6 i 1/2 nieznanych miejsc w Atenach – Ateny na weekend

Końcówka roku 2017 obfitowała zdecydowanie w dni zamykające się w określeniu „polska złota jesień”. Ci z Was, którzy śledzą naszego instagrama wiedzą, że korzystaliśmy z pogody i słońca ile się dało 🙂 Ale jak wiadomo – zima za pasem, dlatego jeszcze pod koniec listopada zapragnęliśmy wrócić choć na chwilę do letnich temperatur. Z tą myślą wybraliśmy się więc na weekend do Aten i w tymże poście z chęcią pokazujemy Wam jakie miejsca udało nam się „odkryć” w stolicy Grecji 🙂 Poznajcie naszą subiektywną listę nieznanych miejsc w Atenach.

Mapa nieznanych miejsc w Atenach

Na początek zerknijcie na mapę odwiedzonych przez nas i opisanych w artykule poniżej miejsc.

1. Anafiotika- wyspa odcięta od morza

Na Place tuż obok Akropolu, u jego stóp, sąsiadując z ulicami pełnymi turystów, ulicznych grajków, malarzy i kotałków miesi się cudowna oaza spokoju jaką jest Anafiotika. Mówi się o niej, że to „wyspa bez dostępu do morza”.

Te malownicze, białe domki ciasno ulokowane jeden obok drugiego powstały podczas budowy Pałacu Królewskiego (dzisiaj Parlamentu) za czasów Ottona I Wittelsbacha. Budowniczy z greckiej wyspy Anafi po godzinach pracy przy pałacu, stawiali dla siebie białe domki utrzymując je w stylistyce znanej z ich rodzinnych stron – Cyklad – białe ściany, niebieskie okiennice, jasne chodniki, wąskie uliczki, a wszystko czyste i bardzo przytulne w odbiorze.

Kiedy spacerowaliśmy tymi ciasnymi uliczkami ( były tak ciasne, że Jarek ledwo się przeciskał :D) mijaliśmy stosunkowo mało turystów. Jest to miejsce w którym można odpocząć od zgiełku miasta i na chwile przenieść się na środek morza:)

lista nieznanych miejsc w Atenach wąskie-przejście-Anafiotika-neverendingtravel.pl

Ze względu na małą liczbę osób spacerującą uliczkami Anafiotiki stwierdziliśmy, że jest ona idealną pozycją do pojawienia się na liście nieznanych miejsc w Atenach. Jeśli zdecydujecie się tam wybrać, pamiętajcie o zachowaniu ciszy- Grecy mieszkający tam są bardzo przyjaźnie nastawieni i niesamowicie cierpliwi, ale warto pamiętać, że to ich prywatne domostwa, a my kręcimy się po ich „podwórkach”, więc uszanujmy ten spokój miejsca:)

lista nieznanych miejsc w Atenachlista nieznanych miejsc w Atenach Anafiotika-pod-Akropolem-neverendingtravel.pl lista nieznanych miejsc w Atenach drzewo-pomarańczy-Anafiotika-neverendingtravel lista nieznanych miejsc w Atenach malowniczy-dom-Anafiotika-neverendingtravel.pl

lista nieznanych miejsc w Atenach uliczka-Anafiotika-neverendingtravel.pl lista nieznanych miejsc w Atenach okienko-Anafiotika-neverendingtravel.pl lista nieznanych miejsc w Atenach kościół-Anafiotika-neverendingtravel.pl

lista nieznanych miejsc w Atenach droga-w-Anafiotika-neverendingtravel.pl lista nieznanych miejsc w Atenach białe-schody-Anafiotika-neverendingtravel.pl lista nieznanych miejsc w Atenach okno-Anafiotika-neverendingtravel.pl

lista nieznanych miejsc w Atenach selfie-Anafiotika-neverendingtravel.pl

2. Piano steps- schody à la klawiatura pianina

Kolejną pozycja na naszej subiektywnej liście nieznanych miejsc w Atenach, zlokalizowana jest niedaleko Stadionu Panateńskiego zwanego również Kalimarmaro. Miejscem tym są schody, ale nie takie zwyczajne. Są to schody, które w 2013 roku ateńczycy ze społecznej inicjatywy Atenistas GREEN pomalowali w biało-czarną klawiaturę pianina. Uprzątnęli oraz ożywili oni otoczenie pobliskiego konserwatorium muzycznego Attico i dzięki takiej wizualnej formie podkreślili muzyczne genius loci miejsca.

