekroczeniu skręcamy w lewo i kierując się za znakiem wchodzimy na leśną ścieżkę. Po krótkim, kilkuminutowym spacerze trafiamy na polankę z altanką i ścieżką wokół mofety.

 

Sama Mofeta ma postać betonowych kręgów. Jest ich 11 i podobno każdy z nich otacza źródło wody mineralnej o innym smaku. W kręgach woda delikatnie buzuje i bulgocze. Przyjemnie jest tam posiedzieć w letni, upalny dzień. Ale nie siedźcie tam za długo, bo jednak dwutlenek robi swoje i przy dłuższym przebywaniu może się Wam zrobić słabo – nam po ok. 20 minutach zaczęło kręcić się lekko w głowie z niedotlenienia.

 

Mofeta w Tyliczu- fabryka jedzenia dla kosmonautów

Kolejną ciekawostką dotyczącą Mofety w Tyliczu jest jej wykorzystanie do produkcji alg na tarasach rozlokowanych na okolicznych stokach. Podobno miał być to pokarm dla zwierząt, ale na tablicy stojącej przy mofecie znajdziemy także informacje, że miała być to także produkcja pokarmu dla radzieckich kosmonautów :D. Uprawa alg miała tu miejsce w latach sześćdziesiątych. Nieźle co?:D

 

Dojazd do Mofety w Tyliczu.

Mofeta w Tyliczu jest łatwa do znalezienia – z głównej drogi widać tablice, a na samej działce, przez którą trzeba przejść, umieszczono drogowskazy.

Wstęp jest bezpłatny, parking też (choć niewielki – przed bramą).

Znaliście to miejsce? A może znacie inne, ciekawe, tajemnicze wręcz miejscówki w Polsce? Może nawet w Waszych okolicach i mało osób spoza lokalnej ludności zna te miejsca? Napiszcie nam o nich! Z chęcią je odwiedzimy 🙂

Koniecznie wpadajcie tez na nasz instagram @neverendingtravel_pl  ,

gdzie znajdziecie więcej takich jak to miejsc 🙂 (i naszych zdjęć) 😀

 

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz. A jeśli uważasz, że wpis warto pokazać światu dalej będzie super, gdy go udostępnisz na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie:)

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

Aga

Recent Posts

Lodowiec Rodanu Rhonegletscher – zwiedzanie jaskini – groty lodowej w Szwajcarii

Spacer we wnętrzu lodowca - kto o tym nie marzy?

6 miesięcy ago

Aletsch- najdłuższy lodowiec Alp, łatwa jednodniowa trasa w Szwajcarii

Zobaczyć największy lodowiec w Alpach, to obowiązkowy punkt podczas podróży po Szwajcarii

6 miesięcy ago

Aescher, Wildkirchli na Ebenalp i jezioro Seelapsee – jednodniowa trasa w Szwajcarii.

Szwajcarski hike do kultowego schroniska Aescher oraz turkusowego jeziora Seealpsee

6 miesięcy ago

Lago di Fusine Superiore i Inferiore, dwa niezwykłe alpejskie jeziora we Włoszech.

Dwa magiczne turkusowe jeziora ukryte w Alpach Julijskich...

8 miesięcy ago

Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

Bajkowy zamek na wyspie, do którego prowadzi most

10 miesięcy ago

Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.

Dlaczego od lat jesteśmy niezmiennie zauroczeni w Dolomitach? Oto lista powodów!

10 miesięcy ago

This website uses cookies.