Liguria na majówkę – Cinque Terre w jeden dzień

vernazza w Cinque Terre, widok na kolorowe domki wybudowane na skałach schodzących do morza

29 kwietnia 2015 roku wsiedliśmy do samolotu w kierunku Pizy. Naszym celem na majówkę stała się słynna, ukochana przez tysiące, słoneczna Toskania wraz z sąsiadującą Ligurią.

Piza nocą

Piza przywitała nas… pochmurnym niebem. Po 20 minutach spaceru z lotniska, które leży praktycznie w mieście, trafiliśmy do hostelu zlokalizowanego w centrum miasta. Zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek i postanowiliśmy wykorzystać wieczór i rozejrzeć się po Pizie. Bardzo lubimy nocne, miejskie spacery. Cisza, brak ludzi i iluminacja budynków ukazująca to, co jest warte zobaczenia są dla nas bardzo atrakcyjne. Oczywiście udaliśmy się przede wszystkim do tego najsłynniejszego w mieście – Torre pendente di Pisa. Kiedy dotarliśmy na miejsce okazało się, że panuje tam zaskakująca ciemność i pustka! Spodziewaliśmy się dzikich tłumów (w końcu gdzie jak gdzie, ale wieczorem w Pizie to idealne miejsce na wieczorny spacer). Widocznie tylko dla nas i kilku innych zwiedzających 😉 .

 

Po krótkiej sesji  zdjęciowej 😉 wróciliśmy do hostelu. Jutro czeka nas dzień pełen wrażeń!

Jarek pod krzywą wieżą nocą

Cinque Terre – perła Ligurii

Ranek. Zza hostelowego okna złowrogo patrzą na nas deszczowe chmury. Zjedliśmy szybkie śniadanie i pobiegliśmy na dworzec kupić bilety na pociąg do naszego dzisiejszego celu – Cinque Terre. To 5 niewielkich, ale niezwykle malowniczych miasteczek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, które leżą tuż nad morzem, na riwierze liguryjskiej. Ich urok zachwyca od lat i nie bez powodu znalazły się na liście dziedzictwa UNESCO. Pierwotnie były to osady rybackie, biedny region odcięty od świata- można tu było się dostać tylko łodziami do momentu kiedy wybudowano tu linię kolejową. Dzięki niej po ok godzinie drogi pociągiem z Pizy, jesteśmy w magicznej krainie. Kolorowe budynki, łodzie, urokliwe, ciasne uliczki, zatoczki z lazurową wodą, skały, winnice i w końcu- trasy do pieszych wypraw o różnym stopniu trudności. To jest raj dla oczu i ducha:).

Riomaggiore

Po dojechaniu pociągiem do La Spezia, trzeba przesiąść się w pociąg jadący na trasie Cinque Terre. Należy kupić bilet upoważniający do jazdy na tamtejszym odcinku. Można kupić takowy w jedną stronę lub całodniowy, dzięki któremu możemy jeździć pomiędzy miasteczkami ile chcemy:). My nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Riomaggiore. Chcieliśmy przejść się Via dell’Amore „Ścieżką Miłości”, słynną trasę, pełną niesamowitych widoków i jednocześnie bardzo łatwą do przejścia. Niestety, trasa była w remoncie i była zamknięta. Pozostała nam możliwość spaceru po miasteczku. Charakterystyczne dla tego miejsca są kolorowe kamieniczki, położone  na skałach schodzących do morza. Niektóre maja nawet 700 lat!

remont ścieżki miłości via dell'Amore w Cinque Terre

Wróciliśmy na dworzec i postanowiliśmy pojechać do Monterosso. Na stacji czekaliśmy około GODZINY(!) na pociąg, a jechaliśmy nim kilka minut.. cóż włoska punktualność to cecha, do której trzeba się przyzwyczaić albo czeka nas permanentna irytacja 😉

Monterosso

Miasteczko posiada dość spory odcinek plaży. Pogoda nie była wakacyjna, ale milo spędziliśmy kilkadziesiąt minut wygrzewając się w wiosennym słońcu.

Monterosso w Cinque Terre

Po drodze natknęliśmy się na ciekawą budowlę. To bunkier z II Wojny światowej, z którego artylerzyści bronili miasta przed aliantami.

bunkier w Monterosso


widok ze środka:D


sieci w Cinque Terre

Vernazza

Przespacerowaliśmy się po miasteczku i weszliśmy na trasę do kolejnej miejscowości Vernazza.

Szlak prowadził ku górze przez winnice, gaje oliwne, mostki, cytrynowe sady.  Kilka razy mijaliśmy strumienie. A co paręset metrów zatrzymywaliśmy się by podziwiać panoramę: skały, lazurowe morze, zieleń na zboczach i kolorowe budynki. Mogliśmy podejrzeć prace miejscowych na ich ziemi.

Cinque Terre

Vernazza w Cinque Terre

W końcu dotarliśmy do Vernazzy. Byliśmy zmęczeni upałem- pogoda zmieniła się na letnią. Znaleźliśmy pizzerie i wzięliśmy na wynos pyszny placek. Z naszym obiadem usiedliśmy w porcie i rozkoszowaliśmy się włoskim przysmakiem słuchając szumu morza. Bajka:)

Po obiedzie przespacerowaliśmy się po tym pięknym miasteczku:) Jedna z kamienic położonych przy porcie jest wybudowana na skale, która posiada ogromną dziurę. Oczywiście nie bylibyśmy sobą gdybyśmy tam nie weszli:) Jama okazała się przejściem, a po drugiej stronie czekał na nas taki widok:).

Manarola

Z Vernazy zabraliśmy się pociągiem do Manaroli.

Tam spędziliśmy cały wieczór, a kiedy zaszło słonce pojechaliśmy do La Spezii.

Pozostały czas (jakieś 2 godziny) do pociągu w kierunku Pizy chcieliśmy wykorzystać na zrobienie zakupów w tutejszym Lidlu. Spacer do sklepu to jakieś 30 minut w jedną stronę i niestety nie zdążyliśmy;/ sklep zamknięto nam przed nosem, wiec wróciliśmy inną drogą przy okazji zwiedzając La Spezie w nocnym wydaniu.

W końcu wsiedliśmy do pociągu i resztkami sił dotarliśmy do Pizy.

Spodobały Ci się nasze zdjęcia? 🙂 Zajrzyj koniecznie do wspomnień z naszej podróży po Islandii:

Written by
Latest comments
  • Niestety z tego co się dowiedziałem Via dell’Amore “Ścieżką Miłości”jest praktycznie cały czas w jakimś remoncie.. . My też trafiliśmy na remont 🙁
    Podobnie jak Wy pomiędzy miasteczkami poruszaliśmy się pociągiem, poza odcinkiem z Cor­ni­glii do Ver­naz­zy,, który Zdecydowaliśmy się przespacerować fragmentem ścieżki, łączącej wszystkie pięć miasteczek 🙂 Które z miasteczek najbardziej przypadło Wam do gustu?
    Naszą Odpowiedź na to pytanie można znaleźć tu: http://pionowemysli.pl/viva-italia-part-5-cinque-terre/ 😉

  • Ojej, jak tam jest bajkowo! Naprawdę to doskonałe miejsce na majówkę. Brzmi to jak świetny plan na 2018 🙂

  • Mogę zapytać o koszt wyprawy samych połączeń pomiędzy miastami ??
    Pozdrawiam !

LEAVE A COMMENT

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.