3. National Garden- żółwie, papugi, place zabaw- narodowy ogród, park w Atenach

Jeśli tak jak my, zdecydujecie się na zwiedzanie Aten pieszo, na pewno w pewnym momencie będziecie mieli ochotę odpocząć. Szczególnie jeśli Wasza wizyta w Atenach będzie miała miejsce latem;)

Na chwilę odpoczynku oraz ucieczkę od palącego słońca, polecamy Ogród Narodowy- kiedyś Ogród Królewski. Jest to ogromny, publiczny park z infrastrukturą przygotowaną na spacery we dwoje, z dziećmi lub w pojedynkę:)

Park ma wiele zaułków. Można w nim posiedzieć na dziesiątkach ławek, posłuchać krzyku papug mieszkających dziko na drzewach, popatrzeć na pływające w stawie ryby, wygrzewające się na kamieniach żółwie. Można zaprzyjaźnić się z tutejszymi kozami lub króliczkami, które mieszkają w jednej zagrodzie. Na terenie parku znajduje się również ptaszarnia z kilkoma gatunkami ptaków: papugami, gołębiami, kurami i przepiórkami 😀 .

Park leży na 24 ha i posiada imponującą kolekcję roślin, przyjmujących niekiedy ogromne rozmiary. Na terenie parku znajdziemy 7000 drzew, 40000 krzaków i innych roślin, dających w sumie 519 gatunków i odmian.

Na terenie parku są też świetnie wyposażone i ocienione place zabaw oraz toalety z bieżąca wodą.

4. Warta o pełnej godzinie pod grobem nieznanego żołnierza w Atenach

Zmiana warty przy grobie nieznanego żołnierza to wielkie widowisko. Warto być na tym wydarzeniu w niedziele o godzinie 11:00. Zmiana rozpoczyna się przemarszem orkiestry wojskowej, za którą idzie spora grupa żołnierzy ubranych w tradycyjne greckie stroje. Kiedy byłam jeszcze małym, nieogarniętym dzieckiem strasznie bawiły mnie ich „getry” i „pompony”, a sposób chodzenia doprowadził mnie kiedyś do łez (ze śmiechu).

Dziś jestem już trochę mądrzejsza, a może raczej bardziej  świadoma dumy, jaka drzemie w sercu każdego żołnierza, który ma zaszczyt uczestniczyć w takiej warcie i przyznam szczerze, że oglądając widowisko miałam ciarki 🙂

I taki protip: my wpadliśmy na ulicę przy parlamencie 5 minut przed rozpoczęciem widowiska, więc jak się łatwo domyślić, tłumy turystów „obstawiały” już całą okolicę. W takiej sytuacji radzimy zrobić tak jak my. Polecamy przemknąć na przód tej „ściany” turystów i kucnąć tuż na przeciwko grobu (nie zasłonimy wówczas widoku innym, którzy stali tu zanim przyszliśmy). Po przejściu orkiestry i wojska następuje dziki bieg do taśmy odgradzającej publikę od placu- zjawisko niczym na promocji torebek lub crocksów w Lidlu. Więc jeśli wybieracie się z dziećmi, lepiej stańcie z boku placu- tam nikt nie biega i jest bezpiecznie 🙂

zmiana warty w atenach film

5. Obserwatorium w Atenach

W Atenach jest kilka wzgórz, z których można podziwiać widoki na miasto i Akropol. My większość dziennych widoków oglądaliśmy z tego najbliższego Akropolowi czyli Areopagu. Natomiast jednego z wieczorów wybraliśmy się na spacer w kierunku wzgórza Muzajona i kiedy było już całkiem ciemno trafiliśmy na opuszczony budynek obserwatorium astronomicznego. To raczej taka ciekawostka, bo budynku nie da się zwiedzić- jest zamknięty, natomiast otaczający teren oferuje fantastyczne widoki na Ateny i podświetlone w nocy wzgórze Akropolu.

