Site icon Never Ending Travel

Islandia dzień 5 (cz. 2)- kąpiel w tęczowych górach Landmannalaugar

Landmannalaugar - camping w słońcu

W poprzednim wpisie zamieściliśmy sporą galerię zdjęć z gór Landmannalaugar. Jest to obszar położony w rezerwacie przyrody Fjallabak. Cały rejon mieści się w tzw. Highlands, obejmujących tereny powyżej 400-600 m n.p.m. . Highlands dostępne są tylko w lecie i wymagają posiadania samochodu z napędem na 4 koła. Ich ograniczony dostęp, uwarunkowany kapryśną, islandzką pogodą sprawia, że wydają się jeszcze bardziej egzotyczne, choć sam widok wystarczy aby zahipnotyzować kolorami.

Jak dojechać do Landmannalaugar?

Aby dostać się w okolice gór tęczowych należy:

  • zapewnić sobie auto 4×4 z pełnym bakiem
  • zaplanować dokładnie trasę, którą chcemy przejechać
  • upewnić się, że drogi które wybraliśmy są otwarte (można to zrobić np. na stronie: www.road.is)
  • ewentualnie można wybrać się  z Reykjawiku w ten rejon autobusami (m. in.TREX)
  • spakować namiot, śpiwory i ciepłe ubrania
  • zapewnić sobie zapasy jedzenia (camping u podnóża gór posiada bazę- prysznice, ubikacje, kuchnie, są też miejsca noclegowe- schronisko, ale z ograniczoną liczbą łóżek.

Na terenie obozu mieści się skromny sklep z podstawowym zaopatrzeniem. Jest możliwość płacenia kartą, natomiast radzimy wziąć gotówkę (eur i $ są również akceptowane), na wypadek gdyby wystąpiły problemy z łącznością terminala płatniczego.

Z drogi nr 1 najprościej dojechać następującą trasą (my rekomendujemy tą dłuższą drogą nr 26, a potem 208):

Droga 208 pozwala na w miarę długi przejazd dobrej jakości drogą( ale nie liczcie na asfalt 😉 ) bez przejazdów przez brody.

Droga na szczyt wulkanu Brennisteinsalda w górach Landmannalaugar

Nasza przygoda z tym niezwykłym miejscem zaczęła się od biwaku na campingu u stóp tęczowych gór. Rano, po toalecie i śniadaniu ruszyliśmy w drogę, aby wejść na któryś z pobliskich szczytów. Wybór padł na wulkan Brennisteinsalda, o którym możecie poczytać tu.

Kiedy weszliśmy wyżej, naszym oczom ukazały się epickie widoki! Sami zobaczcie jak matka natura potrafi pofolgować ku naszej uciesze z kolorami 🙂

Na dole pogoda uległa fantastycznej przemianie! Wyszło piękne słońce, które pokazało nam w pełni potencjał i przyczynę dla której Landmannalaugar zwane są tęczowymi górami 🙂 .

Kąpiel w gorącej rzece w Landmannalaugar

Rejon gór Landmannalaugar ma również jeszcze jedną ogromną atrakcję. Po dniu pełnym wrażeń, wspinaczce i marszu w skalistym terenie mieliśmy okazję skorzystać z ciepłej kąpieli w pobliskiej rzece 🙂 .

Po cieplej kąpieli i relaksie w międzynarodowym towarzystwie wielbicieli islandzkich krajobrazów, udaliśmy się na pobliski wał, aby zrobić kolację- grilla :).

My mieliśmy ze sobą jednorazową wersję, ale jeśli tylko macie ochotę i brykiet, możecie skorzystać ze stacjonarnych grilli, które są dostępne na większości pól campingowych- również na campingu w Landmannalaugar.

Czytaliście poprzednie wpisy z Islandii :)?

Exit mobile version