Site icon Never Ending Travel

Śląska Chorwacja, cuda za nieopłacone rachunki “Park Gródek Jaworzno – Zbiornik Wydra”

jaworzno staw grodek wydra pomosty turkusowa woda atrakcje śląsk ciekawe miejsca katowice woda

Jesteście raczej optymistami, czy pesymistami? A może realistami? Ciekawe jaką postawę prezentował szef Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”, gdy na skutek nieopłaconych rachunków za prąd odcięto w kamieniołomie obok Jaworzna energię elektryczną i pompa, która wypompowywała wodę z kamieniołomu zatrzymała swoją pracę, a  sam kamieniołom w kilka godzin zamienił się w zbiornik wody topiąc koparki i inne takie. Iksde?

Ja widzę taką scenę: szef zakładów stoi na skarpie, w ręku trzyma nieopłacone FV za prąd i w milczeniu z premedytacją je podpala. Scena niczym z Breaking Bad, gdy Walter White patrzy na dom starców, w którym siedzi Hector Salamanca. Walter już wie, że za moment wszystkie jego problemy załatwi jedna chwila.

Nie no… popłynęłam?:)

Nie zmienia to faktu, że od 1997 roku do dziś wiele zmieniło się na plus biorąc pod uwagę ten “incydent” i okolice kamieniołomów są obecnie nie lada atrakcją dla nurków (około 15m głębokości), jak i dla każdego, kto tęskni za chorwackimi widokami skał zanurzonych w turkusie 🙂

Park Gródek Jaworzno – Zbiornik Wydra turkusowa woda w polsce rekultywacja nurkowanie staw

Jak dojechać? Położenie Parku Gródek Jaworzno i Zbiorniku Wydra. Polskie Malediwy

Cały teren położony jest w Jaworznie w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej.

Z Katowic to jedyne 30 km jazdy samochodem! Z Warszawy dojedziemy tu autem w ok 3,5h. Jest to świetny pomysł na jednodniowy lub weekendowy wypad za miasto.

Człowiek niszczył, człowiek naprawia

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu na miejscu parku składowano tu… odpady! TAK. Oprócz kamieniołomu istniało tutaj wysypisko.

Dziś miasto walczy o ten wyjątkowy teren i pomaga przywrócić go przyrodzie. Na terenie parku możemy zobaczyć takie atrakcje jak:

  • Arboretum
  • Łąkę kwietną
  • pięknie poprowadzone drogi, obrośnięte ogromnymi paprociami
  • punkty widokowe
  • centrum nurkowe
  • turkusowe stawy
  • oraz pomosty z altankami, które pięknie odcinają się swoją geometrią od otaczającego turkusu.

Cała okolica wydaje się nie bez powodu nazywana “Chorwacją” czy też “polskimi Malediwami” i może być śmiało dumą tutejszej społeczności.

Warto zaglądać w te okolice co jakiś czas, żeby zobaczyć jak przyroda z pomocą człowieka odbiera przez lata zagrabiane tereny i zamienia je w wyjątkowe miejsce.

Znacie podobne przykłady rekultywacji? A może już tutaj byliście? Napiszcie w komentarzu jak Wam się podobało!:)

Inne niezwykłe miejsca w Polsce, które mogą Cię zainteresować:
Exit mobile version