Jak zwiedzać Akropol w Atenach?

Co myślicie, gdy wyobrażacie sobie wzgórze Akropolu z Partenonem na szczycie? Ruiny, „kupę kamieni”, tłum turystów z selfiestickami, chodzących wśród resztek świetności tamtejszej historii? A gdyby tak spojrzeć na Akropol z innej perspektywy? W dzisiejszym tekście chciałabym Wam opisać propozycję kolejności pewnych kroków, aby ta „kupa kamieni” sprawiła, że poczujecie ciarki stojąc u progu Partenonu.

Na leniwca- ciekawy film o Akropolu.

Zanim wybierzecie się do Aten, w przerwach na obiad lub też w drodze do pracy pozwólcie sobie na chwilę wytchnienia z proponowanym przez nas poniżej filmem produkcji BBC. To wg nas świetny sposób na „wprowadzenie” w klimat miejsca i przypomnienie sobie lub poznanie historii miasta.

(w ustawieniach można włączyć napisy po polsku)

Muzem Akropolu Ateńskiego- must see w Atenach

Jesteście w Atenach i czujecie się gotowi zdobyć dzisiaj Akropol? Zanim ruszycie na podbój wzgórza , zwiedzanie rozpocznijcie od wizyty w muzeum. Wiem, wiem, brzmi nudnawo i nie kręci Was być może łażenie po salach z gablotami, kiedy przed Wami eksploracja słynnych greckich ruin oraz widok na całe Ateny, ale zaufajcie nam- warto.

ruiny pod nowym muzeum akropol ateny neverendingtravel.pl_ nowe-muzeum-akropolu-ateny-neverendingtravel.pl szklane ściany, rzeźba w muzeum, Akropol

 

Nowe Muzeum Akropolu Ateńskiego, to przede wszystkim piękny, nowoczesny budynek. Mieści się on u stóp Akropolu. Zanim wejdziecie do budynku, możecie przyjrzeć się wykopaliskom, nad jakimi na palach został postawiony budynek. Stanowiska archeologiczne tym sposobem są fantastycznie wyeksponowane i witają odwiedzających przy głównym wejściu. Podobno w niedalekim czasie będzie je można zwiedzać z przewodnikiem:)

Wspomniałam już o tym, jak pięknym budynkiem jest ateńskie muzeum?:D Dzisiejsze muzea potrafią robić niesamowite wrażenie. To wg mnie takie budowle-pomniki kultury, które zostaną po naszej epoce tak, jak dzisiejsze piękne kościoły i bazyliki zostały po naszych przodkach i są dowodem możliwości inżynierii tamtych czasów oraz wizji twórczej ówczesnych artystów.

Ale przejdźmy do ateńskiego cuda. Budowla jest oczywiście nowoczesna, przestronna, przeszklona. Wnętrze otwarte zostało na otaczający krajobraz i uwierzcie mi, wcale nie jest pełne nudnych gablot. W muzem obejrzycie najcenniejsze elementy budynków Akropolu, które tutaj zabezpieczono. Podejrzycie prace osób zaangażowanych w prace konserwacyjne. W muzeum dyżurują archeolodzy, którzy mogą odpowiedzieć Wam na najbardziej dociekliwe pytania :). Poznacie historie Erchtejonu, Odenu Heroda Attyka, a także Partenonu. Zobaczycie jak wyglądał oryginalnie i jeśli nie wiedzieliście, to zobaczycie, że był KOLOROWY :). Dowiecie się również jak budowano takie wielkie konstrukcje, jak transportowano ogromne bloki marmuru, jak składano Partenon „w całość” i wiele, wiele innych ciekawostek 🙂 .

Godziny wstępu i cena biletu do Nowego Muzeum Akropolu w Atenach

sezon zimowy (1 listopada – 31 marca)
poniedziałek-czwartek   9:00 a.m. – 5:00 p.m.    (ostatnie wejscie: 4:30 p.m.)
piątek                     9:00 a.m. – 10:00 p.m.  (ostatnie wejscie: 9:30 p.m.)
sobota/niedziela       9:00 a.m. – 8:00 p.m.    (ostatnie wejscie: 7:30 p.m.)

sezon letni (1 kwietnia- 31 października)
poniedziałek              8:00 a.m. – 4:00 p.m.    (ostatnie wejscie: : 3:30 p.m.)
wtorek/środa/czwartek   8:00 a.m. – 8:00 p.m.    (ostatnie wejscie: 7:30 p.m.)
piątek                          8:00 a.m. – 10:00 p.m.  (ostatnie wejscie: 9:30 p.m.)
sobota/niedziela       8:00 a.m. – 8:00 p.m.    (ostatnie wejscie: 7:30 p.m.)

  • zamkniete: 1 stycznia, Wielkanoc, 1 maja, 25 i 26 grudnia

Cena wstępu : 5€/osoba

Darmowy wstęp: 6 marca (In Memory of Melina Mercouri), 25 marca, 18 maja (International Museum Day), 28 października

Akropol, Partenon czyli perła Aten

Wyposażeni w wiedzę, świadomi historii, ogromu pracy, inżynierii i wielkiej wizji możecie śmiało rozpocząć wspinaczkę na wzgórze Akropolu.

Polecamy Wam wybrać trasę prowadzącą przez malowniczą Anafiotikę, o której pisaliśmy w poście 6 i 1/2 nieznanych miejsc w Atenach. To wg nas jeden z „must see” w tym mieście 🙂 .

Jeśli wybierzecie się do Aten w okresie między 1 listopada, a 31 marca możecie skorzystać z obniżonych o połowę cen wstępu na Akropol (10€)!

A co czeka Was na wzgórzu? 😊 Nie chcemy psuć Wam całej zabawy w odkrywaniu ciekawostek, dlatego wrzucamy tylko parę zdjęć oraz film, który nagraliśmy podczas naszego wypadu. Pamiętajcie tylko, żeby na tą historyczną część Aten zarezerwować sobie cały dzień, szczególnie jeśli chcecie połączyć zwiedzanie muzeum wraz ze wzgórzem Akropolu. To będzie fantastyczny dzień 😊

Poniżej link do filmu z naszego wypadu do Aten 🙂 KLIKNIJ w zdjęcie, aby go obejrzeć 🙂

Jeśli podoba się Tobie ten post, daj nam koniecznie jakiś znak- komentarz, udostepnienie, mail 🙂

weekend w atenach, nasz film z wypadu do stolicy grecji
Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.