Site icon Never Ending Travel

El Caminito del Rey, czyli szlak śmierci w Hiszpanii

odremontowana-El-Caminito-del-Rey_neverendingtravel.pl_-e1511380770253

Betonowe kładki są zapadnięte, brakuje barierek. Aby przejść ją w całości trzeba korzystać z asekuracji lin przyczepionych do skał- via ferrata niejednokrotnie wisząc/skacząc nad przepaścią. Na trasie zdarzyły się przypadki śmiertelne i została ona zamknięta, choć nieoficjalnie nadal można nią przejść. Do budowy ścieżki użyto materiałów słabej jakości i po prawie 100 latach prezentuje ona „ścieżkę śmierci”, choć oficjalnie zwana jest „ścieżką Króla”.

Takie informacje zebrałam po szybkim researchu w sieci na temat słynnego szlaku El Caminito del Rey w andaluzyjskiej części Hiszpanii.
To oznaczało, że musimy tam pojechać 😀

Historia El Caminito del Rey

Ścieżka została wybudowana w latach 1914-1921 przez więźniów. Pacę podobno nadzorował król, który wg legendy nie do końca był świadom tego co robi :D. Na jego cześć została nazwana El Caminito del Rey – Ścieżką Króla.

El Caminito del Rey powstała jako droga, umożliwiająca transport pracowników i materiałów do budowy zapory wodnej oraz trasy kolejowej prowadzonej wzdłuż wapiennego wąwozu. Trasa kolejowa powstawała we wnętrzu zbocza- tunelami oraz mostami obok płynącej w wąwozie rzeki. Ścieżkę transportową poprowadzono na zewnątrz i przyjęła formę betonowych platform umieszczonych na stalowych wspornikach.  Ścieżka pełniła również „skrót” dla miejscowych, będący szybszym pokonaniem górskiego wzniesienia.

Ze względu na brak prac konserwacyjnych i użyte słabe materiały budowlane kładka, z uwagi na opłakany stan i śmiertelne wypadki, w latach od 2001 do 2015 była zamknięta. Ale w marcu 2015 roku ponownie udostępnioną ją do zwiedzania. Dzięki ogromnym środkom finansowym, lokalne władze odrestaurowały trasę. Dzisiaj można ją pokonać w pełni bezpieczny sposób, z kaskiem na głowie

Położenie El Caminito del Rey- dojazd

Szlak El Caminito del Rey położony jest w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes w andaluzyjskiej prowincji Malaga, niedaleko miejscowości El Chorro.

Jak już się pewnie domyśliliście- przeżyliśmy. Naszą wycieczkę zrealizowaliśmy na majówce w 2017 roku- pokonując odnowiony odcinek. Poniżej przedstawiamy mapę z zaznaczonym początkiem- wejściem na trasę. To ważny punkt, bo ścieżka jest jednokierunkowa i wstęp jest tylko od WŁAŚCIWEJ strony. Podkreślam to dlatego, że google maps nas zmyliło i zajechaliśmy do końcowego punktu El Caminito del Rey. Musieliśmy wrócić do auta i przejechać się kawałek do właściwego miejsca )

A- miejsce naszego parkingu
B- oficjalne wejście na ścieżkę (KASA)
C- oficjalny koniec ścieżki

Jak wygląda El Caminito del Rey – trasa

Cała trasa wg obliczeń google to 7km i 100m.

Początek trasy, czyli przejście z auta do kasy biletowej i oficjalnego wejścia to odcinek 2600 m. Gruntowa droga prowadzi przez las. Po drodze nie ma “dramatów terenowych” typu strasznych wzniesień, czy trudnych skał, wymagających butów trekkingowych. Po przejściu tego odcinka i przekroczeniu bramki, otrzymujemy biały kask (inżynierski ;D) oraz siateczkowy czepek (taki, jaki mają panie kucharki na stołówkach). Po uzbrojeniu się możemy ruszać na trasę.

Odcinek główny El Caminito del Rey ma długość 4500 m i wg google można go przejść w godzinę + kwadrans. Ale nie bierzcie sobie tego czasu do serca, bo widoki po drodze mogą Wam skutecznie wydłużyć wędrówkę

Trasa El Caminito del Rey w większej części biegnie drewnianymi kładkami. Czasem umieszczone są one na skałach, czasem nad starą trasą ( zwróćcie na to uwagę w jakim stanie była ona jeszcze parę lat temu) a czasami nad przepaścią. Są też małe fragmenty podłogi ze szkła 😀 . Nie wiem jak zwiedza się tę atrakcję osobom z lękiem wysokości- my go nie mamy, więc było super

A tak wyglądają widoki, które można podziwiać spacerując tym pięknym szlakiem.

Trasa El Caminito del Rey kończy się przejściem po wiszącym nad kanionem mostem. Dla ludzi o słabych nerwach może stanowić to pewien problem. Uspokajam więc- most się nie huśta, więc spokojnie można zamknąć oczy i pójść przed siebie trzymając się barierki. Choć warto zatrzymać się na chwile na środku i popatrzeć na rzekę. Widok tej błękitno-lazurowej wody jest naprawdę wspaniały.

Po zejściu z trasy kierujemy się na dworzec autobusowy (to samo miejsce co dworzec kolejowy) i czekamy na transport do miejsca startowego.

Koszt wstępu na El Caminito del Rey

Wstęp to koszt za osobę:

  • 10 EUR za samą wycieczkę
  • 11,5 EUR za wycieczkę jak wyżej + dowózkę autobusem na miejsce startu
  • 18 EUR za wycieczkę z przewodnikiem

Bilety można kupić w kasie, tuż przy wejściu na odremontowany odcinek trasy lub przez internet TU

My kupiliśmy je w kasie, ale najlepiej jak sami zerkniecie jak wygląda dostępność biletów na daną godzinę/dzień.
I taka informacja od nas: w kwietniu/maju 2017 (majówka) kupowaliśmy wycieczkę z przewodnikiem za 10 EUR/osoba, więc widocznie coś pozmieniali. Jeśli kupicie sam wstęp, to możecie w późniejszym czasie, po zakończeniu wędrówki zakupić bilet autobusowy za 1,5 EUR u kierowcy

El Caminito del Rey – kilka uwag

El Caminito del Rey jest jednokierunkowa. Nie można na niej używać selfiesticków. Porządku  pilnuje straż parku, która kręci się na trasie i zwraca uwagę na to, czy mamy kask na głowie i czy jest on prawidłowo zapięty oraz czy nie machamy jakimiś długimi przedmiotami . A jeśli komuś pomyli się kierunek, to również może liczyć na pomoc hiszpańskich strażników 😀

Na trasie nie ma punktów gastronomicznych oraz wodopojów, także trzeba być na to przygotowanym. Latem, ze względu na wysokie temperatury warto mieć ze sobą prowiant i sporo wody, żeby gastro i pragnienie nie popsuły całej zabawy. Emocje mogą znacznie podwyższać spalanie

Na koniec nasz gastronomiczny bonus ;D

Lubisz górskie klimaty? Zerknij zatem na nasze inne wypraw z górami w tle:

Exit mobile version