6. Little Kook- magiczna kawiarnia w Atenach

Jakkolwiek byśmy wyobrażali sobie ateńskie atrakcje, nie wpadlibyśmy, że trafimy na taką bajkę po środku zniszczonych, obdrapanych budynków ulicy Karaiskakis w okolicach Psirri. Wyobraźcie sobie: jest końcówka listopada, idziecie ubrani w koszulki na krótki rękaw więc ciało omamia umysł i wydaje wam się, że jest czerwiec 😀 a tu nagle trafiacie na ulicę pełną choinek, lampek, karoce z Mikołajem, wielkie lizaki i malowniczo przystrojone okiennice, a w powietrzu unosi się ”Somewhere in My Memory”–  z „Kevin sam w domu” 😀 eh istna bajka 😀 taką ucztę dla oczu serwuje nam kawiarnia Little Kook. Sami zobaczcie jak przygotowali się do nadchodzących świąt.

zegar-w-little-kook-kawiarnia-w-Atenach-neverendingtravel.pl stajenka w kawiarni little kook

Adres: 17 Karaiskaki, Psiri, Athens

Godziny otwarcia: 11:00-24:00

Menu (listopad 2017):

menu-little-kook-kawiarnia-w-Atenach-neverendingtravel.pl

6,5. Akropol i Partenon – alternatywny sposób zwiedzania

Na koniec pozycja, którą obowiązkowo trzeba zobaczyć, a która ze względu na sławę, na pewno nie wpisuje się w naszą listę nieznanych miejsc w Atenach. Chyba nie ma bardziej charakterystycznej, greckiej budowli niż Partenon. Umieszczamy Akropol na liście z uwagi na nasz pomysł-sposób zwiedzenia Akropolu- a niekoniecznie znany. Polecamy Wam pewną kolejność w odwiedzeniu kilku miejsc, które na pewno pomogą Wam świadome zwiedzić ruiny i zwiększą emocje towarzyszące przebywaniu w otoczeniu tak wielkiej historii. Nasz plan/pomysł na zwiedzenia Akropolu tutaj: Jak zwiedzać Akropol?.

Przygotowaliśmy również film, w którym możecie obejrzeć kilka ujęć z naszego weekendu w Atenach:) zapraszamy! Kliknij w poniższe zdjęcie, aby go obejrzeć 🙂

weekend w atenach, nasz film z wypadu do stolicy grecji

A Wy znacie jakieś ciekawe miejsca w Atenach? A może odwiedziliście te, które zamieściliśmy na naszej liście? 🙂 Dajcie nam koniecznie znać w komentarzu pod postem! 🙂

Przeczytaj też: Jak zorganizować weekend w Atenach?

Written by
Latest comments
 • Piękne miejsce. Tam jeszcze nie byłam i bardzo marzę o tej podróży. Mam nadzieję, że niebawem spełnię to marzenie

 • Z dużym plecakiem lepiej tam nie jechać… ;-)fajny przewodnik

 • O jeju, jak tam pięknie

 • Zdjęcia są wspaniałe <3

 • Byłam w Atenach już parę razy i dzięki temu wpisowi widzę, że muszę pojechać jeszcze raz. Pozdrawiam

 • Byłam w Atenach tylko z wycieczką objazdową. WIdzieliśmy wspaniałe, ale głównie turystyczne miejsca. Wspaniale, że pokazujecie te urocze zakątki, bo to spowodowało, że zapragnęłam tam wrócić, tyle, że tym razme już na własnych warunkach! A fotki – CUDO!

 • Piękne zdjęcia! Anafiotkia i fortepianowe schody są fantastyczne, chciałabym się tam znaleźć teraz, natychmiast 🙂

 • DOskonały wpis, Anafiotika – cudowne, klimatyczne, …oj wymieniać długo.

 • super !!! CIEKAWY POST, dla mnie grecja jest zupełnie obca ale strasznie mnie kusi, może w przyszłym roku 😉

 • Świetny pomysł na wycieczkę! Warto pamiętać, że to miasto to nie tylko przeszłość, ale także jego teraźniejszość. 😀

 • W jakiej ja ogromnej nieświadomości żyłam! Nie wiedziałam, że ateny są takie urokliwe! muszę tam pojechać i to szybko 🙂

 • Anafiotika – bajka w ścisłym centrum miasta. Niesamowite, że miejsce jest tak nielicznie odwiedzane. zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem można delektować się niezwykłym klimatem. Bajka, obowiązkowy punkt program w Atenach.

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.